visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - باز و بسته شدن جاده چالوس/ کلاف سردرگمی که اهالی ۵۰ روستا را درگیر کرده است
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

باز و بسته شدن جاده چالوس/ کلاف سردرگمی که اهالی ۵۰ روستا را درگیر کرده است

بسته شدن جاده چالوس
    -     کد خبر: 1839
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۱/۹|۱۳:۳۶
سرویس :اجتماعی >> شهری
روستاهای اطراف پنجمین جاده زیبای جهان یعنی جاده چالوس در فصل زمستان همواره با مشکلاتی مواجه هستند، اما بیش از همه اعلام وضعیت باز و بسته بودن جاده است که چون کلافی سردرگم روستانشینان را درگیر کرده است.

روستاهای اطراف پنجمین جاده زیبای جهان یعنی جاده چالوس در فصل زمستان همواره متوجه آسیب به دلیل بارش برف و بهمن هستند.

 

عنوان رسمی جاده چالوس، جاده 59 است که از میان شهر کرج در استان البرز به سمت شهر چالوس در استان مازندران می پیوندد و در میانه مسیر مناظر و طبیعت زیبایی دارد که بسیاری از علاقمندان به طبیعت را به سمت خود می کشاند.

 

قدمت و پیشینه استان البرز به روستاهایی چون روستای بیلقان در مسیر جاده چالوس است، که آثار تاریخی مرتبط با دوره قاجاریه همچون حمام بیلقان، کوره آجر پزی و .. دیده می شود.

 

 

از روستای بیلقان که بگذریم وارد روستای وینه می شویم که جزء توابع بخش آسارا است. البته این را باید به خاطر سپرد که اهالی روستای وینه علاقه ای به ورود افراد غیر بومی ندارند.

 

روستای سرودار، روستای پورکان، روستای بکر با کوه های سر به فلک کشیده کندر با چشمه های روان، روستای نمرک که بر عکس روستای وینه متقاضی حضور گردشگران است و روستای آدران و ارنگه که در مجموع می توان گفت در مسیر جاده چالوس تنها در بخش آسارا 54 روستا وجود دارد.

 

واما؛ یکی از لوازم و ضرورت های لازم برای این روستاها بحث عبور و مرور است که باید نسبت به آن تدابیر لازم اتخاذ شود.

 

سرهنگ رضا معظمی، رئیس پلیس راه استان البرز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در البرز در خصوص وضعیت ترافیکی این جاده اعلام کرد: جاده چالوس به دلیل شدت بارش برف و لغرندگی جاده همواره با خطرهای جدی برای مسافرین این مسیر همراه بود است.

 

 

رئیس پلیس راه استان البرز گفت: همواره سعی و اهتمام پلیس اجرای روان سازی در مسیر جاده است و این یکی از مهمترین دلایلی است که در ایام تعطیل معمولا اعلام می شود، جاده بسته است و یا یکطرفه است.

 

ضرورت بازسازی و مرمت جاده چالوس از دیگر مواردی است که رئیس پلیس راه استان البرز به آن اشاره دارد و در خصوص آن معتقد است: زمان بندی برای مرمت و دقت کارشناسانه یکی از مهمترین نکاتی است که برای بازسازی جاده باید در نظر داشت.

 

وی خاطرنشان شد: به منظور اجرای طرح های مرمت سازی با هدف جلوگیری از اخلال در تردد خودروها و انجام عملیات عمرانی زمان بندی بسیار با اهمیت است به همین منظر از ساعت 21 تا 5 صبح عملیات بازسازی صورت می گیرد.

 

 

این در حالی است که طی چند هفته گذشته محور جاده چالوس شاهد ریزش چند بهمن بود که به تعاقب آن سقوط سنگ چهارتنی و کشته شدن چند شهروند را که از اهالی بومی محسوب می شدند را شاهد بودیم.

 

عباس صفری، مدیر راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان نیز در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در این خصوص عنوان کرد: ریزش بهمن در چند نوبت در هفته های گذشته باعث مسدود شدن جاده شد.

 

مدیر راهداری و حمل و نقل جاده ای استان البرز خاطرنشان شد: اکیپ های راهداری از شامگاه روز گذشته عملیات برفروبی را انجام دادند و شرائط ایمنی را فراهم کردند.

 

 

قدر مسلم تلاش ها برای عبور و مرور هر چه راحت تر در این جاده در حال انجام است، اما آنچنان که گفته های مسئولان و مردم نشان می دهد، برای زه کشی مسیر جاده و ایجاد موانع برای ریزش سنگ و پیشگیری از وقوع بهمن باید تدابیری متناسب اتخاذ کرد.

 

و این کلاف سردرگم باز و بسته بودن جاده چالوس کرج می تواند با اتخاذ بودجه های مرتبط به این بحث و در نظر گرفتن نظرات کارشناسانه مرتفع شود.

 

اهالی روستای قاجره و آسارا معتقد هستند در دهه های پیش از انقلاب به منظور پیشگیری از سقوط بهمن و بسته شدن جاده تدابیری وجود داشت که خبرگزاری شبستان در البرز در گزارش های بعدی خود با دریافت نظر کارشناسان فن در این خصوص اظهار نظر خواهد کرد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال