visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - ایران در عرصه علمی بسیار مقتدر است
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

ایران در عرصه علمی بسیار مقتدر است

مجتبی شریعتی‌نیاسری
    -     کد خبر: 12550
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۸/۲۴|۱۶:۵۱
معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: امروز برخی می‌خواهند اینگونه القا کنند که در پرتو حمایت قدرت‌های استکباری و آمریکا می‌توانیم به حیات خود ادامه دهیم اما ایران اسلامی در عرصه علم و فناوری بسیار مقتدر است.

به گزارش پیام خبر ،به نقل از روابط عمومی دانشگاه داراب مجتبی شریعتی‌نیاسری در جمع دانشجویان، اعضای هیئت علمی و روسای مراکز دانشگاهی شهرستان داراب با بیان اینکه ظرفیت‌های ایران در عرصه‌های مختلف بسیار زیاد است، ایران را کانون علم نه تنها در منطقه بلکه در دنیا دانست.

او با اشاره به وجود بالغ بر 4 میلیون دانشجو در ایران، گفت: اکنون بیش از 80 هزار استاد در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش‌عالی ایران مشغول به تدریس هستند.

شریعتی نیاسری با بیان اینکه بالغ بر 300 مرکز آموزش عالی غیرانتفاعی، قریب به 400 مرکز علمی وابسته به دانشگاه آزاد و تعداد قابل توجهی مراکز دانشگاهی پیام نور و .... در کشور وجود دارد، گفت: دانشگاه‌های وابسته به بخش‌های اجرایی که مأموریت خودشان را دارند مانند دانشگاه فرهنگیان، تربیت دبیر شهید رجایی و صنعت نفت هم از دانشگاه‌های موفق محسوب می‌شوند.

معاون وزارت علوم با بیان اینکه دانشگاه‌های دولتی ایران از مراکز علمی موفق جهان محسوب می شوند، تصریح کرد: ایران به لحاظ جایگاه علمی نه فقط کانون توجه جهان اسلام و منطقه بلکه کانون توجه دنیاست؛ ما باید به خودمان ببالیم که دانشگاه‌های بسیار موفقی در کشور داریم، دانشگاه های سطح یک ما با بهترین دانشگاه های دنیا ارتباط و همکاری و دانشجویان مشترک دارند.

او اضافه کرد: دانشگاه‌های شاخص ایران عضو اتحادیه های بین‌المللی دانشگاه های طراز اول جهان است و در بعضی حوزه ها مثل نانو فناوری به لحاظ شیب رشد رتبه اول دنیا را داریم، در بخش های بیوتکنولوژی، هوا فضا و نظامی رشد بسیار قابل توجهی داشته‌ایم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد که علم و فناوری از نشانه های قدرتمندی یک کشور در جهان امروز است و فقط تسلیحات نظامی حرف اول را در دنیا نمی زند.

شریعتی نیاسر ادامه داد: کشوری که قدرتمندانه در عرصه علم و فناوری رشد کرده باشد می تواند حرف اول را در جهان بزند؛ امروز جمهوری اسلامی ایران از اقتداری برخوردار است که هرگز نمی شود تصور تهاجم  نظامی و تجاوز به آن را حتی به فکر هم خطور داد.

معاون آموزشی وزارت علوم گفت: قدرت جمهوری اسلامی ایران به حدی است که علی‌رغم همه فشارها، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و ما هم مفتخر به این وضعیت هستیم و آنچه حاصل شده است را در گرو تلاش دانشمندان و جوانان خود می‌دانیم.

شریعتی نیاسر در بخش دیگری از سخنان خود، اذعان کرد که رشد واحدهای دانشگاهی در سال‌های گذشته بدون توجه به نیاز جامعه بوده است به طوریکه در 10 تا 15 سال گذشته فضاهای دانشگاهی ایجاد شده از نظر جمعیت و مراکز دانشگاهی بسیار متفرق، متکثر و متنوع اما بدون توجه به نیازهای جامعه انجام شده و باید برای اصلاح جهت گیری همه تلاش و کمک کنند.

وی ارائه پیوست شغلی و رصد فارغ التحصیلان برای دانشگاه‌هایی که متقاضی توسعه هستند را از سیاست های جدید وزارت علوم اعلام و اضافه کرد: یکی از سیاست ‌ هایی که جدیدا در ارزیابی عملکرد دانشگاه ها مد نظر داریم و امسال اعمال می‌شود، توجه دانشگاه‌ها به 2 اصل پیوست شغلی و رصد فارغ‌التحصیلان علاوه بر ضوابط قدیم است.

شریعتی نیاسر خاطرنشان کرد که پیوست شغلی یعنی دانشگاه بداند دانش آموخته رشته مورد تقاضا در کدام بازار حضور خواهد داشت و اضافه کرد: رصد فارغ التحصیلان با هدف مشخص کردن وضعیت شغلی و حرفه‌ای دانش آموختگان رشته‌های مختلف باید انجام شود، اینکه فرد تحصیل کرده در شغل مرتبط اشتغال دارد یا نه؟

وی مهارت افزایی و افزایش توان شغلی را از دیگر سیاست های وزارت علوم عنوان و اضافه کرد: امسال را به عنوان سال مهارت افزایی و ارتقاء توان اشتغال پذیری اعلام کردیم، هدفگزاری انجام شده شعاری نبوده و به معنی آنست که دانشگاه ها باید فکری به حال دانشجویان کارشناسی کنند.

او تاکید کرد که دانشجویان برای داشتن آینده موفق باید به فکر آموختن 2 مهارت باشند، گفت: یک رویکرد اینست که دانشجو باید مهارت تخصصی رشته خودش را علاوه بر یافته های نظری کسب کند و دوم اینکه مهارت عمومی و اجتماعی را بیاموزد.

شریعتی نیاسر گفت: دانشگاه‌ها را موظف کردیم درس‌های مهارتی را رایگان به دانشجویان ارائه کنند به شکلی که در معدل دانشجو هم مؤثر باشد.

معاون آموزشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: اگر دانشجویان  بعضی از مهارت‌های عمومی را بیاموزند می‌توانند در جامعه دریچه ‌ های جدیدی بر روی خود باز کرده و مهارت‌های زندگی، دانش زبان، برنامه نویسی، کد نویسی، هنر، آشنایی با تاریخ، فن بیان و ... را هم بیاموزند شاید شغل متناسب با تحصیلشان یافت نشود. 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

اخباربرگزیده

شیراز میزبان نخستین دوره مسابقات آزاد مهارت طلا سازی کشور تلاش رسانه ملی برای بیان دستاوردهای چهل ساله انقلاب شایسته تحسین است کارگاه آینده پژوهی و مدیریت راهبردی فضای مجازی و نقش روابط عمومی برگزار شد عملکرد در هکتار مهم ترین موضوع در کشاورزی است تأثیر مستقیم صادرات غیر نفتی بر اشتغال و درآمد شهرداری شیراز عضو هیات اجرایی مجمع شهرداران آسیایی شد آغاز به کار نمایشگاه عکس سفر و نظر آثار سیداحمدرضا دستغیب در شیراز نقش اساسی صنایع مهم فولاد، آلومینیوم و سیمان منطقه ویژه اقتصادی لامرد در استراتژی توسعه صنعتی کشور شهرداری شیراز آمادگی دارد که ناشرین شیرازی و فارسی را تقویت کند خودی هایی که گل به خودی زدند طرح سنجش پارازیت ها در شیراز آغاز شد خبر منتشر شده مبنی بر کشف سفره آب زیرزمینی در سیستان صحت علمی ندارد کتاب مهمترین پایه و اساس رشد هر جامعه است تعالی فرهنگ عمومی در سایه مطالعه امکان پذیر است مشهد مشکلات فراوانی در حوزه فضا و کمبود تخت بیمارستانی دارد
آرشیو