visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - خبرهای خوبِ فدراسیون اسکیت / برگزاری مسابقات دستجات آزاد رول بال بانوان
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
بهاره ملک خویان سرمربی تیم ملی رول بال بانوان؛

خبرهای خوبِ فدراسیون اسکیت / برگزاری مسابقات دستجات آزاد رول بال بانوان

رول بال
    -     کد خبر: 1385
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۹/۱|۱۴:۵۸
سرویس :ورزشی >> بانوان
سرمربی تیم ملی رول بال بانوان گفت: مسابقات دستجات آزاد رول بال بانوان به زودی برگزار می‌شود و اگر تعداد تیم‌هایی که در این مسابقات شرکت می‌کنند به حدی برسد که امکان تشکیل لیگ باشد حتما لیگ رول بال بانوان راه‌اندازی خواهد شد؛ تا ترکیب تیم ملی را با بهترین‌ها ببندیم.

بهاره ملک خویان، سرمربی تیم ملی رول بال بانوان ایران گفت؛ تیم ملی اسکیت رول بال و اسکیت اینلاین هاکی بانوان کشورمان در اولین حضورشان در مسابقات جهانی خوش درخشیدند بعد از مسابقات اسکیت هاکی ایتالیا برای آگاهی از برنامه‌های رول بال بانوان گفت و گویی با بهاره ملک خویان، سرمربی تیم ملی رول بال بانوان داشتیم که متن در ذیل آمده است.


ملک خویان گفت: قرار بود اردیبهشت ماه مسابقات رول بال دستجات آزاد کشوری داشته باشیم اما هنوز مشکل میزبانی این مسابقات را داریم. هدفمان در ابتدا این است که با برگزاری این مسابقات دستجات آزاد تیم‌ها اعلام آمادگی کنند و اگر تعداد تیم‌ها به حدی برسد که امکان تشکیل لیگ باشد حتما لیگ رول بال بانوان راه‌اندازی خواهد شد.

 

سرمربی تیم ملی رول بال بانوان مشکل میزبانی را نبود اسپانسر در ورزش بانوان خواند و گفت: ورزش بانوان سودی برای اسپانسرها ندارد. وقتی اسم ورزش آقایان در میان باشد به خاطر حتی تعداد محدودی عکس هم که شده اسپانسرها اعلام آمادگی می‌کنند. به همین دلیل مشکل میزبانی این مسابقات فعلا لاینحل باقی مانده است.

 

ملک خویان با تأکید بر اینکه تیم‌های جدیدی در بخش رول بال اضافه شده‌اند، گفت: در حال حاضر بچه‌ها تمرین می‌کنند. تیم‌های رول بال یزد، زاهدان و تبریز هم به تازگی شروع به فعالیت و برای شرکت در لیگ دستجات آزاد اعلام آمادگی کردند. بعد از انجام این مسابقات قصد داریم ترکیب تیم ملی رول بال بانوان را با بهترین ترکیب ببندیم. منظور از بهترین ترکیب این است که حتی اگر رفتن من به تیم ملی و بهتر شدن آینده تیم کمک کند من با کمال میل تیم را به شخص لایق‌تر و صد البته تازه نفس‌تر تقدیم می‌کنم.

 

وی با اعلام اینکه فعلا برنامه‌ای برای مسابقات خارجی وجود ندارد، ادامه داد: صحبت شخصی با یکی از مسئولان فدراسیون جهانی اسکیت داشته‌ام و قرار بود مسابقات آسیایی رول بال برگزار شود اما تا الآن از این مسابقات، دعوت‌نامه و بخش‌نامه‌ خبری نشده است.

 

با توجه به اسکیت رول بال و اسکیت اینلاین هاکی بانوان که هر دو تیم در اولین حضور خود در مسابقات بین‌المللی خوش درخشیدند، سرمربی تیم ملی رول بال بانوان افزود: رول بال یک رشته نوپا در سراسر جهان به جز کشورهای هند و کنیا است، در سایر کشورها به تازگی آغاز شده و همه با هم تقریبا در یک سطح هستند. اما هاکی این طور نیست. این رشته ۲۰۰ سال در بعضی کشورها قدمت دارد و جزو فرهنگ آنان شده است. بچه‌های اینلاین هاکی با کسب یک عمر تجربه از حریفان‌شان در مسابقات ایتالیا به ایران بازگشتند و این ارزشمند است. اصلا قدمت این دو رشته باهم قابل مقایسه نیست. موقعیت بچه‌های رول بال در مسابقات جهانی خیلی بهتر از اینلاین هاکی بود. آنها در مسابقات جنگ برابری را تجربه کردند.

 

وی در پایان گفت: خانم فریبا محمدیان، رئیس فدراسیون اسکیت فمنیست است و فوق‌العاده به پیشرفت بانوان بها می‌دهد. با اینکه رول بال چهار سال است که وارد ایران شده اما کارهای بزرگی تا به حال برای پیشرفت این رشته در فدراسیون تحت ریاست خانم محمدیان انجام شد. من بعید می‌دانم اگر یک آقا در این جایگاه بود اجازه می‌داد که این رشته حتی به فدراسیون راه پیدا کند. آقایان اول فکر این را می‌کنند که این رشته ورزشی بودجه، نیرو، توجه و حمایت می‌خواهد بعد هم آن را رها می‌کنند. اما دکتر محمدیان همیشه حامی ورزش بانوان در تمامی رشته‌ها بوده است و از فدراسیون اسکیت بابت حمایت از رول بال و اینلاین هاکی بانوان تشکر و قدردانی می‌کنم.

 

آشنایی با رشته جدید رول بال،

 

رشته رول بال یک رشته کاملا جوان است که در سال 2003 در کشور امریکا به ثبت رسیده ولیکن به دلیل مهیج بودن و سبک بازی، خیلی زود جای خود را باز کرده و هم اکنون دارای فدراسیون جهانی است.
مسابقات رسمی، آسیایی و جهانی این رشته در دنیا بی وقفه در حال اجراست و آخرین دوره این مسابقات با حضور 19 تیم از سراسر دنیا در سال 2011 در کشور هند برگزار شد. قدرت و دانش اصلی این رشته مفرح هم اکنون در

دست هند و پاکستان است و آنها مدعیان این ورزش در جهان به شمار می روند.

 

درباره رول بال


رول بال رشته ای است متشکل از سه رشته هندبال، بسکتبال و اسکیت و قوانینی برگزیده از این سه رشته به علاوه قوانین خاص خود را دارا است و پ بازی رول بال یک بازی گروهی و مفرح با حضور 6 بازیکن در زمین و 6 بازیکن ذخیره در هر تیم می باشند که یک نفربه عنوان دروازه بان و 5 نفر بازکن هستند.

 

۲ تیم 6 نفره در دو نیمه 10 الی 25 دقیقه (بسته به رده سنی و جنسیت ) مقابل یکدیگر قرار می گیرند. استراحت بین دو نیمه 5 دقیقه است. در پایان وقت رسمی تیمی برنده است که بیشترین گل را زده باشد . اگر بازی به تساوی ختم شود دو نیمه 5 دقیقه ای دیگر با قانون گل طلایی بازی میشود و تیمی برنده است که گل اول را بزند.

 

همانند فوتبال این بازی دارای اوت و کرنر است که در هنگام خطا یا پس از دریافت گل شروع بازی به ترتیب از اوت وکرنر صورت میگیرد. دو داور قضاوت یک مسابقه را برعهده دارند که در هر نیمه زمین یکی از انها قضاوت میکند . بازیکن خاطی به وسیله کارت زرد و قرمز جریمه خواهد شد. هماهنگی گروهی توانایی فردی و هوشیاری و عکس العمل سریع در این بازی نقش به سزایی در موفقیت تیم بازی میکند.

 

مزیت های این رشته


مهیج بودن این رشته در قالب بازی گروهی

توانایی در گسترش این رشته در بین اقشار مختلف جامعه

کم هزینه بودن

نیاز نداشتن به زمین اختصاصی و مخصوص صرف این رشته

استقبال اموزش و پرورش و دانشگاه و ارگانها جهت داشتن مسابقات ان در مجموعه خود

 

 

کلید واژه ها:

رول بال

پیام خبر

شیراز

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال