visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - برگزاری اختتامیه جشنواره تئاتر فارس
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

برگزاری اختتامیه جشنواره تئاتر فارس

برگزاری اختتامیه جشنواره تئاتر فارس
    -     کد خبر: 12551
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۸/۲۴|۱۶:۵۵
همزمان با برگزاری اختتامیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان فارس و معرفی برترین‌های این دوره، جشنواره تئاتر آیات در فارس آغاز به کار کرد.

به گزارش پیام خبر، شامگاه چهارشنبه 23 آبان، مراسم اختتامیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان فارس برگزار شد و از برگزیدگان این دوره در بخش های مختلف تجلیل شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس در آیین اختتامیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر این استان، گفت: امسال در جشن چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی شاهد برپایی جشن های متعددی هستیم که اولین آن بعد از ماه های محرم و صفر جشن تئاتر و خانواده هنرهای نمایشی بود .

صابر سهرابی با بیان اینکه «شعار جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی در سال ٩٧ افتخار به گذشته و امید به آینده  است » خاطرنشان کرد: بر همین اساس تا بهمن ماه امسال که همزمان با دهه انقلاب ویژه برنامه هایی را برای معرفی دستاورد های نظام  و افتخاراتی که در طول این چهل سال بدست آورد ه ایم را اجرا خواهیم  کرد . 

وی با یادآوری اینکه «شورای سیاست گذاری با خردجمعی تصمیم بر این گرفت تا با کم کردن گروه های نهایی جشنواره بتواند بر کیفیت آن افزایش دهد تأکید کرد: «اصولا  جشنواره، میدانی برای رقابت هنرمندان و رسیدن به درجات بالاتر هنری است که در زمانی خاص اجرا و برگزار می شود . 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با بیان اینکه « جشنواره نباید به این سه روز ختم شود» گفت: اجرای گروه های نمایشی مرحله نهایی جشنواره و بخش جنبی توسط انجمن هنرهای نمایشی استان بعد از پایان جشنواره  آغاز شده و در همه شهرستان های استان و حتی استان های همجوار همچون یزد اجرا خواهد شد . 

سهرابی به موضوع ها و متون مورد حمایت اشاره و تصریح کرد:  شیوا ترین و تاثیر گزار ترین روش نهادینه کردن  مفاهیم، ابزار قدرتمند هنر است.

وی امیدواری و نشاط را نیاز امروز جامعه دانست و گفت: این وظیفه هنرمند است که بتواند با زبانی شیوا و رسا این پیام ها را به جامعه القاء کند . 

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس ادامه داد: با داشتن جوان های خوش فکر، خلاق، پویا؛ نباید آرام نشست و در مقابل هجمه ها؛ آثاری فاخر تولید کرد تا فکر و اندیشه و هویت مان از دست نرود . 

سهرابی در ادامه به ارائه توصیه هایی به انجمن هنرهای نمایشی پرداخت و گفت: انجمن نمایش فارس باید برای  بوجود آوردن روحیه فعال و پویا در گروه های نمایشی، تقویت  روحیه اخلاق مداری و احترام به پیشکسوتان نسبت به تهیه و تدوین منشور اخلاقی هنرمندان تئاتر اقدام کند و آنرا به امضای هنرمندان برساند . 

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: انجمن نمایش استان فارس باید به جای برگزاری جشنواره در جهت حمایت مادی و معنوی گروه های نمایشی قدم برداشته و با راه اندازی فستیوال ها و اجراهای عمومی و تقویت آنها در این مسیر گام بردارند . 

سهرابی با بیان اینکه نیازمند دوره آموزشی در زمینه هنرهای نمایشی هستیم، خاطرنشان کرد: دوره های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت با ارائه مدرک آموزشی معتبر در دستور کار قرار دارد. 

وی همچنین از آغاز جشنواره تئاتر آیات همزمان با اختتامیه بیست و نهمین جشنواره تئاتر فارس خبر داد. 

احمد سپاسدار دبیر بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان فارس نیز با بیان اینکه در این دوره ٥٣ اثر به دبیرخانه ارسال شد که ٢٣ نمایش پذیرفته شد، گفت: از میان این آثار نمایشی ٩ تئاتر در ٤ روز در بخش رقابتی شرکت داشتند.

وی افزود: این تماشاخانه های پنجاه شصت نفری پاسخگوی جشنواره و هنرهای نمایشی نیست و امیدواریم در همه شهرستان ها سالن های با ظرفیت استاندارد فراهم شود.

احمدرضا نداف دبیر اجرایی جشنواره تئاتر آیات هم با اشاره به آغاز این جشنواره، گفت: از زمان ارسال فراخوان جشنواره آیات در سال گذشته ١٠٠ اثر به دبیرخانه ارسال شد که از میان آنها ٨١ نمایش توسط فرهاد ارشاد، احمد آرام و میلاد اکبرنژاد بازخوانی شدند . 

مسئول گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: حسین قهرمانی، علی ثابت و افشین محمودی نمایش ها را بازبینی کردند و در نهایت ١٥ نمایش به بخش صحنه ای راه یافتند . 

دبیر اجرایی جشنواره تئاتر آیات خاطرنشان کرد: نمایش های منتخب طی سه روز با  داوری اصغر همت، احمد سپاسدار و سعیدرضا خوش شانس با هم به رقابت خواهند پرداخت . 

در ادامه برگزیدگان بخش های مختلف در حالی که سیاوش صفری نژاد با همراهی تعدادی از هنرمندان شیراز با حرکات فرم جوایز را به اهدا کنندگان ارائه می داد، معرفی شدند . 

در بخش نمایشنامه نویسی لوح تقدیر به هادی امامی مقدم نویسنده نمایش تم مارپله اهدا شد. رتبه دوم این بخش نیز به مجتبی حسینی قیری برای نمایش کابوس کاووس رسید . 

ابوالفضل فرهادی نیز موفق شد با نمایشنامه «گذشتن از گذشته ای که نمی گذرد» رتبه اول این بخش را به خود اختصاص دهد . 

در بخش کارگردانی سامان مختارزاده با نمایش صور اسرافیل موفق شد لوح تقدیر این بخش را به خود اختصاص دهد. رتبه سوم کارگردانی به محمدصادق علی پور برای نمایش خون سیاه اعطا شد و محمد هاشم زاده توانست با نمایش یک هفته راه رفتن در بهشت رتبه دوم را خود اختصاص دهد. نفر اول کارگردانی نیز به ابوالفضل فرهادی برای نمایش گذشتن از گذشته ای که نمی گذرد رسید . 

در بخش طراحی بروشور حسین عرب زاده برای نمایش روز عزیز مرده جایزه برتر را کسب کرد. در بخش طراحی لباس داستان عجیب شیناگاوا از محمد جواد صفایی تقدیر شد و دیپلم افتخار و تندیس این بخش نیز به صدرا مختارزاده برای نمایش صور اسرافیل رسید.

لوح تقدیر طراحی صحنه به نمایش داستان عجیب شیناگاوا اثر محمد جواد صفایی رسید. در همین بخش جایزه رتبه به نمایش کابوس کاووس اثر روح الله اسماعیلی رسید دیپلم افتخار و تندیس این بخش هم به ابوالفضل فرهادی طراح صحنه نمایش گذشتن از گذشته ای که نمی‌گذرد رسید . 

در بخش موسیقی هم تندیس و دیپلم افتخار به مجتبی هادی پور از نمایش کابوس کاووس رسید . 

در بخش بازیگری زن، از زهره منصوری بازیگر نمایش داستان عجیب شیناگاوا تقدیر شد. رتبه سوم را لیلا قلی پور  برای نمایش کابوس کاووس، رتبه دوم را الهام کشاورز  برای نمایش  یک هفته راه رفتن در بهشت و  مریم شکری برای نمایش خون سیاه مشترکاً کسب کردند. تندیس و دیپلم افتخار مقام اول بازیگری زن هم به پردیس شیروانی بازیگر نمایش گذشتن از گذشته ای که نمی گذرد رسید . 

در بخش بازیگری مرد از مجتبی راوش برای صور اسرافیل تقدیر شد. جایزه مقام سوم به جواد بهادری بازیگر گذشتن از گذشته ای که نمی گذرد و جایزه مقام دوم به بهنام مرادی برای بازی در نمایش یک هفته راه رفتن در بهشت اهدا شد. تندیس و دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد بیست و نهمین جشنواره تئاتر فارس نیز به فرزاد لطفی از بازیگر نمایش کابوس کاووس رسید . 

در پایان نیز نمایش های «یک هفته راه رفتن در بهشت» به کارگردانی محمد هاشم زاده و «گذشتن از گذشته ای که نمی گذرد» به کارگردانی ابوالفضل فرهادی به عنوان نمایندگان استان فارس در مرحله بعد جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی شدند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

اخباربرگزیده

شیراز میزبان نخستین دوره مسابقات آزاد مهارت طلا سازی کشور تلاش رسانه ملی برای بیان دستاوردهای چهل ساله انقلاب شایسته تحسین است کارگاه آینده پژوهی و مدیریت راهبردی فضای مجازی و نقش روابط عمومی برگزار شد عملکرد در هکتار مهم ترین موضوع در کشاورزی است تأثیر مستقیم صادرات غیر نفتی بر اشتغال و درآمد شهرداری شیراز عضو هیات اجرایی مجمع شهرداران آسیایی شد آغاز به کار نمایشگاه عکس سفر و نظر آثار سیداحمدرضا دستغیب در شیراز نقش اساسی صنایع مهم فولاد، آلومینیوم و سیمان منطقه ویژه اقتصادی لامرد در استراتژی توسعه صنعتی کشور شهرداری شیراز آمادگی دارد که ناشرین شیرازی و فارسی را تقویت کند خودی هایی که گل به خودی زدند طرح سنجش پارازیت ها در شیراز آغاز شد خبر منتشر شده مبنی بر کشف سفره آب زیرزمینی در سیستان صحت علمی ندارد کتاب مهمترین پایه و اساس رشد هر جامعه است تعالی فرهنگ عمومی در سایه مطالعه امکان پذیر است مشهد مشکلات فراوانی در حوزه فضا و کمبود تخت بیمارستانی دارد
آرشیو