visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - همدلان خاموش به یاری بیماران ایدز می‌شتابد
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
از غذای گرم تا خدمات دندانپزشکی رایگان

همدلان خاموش به یاری بیماران ایدز می‌شتابد

ایدز
    -     کد خبر: 12584
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۹/۱۱|۲۱:۲۱
۱۰ آذرماه روز جهانی ایدز است و تمامی تلاش جامعه باید پیشگیری از ابتلاء این بیماری و هدایت افراد مبتلاء به زندگی خوب باشد.

به گزارش پیام خبر، در این راه پرخطر به مرحله خیابانی شدن هم رسیده بود و یک سرنگ مشترک و آلوده که در همان سال‌ها از آن استفاده می‌کند، کارش را می‌سازد.

در 22 سالگی متوجه می‌شود که به ایدز مبتلا شده است و به گفته خودش شاید بدترین خبری بود که در طول عمرش شنیده بود اما امین را به خودش می‌آورد.

امین همان وقت که در بهزیستی با انجام آزمایش این خبر را می‌شنود اول از همه تصمیم می‌گیرد تا از دام اعتیاد رها شود. به سختی ترک می‌کند و با هدایت مربیان دلسوز مرکز دی آی سی، به مرکز دندانپزشکی می‌رود و رایگان دندان‌هایش را که در این سال‌ها حسابی خراب شده است را ترمیم می‌کند.

زمان می‌برد تا خانواده او را به آغوش خود بپذیرند و او حضور فعلی خود در کانون خانواده را مرهون زحمات بی‌دریغ مشاوران مرکزی می‌داند که زندگیش را نجات داده‌اند.

 

 

یک روز جهانی، یک هدف بزرگ

 مدیر بهزیستی شهرستان شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس با اشاره به 10 آذرماه به عنوان روز جهانی ایدز می‌گوید: درصد ابتلاء به بیمار ایدز به دلیل رفتارها پرخطر بالاست.

حمید آزرمی ادامه می‌دهد: مهمترین عامل انتقال ویروس این بیماری از طریق سرنگ‌ آلوده در بین معتادان و یا از راه‌های جنسی محافظت نشده است.

وی اضافه می‌کند: کنترل آسیب‌های اجتماعی و آگاه سازی آحاد جامعه بهترین راه کنترل ویروس «اچ آی وی» به شمار می‌رود و در اصل پیشگیری بهتر از درمان است.

آذرمی اظهار می‌کند: در همین راستا سیاست‌های کلان کشوری به ویژه سازمان بهزیستی، کنترل آسیب‌ها در مسائل مختلف همچون پیشگیری از اعتیاد با برنامه‌ریزی در محلات آسیب‌خیز، حاشیه‌نشین، مدارس، دانشگاه‌ها، مهدهای کودک و محیط‌های کاری از طریق تشکیل اجتماع‌های مردم‌محور صورت می‌پذیرد.

وی با تاکید بر حسایت و اهمیت پیشگیری در این حوزه بیان می‌کند:  با تشکیل سمن‌های تحت نظارت بهزیستی، آسیب‌ها را شناسایی می‌کنیم و با برنامه‌ریزی‌های لازم توسط متخصصان و کارشناسان خبره در جهت پیشگیری از ابتلاء به این بیماری گام برمی‌داریم.

آذرمی اعلام می‌کند: سازمان بهزیستی علاوه بر فعالیت‌هایی که درزمینه آگاه‌سازی و پیشگیری از بیماری ایدز برای کنترل بیماری و شیوع آن انجام می‌دهد، دارای پایگاه‌ها و مراکز خاص برای خدمت‌رسانی در زمینه‌های مختلف به افراد مبتلا به این ویروس نیز هست.

خدمات پیشگیرانه در شیراز

کارشناس حوزه اعتیاد مدیریت بهزیستی شهرستان شیراز نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس از روال مستمر شناسایی بیماران مشکوک به ایدز در این شهرستان خبر می‌دهد و می‌گوید: بهزیستی شهرستان برای شناسایی و هدایت جهت درمان در مناطق آسیب خیز و آلوده مراکز «دی آی سی» تاسیس کرده است.

امیرحسین قربانی ادامه می‌دهد: این 10 مرکز در محله‌های سعدی، شهرک بهار، کوزه گری و ... مستقر هستند و به تمامی بیماران اعتیاد متجاهر و از خانواده رانده شده یک وعده غذای گرم می‌دهند و لوازم بهداشتی، مشاوره و آگاه‌سازی از سایر خدمات ارائه شده به آنهاست تا از ابتلاء انها به بیماری‌های پرخطری همچون ایدز تا حد ممکن پیشگیری شود.

همدلان خاموش

این کارشناس حوزه اعتیاد همچنین با تاکید بر روند معرفی بیماران مبتلاء به HIV عنوان می‌کند: در این مراکز با استفاده از کیت‌های تست HIV توسط مربیان آموزش دیده افراد مبتلا به این ویروس شناسایی می‌شوند.

قربانی می‌افزاید: این بیماران با تشکیل پرونده و آگاه‌سازی به موسسه «همدلان خاموش» واقع در خیابان لاوان محله خاتون، معرفی می‌شوند که تمامی خدماتش رایگان ارائه می‌شود.

وی تصریح می‌کند: پس از پذیرش و تشکیل پرونده و آزمایش‌های تکمیلی، افراد مبتلا تحت مراقبت‌های پیشگیرانه قرار می‌گیرند و همچنین خانواده‌های آنها مطلع می‌شوند و با مشاوره و اگاه‌سازی فرصتی برایشان ایجاد می‌شود تا بیمار بتواند به خانه و زندگی عادی بازگردد.

مراسمی برای روز جهانی

رئیس مجتمع مشاوره بهزیستی شیراز نیز در گفت‌وگو با فارس از برگزاری پنجمین برنامه بهزیستی به مناسبت روز جهانی ایدز خبر می‌دهد و می‌گوید: واحد توسعه پیشگیری شهرستان، امسال پنجمین مراسم را در محله سلطان آباد شیراز برگزار می‌کند.

 

زهرا تیموری می‌افزاید: پخش بروشور، آزمایش رایگان ایدز، سخنرانی پزشک متخصص، برگزاری مسابقه و اهداء جوایز و ... از اقداماتی است که در این مراسم در نظر گرفته شده است.

خدمات دندانپزشکی

مسوول واحد پیشگیری مدیریت بهزیستی شهرستان شیراز نیز با اعلام امکان برخورداری از خدمات دندانپزشکی رایگان برای بیماران مبتلا به ایدز بیان می‌کند: این خدمات در مرکز دندانپزشکی که در اداره بهزیستی واقه در کوی زهرای شیراز است به متقاضیان خدمات ارایه می‌کند.

 

ریتا بوستانی ادامه می‌دهد: هویت تمامی بیماران محرمانه است و می‌توانند از این بابت مطمئن باشند که مورد حمایت قرار دارند.

وی اضافه می‌کند: از بیماری‌های پرخطری که احتمال ابتلاء به ایدز را افزایش می‌دهد، اعتیاد است و 2 درصد از معتادان پرخطر در شهرستان مبتلا به ایدز هستند.

بوستانی با اشاره به رایگان بودن خدمات بهزیستی در شهرستان شیراز برای درمان اعتیاد بیماران  HIV می‌گوید: هدف ما آگاه‌سازی مستمر است تا زندگی را با کنترل و شیوع این بیماری بهتر کنیم و تا کنون مشکل اعتبار در این زمینه نیز نداشته‌ایم.

وی با تقدیر از همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار می‌کند: تنها سازمانی که با بهزیستی همکاری می‌کند دانشگاه علوم پزشکی است و اغلب هزینه‌ها توسط بهزیستی کشور تامین می‌شوند.

گزارش از مریم شمالیان

انتهای پیام/

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

اخباربرگزیده

شیراز میزبان نخستین دوره مسابقات آزاد مهارت طلا سازی کشور تلاش رسانه ملی برای بیان دستاوردهای چهل ساله انقلاب شایسته تحسین است کارگاه آینده پژوهی و مدیریت راهبردی فضای مجازی و نقش روابط عمومی برگزار شد عملکرد در هکتار مهم ترین موضوع در کشاورزی است تأثیر مستقیم صادرات غیر نفتی بر اشتغال و درآمد شهرداری شیراز عضو هیات اجرایی مجمع شهرداران آسیایی شد آغاز به کار نمایشگاه عکس سفر و نظر آثار سیداحمدرضا دستغیب در شیراز نقش اساسی صنایع مهم فولاد، آلومینیوم و سیمان منطقه ویژه اقتصادی لامرد در استراتژی توسعه صنعتی کشور شهرداری شیراز آمادگی دارد که ناشرین شیرازی و فارسی را تقویت کند خودی هایی که گل به خودی زدند طرح سنجش پارازیت ها در شیراز آغاز شد خبر منتشر شده مبنی بر کشف سفره آب زیرزمینی در سیستان صحت علمی ندارد کتاب مهمترین پایه و اساس رشد هر جامعه است تعالی فرهنگ عمومی در سایه مطالعه امکان پذیر است مشهد مشکلات فراوانی در حوزه فضا و کمبود تخت بیمارستانی دارد
آرشیو