visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - اثر حجمی«شاهنامه» ساخته می شود/روسیه «خوان سوم» را برنز می کند
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
در شیراز توسط هنرمند پیکرتراش؛

اثر حجمی«شاهنامه» ساخته می شود/روسیه «خوان سوم» را برنز می کند

عبدالعلی قصرالدشتی مجسمه ساز
    -     کد خبر: 2340
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۳/۲|۱۲:۲۹
علی قصرالدشتی، هنرمند پیکرتراش و مجسمه ساز شیرازی در حال ساخت ماکت «خوان سوم شاهنامه» است.

به گزارش پایگاه خبری "پیام خبر"، این هنرمند برجسته و مطرح شیرازی که به تازگی سردیس «مختوم قلی فراغی» شاعر بزرگ ترکمن را در هفته فرهنگ و اقتصاد ایران - ترکمنستان به موزه دانشگاه هنر این کشور اهدا کرد با اشاره به اثر تازه خود گفت: خوان سوم شاهنامه جدال خیر و شر است بدین شکل که رستم سوار بر رخش در حال نبرد با اژدهاست.

وی با بیان اینکه ترکیب بندی ماکت این اثر به طور فوق العاده ای در حال انجام است افزود: این اثر به ارتفاع 7 متر ساخته می شود و در خارج از کشور از جنس برنز ریخته گری خواهد شد.

قصرالدشتی با اعلام اینکه خوان سوم شاهنامه در شیراز نصب خواهد شد در خصوص سفارشی بودن این اثر از سوی نهادهای شهری آن را رد کرد و افزود: بر اساس اعتقاداتی که خودم نسبت به شاهنامه دارم انجام می پذیرد، زیرا شهرداری ها هیچ میلی به ساخت یک اثر ماندگار ندارند و هزینه ای هم برای آن در نظر نمی گیرند، از این رو ما هنرمندان هستیم که باید این سنگ را به شکم خود ببندیم تا بتوانیم کاری ماندگاری برای این خطه انجام دهیم زیرا ما مدیون گذشتگان و هنر پیشینیانمان هستیم.

این هنرمند مجسمه ساز درخصوص جانمایی این اثر هم یادآور شد: به طور حتم باید یک مکان برای این اثر طراحی شود تا چنین کار باشکوهی حتما پس از ساخت نیاز به جانمایی دارد تا در فضایی خاص با نورپردازی مختص خود قرار گیرد.

قصرالدشتی روسیه را محل ریخته گری به وسیله برنز عنوان کرد و در خصوص هزینه آن گفت: بیش از 2 میلیارد تومان هزینه ریخته گری و کار نهایی خوان سوم شاهنامه می شود که در نهایت پس از ساخت مجسمه گچی آن پویشی(کمپینی) از مردم تشکیل می شود که هر یک از علاقه مندان نسبت به بضاعت خود برای خلق اثر ماندگار حرفه ای گردآوری و به خود مردم شیراز هدیه می شود.

این هنرمند با تاکید بر اینکه هیچ دستمزدی شامل این اثر حجمی نخواهد شد تصریح کرد: خوان سوم شاهنامه هدیه ای از سوی مردم شیراز به گذشتگان و آیندگان ایران است.

گفتنی است: عبدالعلی غنجور قصرالدشتی متولد 31 مرداد 1351 از شیراز دارای سابقه ای بیش از 27 سال در زمینه های مجسمه سازی، مینیاتور و گرافیک است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال