visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - آشنایی با آیین های ثبت شده در استان با سینه زنی قطاری و لاری
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
سینه‌زنی‌هایی که در فارس به ثبت ملی رسیده‌اند

آشنایی با آیین های ثبت شده در استان با سینه زنی قطاری و لاری

سینه زنی
    -     کد خبر: 12360
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۶/۲۷|۱۰:۴۶
سرویس :گردشگری >> مذهبی
سینه‌زنی از مراسم ویژه ایام محرم است که در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کشور به رسم و سنت دیرینه آن منطقه برگزار می‌شود.

به گزارش پیام خبر  آداب سینه‌زنی در شیراز و لار با ویژگی و سبک خاص خود برگزار می‌شود که توانسته‌ است این مراسم سوگواری را به ثبت ملی برساند.

مسوول ثبت میراث ناملموس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس با اشاره به سینه‌زنی لاری‌ها در این ایام به خبرنگار فارس می‌گوید: در مورد تاریخچه‌ شکل‌گیری و سبک خاص سینه‌زنی در لار نظرات مختلفی وجود دارد.

مژگان ثابت‌قدم ادامه می‌دهد: این سبک در دوره صفویه و زندیه به اوج خود رسیده و در لار ابتدا مراسم روضه خوانی انجام می‌شود و سپس دسته‌های سینه‌زنی برای عزاداری به راه می‌افتند.

وی سینه‌زنی‌ لاری را مشابه سینه‌زنی بوشهری توصیف می‌کند و می‌گوید: اما تفاوت در مراسم لاری، حرکت کردن است که گفته می‌شود ابتکار مردم این منطقه بوده است.

ثبت ملی

ثابت قدم با تاکید بر ثبت ملی سینه‌زنی لاری اظهار می‌کند: سبک ویژه این نوع مراسم که ابتدا سینه‌زنی به صورت پامنبری و سپس به صورت حرکت کردن در دسته‌های عزاداری اجرا می‌شود، موجب شد تا این آیین در سال 94 ثبت ملی شود.

 

وی می‌افزاید: در سینه‌زنی سنتی لار عزاداران به شکل طولی حرکت می‌کنند و با یک دست بر سینه می‌زنند و با دست دیگر کمر یکدیگر را گرفته و در یک مسیر در حالی که به عقب می‌روند سینه می‌زنند و نوحه می‌خوانند. این حرکت ادامه دارد  و پس از چرخشی دور میدان سینه‌زنی از سر گرفته می‌شود.

به سر انداختن عَلَم

این مسوول از رسم به سر انداختن علم در آیین سوگواری لاری خبر می‌دهد و می‌گوید: در دسته‌ها علم کوچک و در سرِ دسته علم بزرگ‌تر مستقر می‌شود که علم‌ها نیز قدمت دارند.

سینه‌زنی قطاری

ثابت قدم با نام بردن از سینه‌زنی قطاری در شیراز بیان می‌کند: این سبک سوگواری ویژه ماه محرم در شیراز به ثبت ملی رسیده است و از شاخصه‌های آن می‌توان به وزن خاص نوحه‌ها و ضرب‌آهنگ آنها اشاره کرد.

وی ادامه می‌دهد: وزن نوحه به شکلی است که تداعی‌کننده  شور حسینی و ایثارگری و روح حماسی است و این نوع سینه‌زنی در مسجد بغدادی‌ها که در محله «سر دُزَک» قرار دارد و به ثبت آثار ملی رسیده برگزار می‌شود.

 

 

مسوول ثبت میراث ناملموس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس اضافه می‌کند: در این سینه‌زنی 2 واژه حسن و حسین مدام تکرار می‌شوند و حرکت عزاداران به شکل حلزونی اجرا می‌شود که نمادی از وحدت و اتحاد مسلمانان به شمار می‌رود.

ثابت قدم با اشاره به نوع حرکت در این مراسم اظهار می‌کند: عزاداران ابتدا می‌ایستند و 2 گام به جلو برمی دارند و بر سینه می‌زنند و حسین‌گویان آماده حرکت می‌شوند. سپس با ادامه حرکت بر مدار دایره وحدت سینه‌زنان به نفرات اول می‌رسند و نفرات آخر و اول به هم می پیوندند.

گزارش از مریم شمالیان

انتهای پیام/

کلید واژه ها:

ماه محرم

محرم

پیام خبر

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال