visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - حرفه ماساژ نياز به دانستن علم فيزيولوژي و آنوتومي سطح بدن دارد / ماساژورهاي ورزشي بايد هدفمند کار کنند
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

حرفه ماساژ نياز به دانستن علم فيزيولوژي و آنوتومي سطح بدن دارد / ماساژورهاي ورزشي بايد هدفمند کار کنند

حميد رضا ياوری کارشناس فیزیوتراپی و مدرس ماساژ فدراسیون پزشکی ورزشی ايران
    -     کد خبر: 1583
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۱|۱۳:۲۰
مدرس ماساژ فدراسيون پزشکي ورزشي جمهوري اسلامي ايران گفت: ماساژور ورزشي ،فيزيولوژي و آناتومي سطح بدن را به خوبي در آموزش ارائه شده از فدراسيون پزشکي ورزشي فراگرفته است و در حرفه ي خود با مشکل روبه رو نمي شود.

به گزارش پیام خبر، حميد رضا ياوري کارشناس فيزيوتراپي و مدرس ماساژ فدراسيون پزشکي ورزشي ايران در مصاحبه اي تفصيلي با آريا از تجربه هاي چندساله خود در بحث ماساژ ورزشي سخن گفت و به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

سطح دوره ماساژ ورزشي که هيات با مجوز فدراسيون برگزار مي کند چگونه ارزيابي مي کنيد؟

اين دوره ماساژ در حد بيسيک ،پايه و با گرايش ورزشي است ،تکنيک هايي که در دوره ماساژ ورزشي  تدريس مي شود براساس تکنيک ها و ماساژ سوئدي مي باشد ،هنرجويان اين دوره از انگيزه بالايي برخوردار بودند و در فراگيري اين علم که 50 ساعت از آن کار عملي بود نيز همکاري خوبي داشتند، زيرا ما هنرجويان را در حين آموزش درگير کار و تمرين کرده و از آن ها مي خواهيم تا تمام پروتکل ها رو انجام دهند.

ازنظر شما به عنوان يک مدرس بيشتر مقوله تئوري مفيد بوده يا عملي ؟

اين سوال رو بايد شرکت کنندگان جواب دهند، لذا چيزي که تجربه چنيدن ساله من در اين کار هست، متوجه شدم اکثرا از کار عملي بيشتر خوشايند هستند، ولي از لحاظ آکادميک بخواهم صحبت کنم حتما بايد يک زمينه تئوريک رو قبلش داشته باشند.در واقعه اين چيزهاي رو که در عملي ما ميخواهيم تدريس کنيم بايد يک پيش زمينه تئوري داشته باشند.

پيش نياز فراگيري ماساژ ورزشي چيست؟

در خصوص فراگيري علم ماساژ اگر کسي از فيزيولوژي و آناتومي بدن اطلاعاتي نداشته باشد ،آن چيزي که در عملي تدريس مي شود برايش قابل هضم نخواهد بود و درک آن مشکل است . ولي در مجموع انسان با کار عملي بيشتر موافق است و بهتر درگير آن مي شود.

همکاري هيات پزشکي ورزشي فارس  با شما چگونه بوده و امکانات مورد نياز شما براي تدريس اين دوره فراهم شد؟

همکاري هيات فارس بسيار عالي بود ، چندين مرتبه براي آموزش به شيراز مسافرت کردم هميشه خوب بود ولي اين دوره به مراتب بهتر بود و در فضاي بسيار صميمي و برخورد گرم و تمام امکاناتي که ما مدنظرمان مي باشد چه از لحاظ کاري و چه از لحاظ پذيرايي براي ما فراهم بوده است و از همين جا از اعضاي اين هيات تشکر مي کنيم.

هدف کلي از ماساژ چيست؟

ماساژ کلا يه حس ريلکسيشن هست ولي ما با اهداف مختلف هم ماساژ مي دهيم،اگر در کلاس هاي ما حضور داشته باشيد مشاهده خواهيد کرد ،آموزش ماساژ قبل از مسابقه داريم ماساژ بعد از مسابقه داريم و با اهداف مختلف و در مجموع ماساژ يک علمي هست که تمام انسان ها دوست دارند و محدود به سن هم نيست و از نوزاد تا سالمند دوست دارند از يک ماساژ خوب برخوردار شوند.   

ولي ما اينجا ماساژ رو با گرايش ورزشي به هنرجويان تدريس مي کنيم و از ماسورهاي ورزشي که با تيم هاي ورزشي و ورزشکاران کار مي کنند خواسته ايم هدفمند کار کنند و آن ماساژي را که قبل از ورزش مدنظر است به درستي انجام داده تا عملکرد و پرفورمنس آن ورزشکار بيشتر شده و نهايتا بعد از تمرين و مسابقه ماساژي را انجام دهند که به ريلکسيشن و ريکاوري کمک کند.

و لازم به ذکر استت بگويم هرکدام از تکنيک ها و پروتوکل ها متفاوت مي باشد و ما اين هارا طي دو روز  به طور عملي آموزش مي دهيم.

وجود يک ماسور کنار تيم ورزشي چقدر ضروري است؟آيا تيم ورزشي و کسي که مي خواهد حرفه اي ورزش کند مي تواند بدون ماسور به فعاليت بپردازد و يا لزوما بايد يک ماسور کنار تيم و شخص باشد؟

مسلما در دنياي حرفه اي گري بايد همه چي حرفه اي باشد، و مسلما لازم است که يک تيم حرفه اي از ماساژور برخوردار باشد ،نمي خواهم بگويم از نان شب واجب تره ولي از ارکان تيم هست. شما الان هرتيمي رو ببينيد چه ايراني چه خارجي که توان مالي دارند يک ماساژور فول تايم و تمام وقت ،شايد فيزيوتراپ و پزشک تمام وقت نباشه و يه جاهايي حضورش لازم نباشه ولي ماساژور عين روزها و لحظات بايد کنار تيم باشه و سرويس دهد. و اينجوري بگم که حتي تيم هايي مثل فوتبال خودمان بيش از يک و يا دو تا سه ماسور رو در کنار خود دارند. در تيم هاي حرفه اي دنيا اينجوري هست و واقعا جايگاه يک ماساژور در کادر پزشکي جايگاه کمي نيست و ارزش و تاثير گذاري بسيار زيادي تو تيم ها دارد.و هم ورزشکاران و مربيان و سرپرستان اين را درک و به آن اهميت داده اند.

هنرجويان دوره هاي آموزشي ماساژ ورزشي تا چه اندازه مي توانند اميدوار باشند که پس از دريافت مدرک بتوانند يک شغلي براي خوشان ايجاد کنند و به يک درآمدزايي برسند؟

در اينجا بايد بگويم مقداري بستگي به بازار کار آن شهر و انجايي که اين کار دنبال مي شود دارد ،مسلما تعدادي از اين هنرجويان جذب تيم هاي ورزشي خواهند شد. علاقه، پشتکار و عشقي که به اين حرفه دارند تضمين اين کار است. شيراز هم از تيم هاي ورزشي بسياري برخوردار است و در رشته هايي مثل شنا ،کشتي و بقيه رشته ها فکر مي کنم ورزشکاراي خوبي وجود دارد به طبع بايد بازار کار اينجا خوب باشه و مي بايست در اين زمينه ها که ذکر کردم دنبال کنند و به عنوان ماساژور حرفه اي در خدمت تيم و ورزش کشورمان باشند.

هدف اصلي از ماساژ فکر مي کنيد جلوگيري از آسيب ديدگي هست يا بهبود آسيب ديدگي در ورزشکار ؟

مسلما در هردو نقش دارد ولي نمي توانيم بگوييم وقتي ماساژ مي دهيم احتمال آسيب در فرد کاهش پيدا مي کند. در مراحل درماني با قاطعيت مي توان گفت ماساژ در زمان مناسب داده شود اين پروسه ترميم و توانبخشي و در حقيقت بازگشت شخص به دنياي حرفه اي ورزش کوتاه تر مي شود. و به طور کلي بگويم در درمان نقش بيشتري دارد تا در بحث پيشگيري.

دوره آموزش ماساژ بالاتر از اين دوره هم وجود دارد و در سطح بالاتر ارائه مي شود؟

دوره هايي که الان در فدراسيون پزشکي ورزشي برگزار مي شود همين دوره است و دوره پيشرفته نداريم اما در سال هاي گذشته فکر مي کنم دوره هاي پيشرفته تر وجود داشته است. کساني که آمدن و اين مدرک و دريافت کردند و پس از طي يک محدوده زماني و دوسال کارکرد و سابقه کارکرد اين امکان برايشان فراهم شده است که در سطح بالاتر هم از آموزش برخوردار شده و به قوا معروف به روز شوند.

افرادي که خروجي اين دوره ها مي باشند چقدر بايد تلاش و کار کنند تا يک ماسور حرفه اي شود؟

از لحاظ مدرکي به طبع پاس کردن و امتهان دوره تئوري و عملي هست ولي بعد براي اينکه بتوانند اين مدرک و دريافت کنند بايد پس از گذراندن اين دوره و قبولي در آزمون مي بايست 50 ساعت دوره کارورزي را گذرانده و بعد مدرک دريافت مي کنند و به اعتقاد من يک ماساژور وقتي حرفه اي است که چند سال پياپي با يک تيم کار کرده و مقداري در اين کار پخته شده است.   حالا اين عدد نميتوان گفت دو ساله سه ساله و اين بستگي به ضريب هوشي ماسور داره و تعدا ماساژهاي انجام داده ولي يک کاري است که يه مقداري آکادميک هست و يه مقداري تجربي.

اين افراد بايد در چه مراکزي کار کنند که مورد تاييد فدراسيون و هيات باشد؟

معمولا بايد يک جايي باشد که يه سرتيپيکيت و لايسنت کاري داشته باشه مثل يه مرکز فيزيوتراپي يک درمانگاه يک مرکز ورزشي که مسئول فني در آن وجود دارد و در کل جايي که از نظر فدراسيون معتبر باشد.

اين رشته چقدر نياز به بروز شدن دارد؟ آيا اين علم به روز مي شود و يا هرچي وجود دارد از گذشته است؟

اصول اصلي بحث ماساژ در سي سال گذشته تغييري نکرده است ولي مثل ديگر علم ها شاخ و برگ هاي زيادي داره و مسلما اگر کسي نخواهد بروز شود عقب مي ماند و در کل در دنياي حرفه اي کساني حرف اول و مي زنند که به علم روز کار مي کنند با تيم هاي مطرح کار مي کنند و توانستند اون چيزهايي رو که ورزشکار نياز دارد برايش انجام دهند. ولي اين تکنيک هايي که ما داريم انجام مي دهيم ساليان سال همان تکنيک ها هست و تغيير اساسي نداشته است ما اين حق و به يه ماسور حرفه اي ميديم که بعد از سال ها کار حرفه اي بتواند در بعضي جاها يه تغييرات کوچکي انجام دهد ولي به شرطي که واقعا در اين کار پخته شده باشد.

جايگاه علمي ايراني ها در بحث ماساژ نسبت به افراد مشابه خارجي چگونه و در چه سطحي است است؟

اگر واقعيت و بخواهيد جايگاه بالايي نداريم و خيلي جلو نيستيم و در اين قضيه صاحب سبک و فن نبوده و حرفي براي گفتن نداريم که بخواهيم اين علم و به کشورهاي ديگر صادر کنيم در کشورهاي مطرح ورزشي در دنيا حرف اول براي گفتن دارند.

يک ماسور خوب چندبار در روز مي تواند ماساژ رو بر روي اشخاص انجام دهد؟

اگر منظور ماساژ جنرال و عمومي است که ريلکسيشن است که تايم 45 دقيقه تا 60 دقيقه رو پوشش  مي دهد حداکثر تعدادي رو که حق داره يه ماسور از لحاظ قانون کار و چيزي رو که چارت کاري ما است 6نفر مي باشد بيشتر از آن به ماسور فشار مياد و اين هم پشت سر هم نمي تواند صورت گيرد و مي بايست وسط آن ها يه تايم استراحت باشد. ولي در کار حرفه اي گاه اين عدد تغيير مي کند و گاه در مسابقات اين چنين شده و بيشتر هم شده است.

گاهي افرادي عنوان کردند که ما مدارک ماساژي رو از خارج از کشور گرفتيم و کار مي کنند، کدام مدارک معتبر است و نظر شما در اين خصوص چيست ؟

ماساژ گرايش هاي مختلفي دارد مثل ماساژ تايلندي ،ماساژ سنگ داغ ولي آکادمي ترين آن سوئدي است چيزي که ما تدريس مي کنيم و الان متولي امر ماساژ در کشور ما زياد است که ارتباط زياد با کشور هاي مختلف دارند و هر کدام به نوعي مدعي هستند ولي واقعيت قضيه اين است که تنها مدرکي که معتر است و با آن حق فعاليت دارند مدرکي هست که فدراسيون پزشکي ورزشي ارائه مي کند بقيه مدارک بيشتر براي دلخوشي افراد است و وقتي کار به بازرسي و وزارت بهداشت و درمان غير از اين مدرک ديگر مدارک فاقد اعتبار است. خيلي پول هاي زيادي رو شارژ مي کنن و خيلي چيزها هم گفته مي شود که نه واقعيت آکادميک و نه علمي داره و دانشجو از آن اطلاع نداره و وارد اين قضيه به طور معيوب مي شود و معمولا هم باعث مي شود که مبلغ و وقت و انرژي آن از بين برود . ما اين و بارها و بارها ديديم و اطلاع رساني کرديم و به تمام ورزشکاران و کساني که دوست دارند در آن جذب شوند گفته ايم که راه اين است و بايد از اين طريق اقدام کنند.

در کار آموزش چيزي که من با آن سر و کار دارم بعضا شاهد افرادي بودم که آموزش را در مراکز ديگري و بد فراگرفته اند، تکنيک ها و حرکات اشتباه رو يادگرفته اند که تصحيحش براي ما خيلي سخت است و اين را بگويم کسي که بلد نيست خيلي راحت تر مي توانيم آموزش دهيم تا آن کسي که بد ياد گرفته است و متاسفانه ما اين معضل و داريم و دوست داريم که يه جوري سازماندهي شود و اين متولي امر فقط يک ارگان باشد .متاسفانه بحث بيزينس و سود و تجارت هست.

تا جايي که من اطلاع دارم يکي دوتا (سرتيپيکيت) مراکز خصوصي وجود دارد که با صدور گواهي با امضاء استادي خارج از کشور و با هولوگرامي که ما آن را تائيد نمي کنيم و واقعا شناخته شده نيست فقط مبلغي رو دريافت و مدرکي رو صادر مي کنند ،اين در حقيقت يک برگه اي است که فقط يکي دوتا اسم خارجي در آن درج شده است و هنرجو هيچ اطلاع دقيقي از صادر کننده آن ندارند و اينجاست که از ندانسته هاي مردم سوء استفاده مي شود و مورد تاييد ما نيست و مردم هيچ اعتمادي نکند چراکه بايد يادگرفت براي هرکاري به متخصص آن مراجعه کرد نه شاخ و برگ آن و متاسفانه اين معضل وجود دارد.

در امر تدريس بايد فردي که مي خواهد تدريس کند و ادعاي استادي دارد بايد يه رزومه اي داشته باشد و بايد از فيلتر فدراسيون پزشکي ورزشي گذشته باشد که توان علمي ،عملي و اخلاقي او مورد تاييد قرار گيرد و از مردم مي خواهم که به هرکسي به هر دليلي اعتماد نکنند.

آموزشي را که از طريق فدراسيون و اينجانب در زمينه ماساژ ورزشي ارائه مي شود ، بحث تشخيص بيماري و درمان در آن نمي گنجد و از اول دوره خيلي روي آن تاکيد داريم و به هنرجويان يادآور مي شويم که کار شما ماساژورهاي ورزشي تشخيص و درمان نيست و به اين مقوله وارد نشويد. کسي مي تواند وارد بحث درمان شود که تحصيلات آکادميک دارد و مباني علوم و داشته باشد متاسفانه اين معضل هست که من در کارت برخي از اين ماساژور را ديدم که ادعاهاي خيلي بي موردي مي کنند که ما با آن برخورد مي کنيم و هيچ وقت اين حق رو بهشان نخواهيم داد.زيرا در اين زمينه احتمال آسيب ديدن اشخاص و مردم بيشتر مي شودو يه درمان اضافي به دوش وزارت بهداشت و درمان خواهد گذاشت.

ماساژ را در مراکز معتبر داراي مجوز دنبال کنيد

و مردم عزيز ما بايد اين کار رو در مراکزي دنبال کنند و به امر ماساژ بپردازند که مجوز لازم و داشته باشد و اين کار اصولي هستش و بايد حتما تحت نظارت باشد و تمام ضوابط اخلاقي و حرفه اي در آن رعايت شود.

بهترين مدرکي که حتي بخواهد براي خارج از کشور ترجمه شود مدرک فدراسيون پزشکي ورزشي است چون يک ارگان مرتبط مي باشد و عملکرد خوب و مرتبط در اين زمينه دارد.

ماساژ دارد جايگاه اصلي خودش و پيدا مي کند چه در دنياي حرفه اي ورزش چه در حالت ريلکسيشن براي زندگي بهتر مردم و وقتي اين رو به جلو مي رود بلاخره عوارض خودش رو هم خواهد داشت بيشترين معضلي که من ديدم همين کارهاي عجيب و غريب و اضافه اي بوده که برخي از اين ماساژورها انجام مي دهند و ادعاهاي واهي که باعث مي شود صدمات افراد بيشتر شود وبعدا جبران ناپذير است و من از همه اشخاص مي خواهم که تو حيطه کاري خودشان در حد وظايف و توان و علمي که دارند کار کنند و از انجام کارهاي اضافي و هرکاري که موجب صدمه ديدن هست پرهيز کنند و بارها گفته ايم که اگر شک داريد که ماساژ بديد يا نديد مبنا را به نه بگذاريد، چرا؟ چون بعدا ميتوان اين شخص را ماساژ داد ولي اگر صدمه اي وارد شد، مي تواند اين صدمه برايش ماندگار شود.

از مردم مي خواهيم که در بحث ماساژ هم مدرک شخص و و هم مدرک محل رو روئيت کنند و بايد به صورتي باشد که در معرض ديد مشتري قابل روئيت باشد.

نظر شما در خصوص دريافت مبالغ بابت ماساژ چيست؟

در خصوص هزينه ها و مبالغ پرداخت ماساژ از يک قيمت صنفي کارشناسي شده تبعيت نمي شود و در شهرهاي مختلف کوچک و بزرگ متفاوت بوده است گاه مشاهده شده براي يه ماساژ جنرالي که شما فرموديد حدود 45 دقيقه تا 60 دقيقه جاهايي 250 هزارتومان هم دريافت کردند و گاه اين رقم در شهرهاي کوچک بيشتر از 50 هزارتومان نيست حالا مسلما اين هم مثل صنف ديگري گريد اي . بي . سي a.b.c  داريم نسبت به امکاناتي که ارائه مي شود ولي اين تفاوت دويست تا دويست و پنجاه هزارتومان يک تفاوت بسياري است و بايد کنترل شود و اين را هم بايد مدنظر داشت که ماساژ يه کار سختي است و کسي هم که ماساژ مي دهد انرژي زيادي از دست مي دهد ولي به اعتقاد من با شرايطي که وجود دارد مبلغي بين شصت هزارتومان تا يکصدوبيست هزارتومان يک عدد مورد قبول و يک تعرفه منطقي باشد.

کلید واژه ها:

ماساژ

پیام خبر

شیراز

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال