visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - تأثیر مستقیم صادرات غیر نفتی بر اشتغال و درآمد
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت فارس گفت:

تأثیر مستقیم صادرات غیر نفتی بر اشتغال و درآمد

علی همتی، مدیر کل صنعت، معدن و تجارت فارس
    -     کد خبر: 12586
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۹/۱۳|۱۳:۰۳
پیام خبر: رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت فارس گفت: صادرات غیر نفتی و درآمدهای ارزی ناشی از آن بر افزایش درآمد ، ایجاد اشتغال ، افزایش کارائی و ایجاد ارزش افزوده تاثیر مستقیم دارد.

به گزارش پیام خبر، رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت فارس گفت: صادرات غیر نفتی و درآمدهای ارزی ناشی از آن بر افزایش درآمد، ایجاد اشتغال ، افزایش کارائی و ایجاد ارزش افزوده تاثیر مستقیم دارد.


دکتر همتی در ادامه بیان کرد: قابلیت افزایش صادرات استان فارس درسند چشم انداز توسعه تجارت خارجی معادل 9.8 میلیارددلاردرسال 1404 شمسی برابر با سال 2025 میلادی درنظرگرفته شده است.

رییس سازمان صنعت ، معدن و تجارت فارس همچنین گفت: موقعیت جغرافیایی استان و فراوانی تولید در زمینه کشاورزی،دامداری،پتروشیمی،فرش و صنایع دستی، دارا بودن ذخائر غنی سنگها و مواد معدنی ، صنایع سبک و سنگین نیمه پیشرفته و تمام پیشرفته، صنایع الکترونیک ،منابع عظیم گاز استان و نزدیکی این منطقه به آبهای خلیج فارس سبب شده تا از دیرباز تجارت و دادوستد در این منطقه رشد فراوان یافته به طوری که تجارت وخدمات سهم عمده ای درگردش چرخه بزرگ اقتصادی استان دارد.


دکتر علی همتی با اشاره به پیشینه و قدمت تاریخی تجارت خارجی استان و وجود روابط قوی تجاری و قومی بازرگانان فارس با سایرکشورهای جهان افزود : ،قابلیت افزایش صادرات استان درسند چشم انداز توسعه تجارت خارجی معادل 9.8 میلیارددلاردرسال 1404 شمسی برابر با سال 2025 میلادی درنظرگرفته شده که جهت نیل به اهداف چشم انداز ایجاد زیر ساختهای صادراتی همچون پایانه های صادراتی، امکانات و ظرفیت نگهداری کالا و کارگو سنترحمل هوایی کالاو ... را توجیه پذیر می سازد.


همتی با نگاهی به صادرات غیر نفتی و راهبردهای توسعه صادرات استان فارس اضافه کرد: صادرات فعالیتی بین بخشی ، بسیار پیچیده و دارای ظرفیتهای خاص خویش است و توسعه صادرات تلاشی است برای فروش بیشتر کالاها و خدمات به خریداران خارجی که علاوه بر جلب رضایت مصرف کنندگان خارجی نسبت به کیفیت و قیمت و شرایط عرضه و بازار رسانی خدمات پس از فروش، در نظر گرفتن رویاروئی با رقبای سرسخت نیز در آن مهم می باشد که ثمره فعالیتهای کلیه بخشهای اقتصادی، دولتی و خصوصی را در خود به ظهور می رساند.


وی اظهار داشت: صادرات غیر نفتی سبب افزایش کمیت و کیفیت تولیدات داخلی و به تبع آن افزایش اشتغال و درآمد سرانه می شود به گونه ای که در اقتصادهای منطقه ای و استانی نیز صادرات غیر نفتی و درآمدهای ارزی ناشی از آن بر افزایش درآمد ، ایجاد اشتغال ، افزایش کارائی و ایجاد ارزش افزوده بیشتر تأثیر زیادی دارد.


وی گزارش داد: در 8 ماهه اول سال جاری حجم صادرات غیر نفتی استان از نظر وزنی بیش از 221 هزار تن به ارزش 158 میلیون دلار می باشد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی 58درصد و از نظر ارزشی 18 درصد رشد داشته است.


رییس سازمان صنعت  معدن و تجارت استان فارس ادامه داد با تاکید بر نقش صادرات در ارزش افزوده بیشتر، کاهش هزینه ها و بالا بردن کیفیت و رقابت پذیری بالاتر گفت: با توجه به توانمندی های گسترده و امکانات بالقوه و بالفعل اقتصادی موجود در استان فارس، می توان زمینه کاهش اتکاء به صادرات نفتی و کمک به توسعه صادرات غیر نفتی در کشور صاحب نقشی در خور توجه بود.


همتی افزود: توسعه صادرات مستلزم فعالیتهای کلیه دست اندرکاران اقتصادی کشور و استان فارس ( سیاست گذاران سیاست های پولی، اعتباری، ارزی و سیاست های تولیدی، تجاری، زیر ساختی و خدماتی) و فعالیتهای بخش دولتی و خصوصی است.


وی اضافه کرد: میزان دستیابی به اهداف صادرات در برنامه پنجساله ششم توسعه با توجه به عدم اهداف کمی در استان و بر اساس رشد کشور 19 درصد ،در استان فارس 25 درصد در نظر گرفته شد.


همتی بیان داشت: با توجه به سند راهبرد توسعه صادرات استان فارس و همچنین ابلاغ سند ملی صادرات توسط هیات محترم دولت و تقسیم کار ملی اگر چه مطابق روند گذشته و سند برنامه پنجساله ششم رشد صادرات برای استان 19 درصد لحاظ گردیده.لیکن در اجرای فرامین مقام معظم رهبری در سال حمایت از تولید کالای ایرانی اهداف صادرات استان با رشد 54 درصد برنامه ریزی گردیده است که این هدف گذاری یک جهش قابل توجه در صادرات به حساب می آید . و همچنین سهم بخش صنعت و معدن از 40درصد وضع موجود به 63درصد ارتقا خواهد یافت.


وجود حدود 160000 واحد صنفی و 3500 بازرگان فعال و حجم صادرات سالانه به میزان 1500 میلیون دلار کالای غیر نفتی گویای گردش چرخه بزرگ اقتصادی در استان است که مسلماً واردات متقابل کالا و فن آوری و سرمایه گذاری خارجی نقش مهمی در پیشبرد توسعه اقتصادی استان خواهد داشت.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

اخباربرگزیده

شیراز میزبان نخستین دوره مسابقات آزاد مهارت طلا سازی کشور تلاش رسانه ملی برای بیان دستاوردهای چهل ساله انقلاب شایسته تحسین است کارگاه آینده پژوهی و مدیریت راهبردی فضای مجازی و نقش روابط عمومی برگزار شد عملکرد در هکتار مهم ترین موضوع در کشاورزی است تأثیر مستقیم صادرات غیر نفتی بر اشتغال و درآمد شهرداری شیراز عضو هیات اجرایی مجمع شهرداران آسیایی شد آغاز به کار نمایشگاه عکس سفر و نظر آثار سیداحمدرضا دستغیب در شیراز نقش اساسی صنایع مهم فولاد، آلومینیوم و سیمان منطقه ویژه اقتصادی لامرد در استراتژی توسعه صنعتی کشور شهرداری شیراز آمادگی دارد که ناشرین شیرازی و فارسی را تقویت کند خودی هایی که گل به خودی زدند طرح سنجش پارازیت ها در شیراز آغاز شد خبر منتشر شده مبنی بر کشف سفره آب زیرزمینی در سیستان صحت علمی ندارد کتاب مهمترین پایه و اساس رشد هر جامعه است تعالی فرهنگ عمومی در سایه مطالعه امکان پذیر است مشهد مشکلات فراوانی در حوزه فضا و کمبود تخت بیمارستانی دارد
آرشیو