visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - یکی بود، یکی نبود؛ مادربزرگ ها و پدربزرگ ها قصه می گویند
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
گردهمایی شهرزادان قصه گو در شیراز؛

یکی بود، یکی نبود؛ مادربزرگ ها و پدربزرگ ها قصه می گویند

جشنواره قصه گویی فارس
    -     کد خبر: 269
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۸/۳|۱۳:۱۳
نوزدهمین جشنواره استانی قصه گویی فارس با حضور مادربزرگ ها و پدربزرگها میان نوجوانان و مربیان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان آغاز به کار کرد.

به گزارش پایگاه خبری «پیام خبر» پیش از ظهر دوشنبه با حضور مربیان و اعضای مراکز کانون پرورش نوزدهمین جشنواره استانی قصه گویی در مجتمع فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس با این واژگان مدیرکل مراکز کانون پرورش فکری فارس آغاز به کار کرد: «یکی بود، یکی نبود».

زهرا افتخاری که در ابتدای آغازین روز این جشنواره سه روزه سخن می گفت با اشاره به اینکه در این دوره از جشنواره که از ساعت 8 و سی دقیقه دوشنبه سوم آبان ماه آغاز شد، 60 قصه برگزیده توسط قصه گویان روایت می شود، گفت: در پی انتشار فراخوان نوزدهمین جشنواره قصه گویی فارس 210 قصه در قالب لوح فشرده به دبیرخانه جشنواره فرستاده شد.

وی، بیان کرد: پس از پایان داوری ها که تا یکشنبه هفته جاری ادامه داشت، 60 اثر انتخاب شد که طی سه روز با حضور داوران به اجرا گذاشته می شود.

وی با بیان اینکه 90 مربی مراکز کانون پرورش در نوزدهمین جشنواره قصه گویی فارس مشارکت دارند از حضور و قصه گویی 17 پدربزرگ و مادربزرگ در این رویداد فرهنگی وهنری خبر داد.

افتخاری تمایز نوزدهمین جشنواره قصه گویی فارس با دوره های پیشین را حضور قصه گویان نوجوان در این رویداد عنوان کرد و افزود: 70 نفر از اعضای نوجوان مراکز کانون پرورش فارس به همراه 35 نفر از معلمان و دانشجویان که در بخش آزاد این جشنواره حضور دارند، به قصه گویی می پردازند.

مدیرکل مراکز کانون پرورش فارس هدف از برپایی جشنواره قصه گویی را ترویج آیین های فرهنگی و دیرینه قصه گویی میان خانواده ها دانست و تاکید کرد: همه ما نیاز داریم عناصر قصه گویی و راه های بیان قصه را فرا بگیریم، از این رو در نوزدهمین جشنواره قصه گویی که به مدت سه روز برپاست سه عنوان کارگاه تخصصی قصه گویی برای نخستین بار با مشارکت مرکز مطالعات ادبیات کودک دانشگاه شیراز با حضور استاد مرتضی خسرونژاد برای شرکت کنندگان و مربیان کانون پرورش فارس برگزار می شود.

وی در پایان از ایجاد نخستین باشگاه مادران قصه گو به منظور توانمندسازی مادران جوان و آشنایی خانواده ها با آیین های قصه گویی در استان فارس خبر داد.

همچنین در آیین گشایش این رویداد صمیمی و دلنشین، رئیس مرکز مطالعات ادبیات کودک قصه گویان را پیام آوران صلح و دوستی عنوان کرد و پیرامون نقش قصه گویی در برقراری صلح و دوستی در جهان امروز به سخنرانی پرداخت و گفت: قصه گویی این توانمندی را دارد که پلیدی ها را از انسان امروزین دور نماید.

دکتر مرتضی خسرونژاد جادوی قصه را در افسانه های ایرانی مورد اشاره قرار داد و گفت: نمونه اعجاز قصه در داستان های شهرزاد قصه گو به گونه ایست که از نظر روان کاوی و روان شناسی سابقه قصه درمانی را به گذشته های دور در ایران نشان می دهد.

خسرونژاد با اشاره به سایه گستردن جغد شوم جنگ بر مناطقی از دنیا موضوع صلح را مورد تاکید قرار داد و افزود: صلح درونی از صلح بیرونی از اهمیت بیشتری برخوردار است.

وی با بیان اینکه جنگ افروزی ناشی از مشکلات درونی انسان هاست، ادامه داد: چنانچه انسان امروزین به سوی صلح درون برود، می تواند به صلح بیرونی امیدوار باشد.

رئیس مرکز مطالعات ادبیات کودک شیراز در ادامه به نقش قصه در ایجاد صلح درونی و برونی پرداخت و تصریح کرد: نمونه صلح درونی و بیرونی قصه های شهرزاد است که پادشاهی را که دچار بیماری روانی است به واسطه گوش سپردن به قصه درمان می کند.

خسرونژاد به مکتب روان درمانی با عنوان قصه درمانی اشاره و عنوان کرد: پژوهش های علمی تایید کرده که قصه ها می توانند در گستره ای بزرگ هم به صلح بیرونی منجر شوند.

وی خطاب به مربیان و اعضای کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حاضر در نوزدهمین جشنواره استانی قصه گویی فارس بیان کرد: آنچه قصه گویان انجام می دهند پرورش نسلی است که در آینده قطعا دارای زندگی بهتری خواهند بود، به شرطی که همه ما به افسون و اعجاز قصه باور داشته باشیم.

این استاد دانشگاه شیراز در پایان، تصریح کرد: چنانچه همه نقش خود را بشناسید در جای خود شهرزاد قصه گویید و توان قصه درمانی دردهای جامعه را دارید.

گفتنی است: نوزدهمین جشنواره استانی قصه گویی فارس تا چهارشنبه 5 آبان ماه جاری برپاست که در جریان آن صبح و بعد از ظهر قصه گویان برای حاضران به هنرنمایی می پردازند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
سایر تصاویر