visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - شهرداری شیراز آمادگی دارد که ناشرین شیرازی و فارسی را تقویت کند
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
شهردار شیراز:

شهرداری شیراز آمادگی دارد که ناشرین شیرازی و فارسی را تقویت کند

کتاب
    -     کد خبر: 12578
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۹/۱۱|۰۷:۱۹
پیام خبر: شهردار شیراز در حاشیه بازدید از هفدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب از آمادگی شهرداری برای تقویت ناشرین شیرازی و فارسی خبر داد.

به گزارش پیام خبر، مهندس اسکندپور با اشاره به اینکه در نمایشگاه کتاب شیراز ۸۰۰ ناشر آخرین انتشارات خود را در ۶۳۰ غرفه به معرض نمایش گذاشته اند، گفت: کلانشهر شیراز پایتخت فرهنگی  ایران است و این ظرفیت را دارد که علی رغم محدودیت های کاغذ و مشکلات ناشرین، فعالتر در زمینه کتاب و کتابخوانی عمل کند.

 

وی با اشاره به اینکه جنس کار شهرداری در حوزه فرهنگی با سایر ارگان ها متفاوت است، افزود: تلاش شهرداری شیراز بر افزایش و توسعه فرهنگ عمومی است تا زیرساخت‌های اصلی فرهنگ عمومی، در جامعه شکل بگیرد. ساخت فرهنگ عمومی جامعه نیز از فرهنگ‌سازی در محلات و مناطق شکل می‌گیرد. از این رو بیش از 20 فرهنگسرا در شیراز فعالیت می کنند و آموزش های شهروندی را ارائه می دهند.

 

شهردار شیراز با اشاره به ساخت فرهنگسراهای کوچک و پراکندگی آنها در مناطق و محلات شیراز گفت: اگر اقدام به ساخت فرهنگسراهای بزرگ مقیاس شده بود، مدیریت و خدمات رسانی در فرهنگسراها بهبود می یافت. تلاش شهرداری توسعه فضاهای فرهنگی بزرگ مقیاس است و بدین منظور هم اکنون در منطقه کوزه گری عملیات اجرایی ساخت پردیس سینمایی که دارای چندین سالن آمفی تاتر، سینما و سالن رو باز و ... است  با سرعت زیاد در حال انجام است.

 

مهندس اسکندرپور با بیان اینکه برخی شهرداری را در حوزه فرهنگ مسئول می دانند، گفت: طبق قانون وظایف شهرداری مشخص است. شهرداری تهران از دهه 70 شروع به ساخت فرهنگسرا کرد. از آن زمان بود که شهرداری ها کار فرهنگی را شروع کردند و دستگاه های ذی ربط اقدامات فرهنگی را وظایف شهرداری می دانند اما تلاش شهرداری در جهت توسعه و اشاعه فرهنگ عمومی در همه ابعاد است.

 

وی ضمن تشریح دیدگاه فرهنگی و اجتماعی مدیریت شهری خاطرنشان کرد: با اقدامات فرهنگی و صرفا تبلیغاتی کوتاه مدت مخالفم و معتقدم تلاش در جهت تسهیل و تثبیت رفتار اجتماعی شهروندان در حوزه فرهنگی و اجتماعی است که در بلندمدت پایدار می ماند، این رویکرد در سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز نیز در پیش گرفته شده است.

 

شهردار شیراز با بیان این‌که نبود یک کتابخانه بزرگ در شیراز یک نقص است که تنها مربوط به دوره جدید مدیریت شهری نیست، ادامه داد: در چند ماه گذشته انتخاب زمین مناسب جهت احداث کتاب خانه مرکزی با فضای سبز مناسب و قابل دسترس برای عموم شهروندان پیگیری شده است. در زمینه ساخت کتابخانه مرکزی و جانمایی مکان آن، وظیفه شهرداری ارائه زمین مطلوب به سازمان های متولی است که تاکنون چندین نوبت این اقدام صورت گرفته و در حال پیگیری است.

 

مهندس اسکندرپور در این بازدید با اشاره به اینکه اگر اقتصاد کتاب پویایی لازم را داشته باشد، مطمئن باشید که حوزه نشر نیز می‌تواند روزهای خوبی را داشته باشد، افزود: به منظور رونق دوباره بافت تاریخی فرهنگی و به تبع آن رونق هنر، شهرداری شیراز زمینه های حضور و فعالیت سرمایه گذاران را فراهم کرده است و طی ماه های آینده بازارچه هنر را در سنگ سیاه افتتاح خواهد کرد.

 

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: در گذشته بافت تاریخی را معضل شیراز می دانستند اما در رویکرد مدیریت شهری بافت تاریخی امروز نه تنها یک مشکل بلکه یک ثروت است که می تواند مشکل اشتغال را در شیراز با توسعه صنعت گردشگری حل کند. هم اکنون بیش از 80 پروژه در بافت تاریخی در حوزه گردشگری در حال اجرا است.

 

شهردار شیراز با اشاره به اتمام مطالعات طرح زندگی پیاده در شهر خبر داد: بر اساس این پروژه سه محور دروازه قرآن تا دروازه اصفهان، کوچه باغ قصردشت به طول بیش از هفت کیلومتر و میدان شهرداری تا میدان امام حسین (ع) را بر مبنای پیاده محوری بازآفرینی خواهیم کرد تا برای شهروندان فرصت گفتگو، تعامل و قدم زدن در شهر فراهم شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

اخباربرگزیده

شیراز میزبان نخستین دوره مسابقات آزاد مهارت طلا سازی کشور تلاش رسانه ملی برای بیان دستاوردهای چهل ساله انقلاب شایسته تحسین است کارگاه آینده پژوهی و مدیریت راهبردی فضای مجازی و نقش روابط عمومی برگزار شد عملکرد در هکتار مهم ترین موضوع در کشاورزی است تأثیر مستقیم صادرات غیر نفتی بر اشتغال و درآمد شهرداری شیراز عضو هیات اجرایی مجمع شهرداران آسیایی شد آغاز به کار نمایشگاه عکس سفر و نظر آثار سیداحمدرضا دستغیب در شیراز نقش اساسی صنایع مهم فولاد، آلومینیوم و سیمان منطقه ویژه اقتصادی لامرد در استراتژی توسعه صنعتی کشور شهرداری شیراز آمادگی دارد که ناشرین شیرازی و فارسی را تقویت کند خودی هایی که گل به خودی زدند طرح سنجش پارازیت ها در شیراز آغاز شد خبر منتشر شده مبنی بر کشف سفره آب زیرزمینی در سیستان صحت علمی ندارد کتاب مهمترین پایه و اساس رشد هر جامعه است تعالی فرهنگ عمومی در سایه مطالعه امکان پذیر است مشهد مشکلات فراوانی در حوزه فضا و کمبود تخت بیمارستانی دارد
آرشیو