visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - عملکرد در هکتار مهم ترین موضوع در کشاورزی است
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
سرپرست استانداری فارس در جلسه شورای کشاورزی استان؛

عملکرد در هکتار مهم ترین موضوع در کشاورزی است

یدالله رحمانی، معاون استانداری فارس
    -     کد خبر: 12587
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۹/۱۴|۱۰:۳۱
پیام خبر: سرپرست استانداری فارس گفت: در بخش کشاورزی مهم ترین موضوع این است که چگونه عملکرد سطح در هکتار را افزایش دهیم.

به گزارش پیام خبر، مهندس رحمانی در جلسه شورای کشاورزی استان، اظهار داشت: باید با افزایش تعداد جلسات این شورا و کاهش تعداد موضوعات، به صورت دقیق و موشکافانه، مسائل کشاورزی استان را بررسی و تحلیل کنیم.


وی با اشاره به این که معیار انتخاب برترین های بخش کشاورزی در گذشته این بوده که چه کسی بیشترین عملکرد را داشته است، افزود: این فی نفسه خوب است ولی اگر به عمق موضوع دقت کنیم میزان استفاده از آب و منابع در این معیار مورد توجه قرار نگرفته است؛ باید این معیار را کامل کنیم یعنی بررسی کنیم برای هر واحد مشخص محصول چقدر آب و سایر نهادها مصرف می‌شود.


سرپرست استانداری فارس با اشاره به این که آب مهمترین نهاده است و در سال‌های اخیر متأسفانه با خشکسالی عمیق و گسترده‌ای روبرو بوده‌ایم، گفت: حتی اگر در سال جاری  تر سالی خیلی خوبی هم داشته باشیم باز هم جبران خشکسالی و کمبود آب نمی‌شود و همچنان باید صرفه جویی و بهره وری در مصرف آب را در دستور کار خویش داشته باشیم.


مهندس رحمانی با بیان این که بهره وری مهمترین فاکتور است و راندمان در واحد سطح باید مورد توجه قرار داشته باشد، اظهار داشت: در انتخاب کشاورزان نمونه، کسانی انتخاب شوند که توجه جدی به مصرف نهاده‌ها و آب دارند؛ زیرا با توجه به افزایش مستمر قیمت نهاده ها، اگر مصرف آنها کنترل نشود قیمت محصول تمام شده افزایش یافته و قابل رقابت در بازار نیست.


وی ادامه داد: باید سازوکاری فراهم شود که کشاورزان نمونه بتوانند دیدگاه‌ها و راهکارهای مدنظرشان را مطرح کنند و ما از دیدگاه آنها هم برای افزایش بهره وری در بخش کشاورزی آگاه شویم.


سرپرست استانداری فارس با تاکید بر این که متخصصین و پژوهشگران دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی باید در موضوعات مهم استان در حوزه کشاورزی متمرکز شوند و تحقیقات بر این موضوعات معطوف باشد، گفت: مثلاً کشت گلخانه ای که امروز مورد توجه استان است باید مورد نظر پژوهشگران باشد و بتوانیم از نظرات آنها و همه ذینفعان بخش کشاورزی استفاده بکنیم.


مهندس رحمانی با اشاره به این که در دو سه سال اخیر درزمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی در بخش کشاورزی کار مفید و خوبی انجام شده است و چندین بسته سرمایه‌گذاری تدوین شده است، گفت: باید توجه داشت که همه ظرفیت‌های بخش کشاورزی فارس در این بسته ها دیده نشده است و باید همه ظرفیت‌های بخش کشاورزی را به تصویر بکشیم.


وی خواستار تدوین اطلس بخش کشاورزی برای شناخت ظرفیت‌های بخش کشاورزی در شهرستان‌ها و بخش‌های استان فارس شد.


سرپرست استانداری فارس با بیان این که کشت گلخانه ای در استان فارس در سال ۹۲ در استان فارس ۱۲۵ هکتار بوده است و هم اکنون به ۴۹۵ هکتار رسیده است، گفت: رشد ۴ برابری کشت گلخانه ای در فارس نشان دهنده اهتمام ویژه دولت تدبیر و امید به این موضوع است ولی تا رسیدن به هدف هفت هزار هکتار کشت گلخانه ای فاصله زیادی داریم و باید با سرعت بسیار بیشتری اقدام کنیم.


مهندس رحمانی دلیل اصلی عدم گسترش کشت گلخانه‌ای را عدم باور کشاورزان در خصوص به صرفه بودن کشت گلخانه ای دانست و تصریح کرد: کشاورزان اگر مطمئن شوند در کشت گلخانه ای برگشت منابع و سود مناسب اقتصادی وجود دارد زودتر از مدیران برای توسعه این حوزه حرکت خواهند کرد.


وی با اشاره به این که آموزش و ترویج کشت گلخانه ای در میان کشاورزان بسیار بیشتر از گذشته باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: کشاورزان باید آگاه شوند که با کشت گلخانه ای، تنظیم بازار، هزینه کمتر و مصرف کمتر نهاده ها و درآمد بیشتر برای آنها حاصل خواهد شد.


سرپرست استانداری فارس خواستار اهتمام ویژه به روستاهای گلخانه ای و شهرک های گلخانه ای شد و گفت: این موضوع باید با جدیت پیگیری شود و با ارائه زمان بندی دقیق پیگیری شود.


مهندس رحمانی با بیان این که تاسیس گلخانه های کشاورزی قدم اول برای افزایش راندمان است، افزود: بهره گیری از تکنولوژی های جدید و متناسب، استفاده مناسب از نهاده ها و استفاده از نیروی انسانی متخصص می تواند موجب بهبود عملکرد در این حوزه شود.


 وی خواستار توزیع به موقع بذر مورد نیاز کشاورزان به ویژه بذر گندم شد و گفت: تحویل بذر در زمان مناسب تاثیر زیادی در عملکرد کشاورزان دارد و باید با جدیت توسط متصدیان این حوزه مورد توجه قرار گیرد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

اخباربرگزیده

شیراز میزبان نخستین دوره مسابقات آزاد مهارت طلا سازی کشور تلاش رسانه ملی برای بیان دستاوردهای چهل ساله انقلاب شایسته تحسین است کارگاه آینده پژوهی و مدیریت راهبردی فضای مجازی و نقش روابط عمومی برگزار شد عملکرد در هکتار مهم ترین موضوع در کشاورزی است تأثیر مستقیم صادرات غیر نفتی بر اشتغال و درآمد شهرداری شیراز عضو هیات اجرایی مجمع شهرداران آسیایی شد آغاز به کار نمایشگاه عکس سفر و نظر آثار سیداحمدرضا دستغیب در شیراز نقش اساسی صنایع مهم فولاد، آلومینیوم و سیمان منطقه ویژه اقتصادی لامرد در استراتژی توسعه صنعتی کشور شهرداری شیراز آمادگی دارد که ناشرین شیرازی و فارسی را تقویت کند خودی هایی که گل به خودی زدند طرح سنجش پارازیت ها در شیراز آغاز شد خبر منتشر شده مبنی بر کشف سفره آب زیرزمینی در سیستان صحت علمی ندارد کتاب مهمترین پایه و اساس رشد هر جامعه است تعالی فرهنگ عمومی در سایه مطالعه امکان پذیر است مشهد مشکلات فراوانی در حوزه فضا و کمبود تخت بیمارستانی دارد
آرشیو