visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - بازدید معاون میراث فرهنگی کشور از بنای موسوم به آتشکده در فیروزآباد فارس
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:

بازدید معاون میراث فرهنگی کشور از بنای موسوم به آتشکده در فیروزآباد فارس

آتشکده فیروزآباد فارس
    -     کد خبر: 2711
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۵/۱۴|۱۵:۰۷
معاون میراث فرهنگی کشوربه منظور بازدید از شرایط آماده سازی، بهسازی و بررسی مسائل و مشکلات مربوط به آثار پرونده ثبت جهانی محور ساسانی شهرستان فیروزآباد استان فارس به این شهرستان سفر کرد.

به گزارش پیام خبر، محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشوربه منظور بازدید از شرایط آماده سازی، بهسازی و بررسی مسائل و مشکلات مربوط به آثار پرونده  ثبت جهانی محور ساسانی شهرستان فیروزآباد استان فارس به این شهرستان سفر کرد.

وی در ابتدای سفر خود به اتفاق مصیب امیری، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، نماینده مردم فیروزآباد و فراشبند و قیر و کارزین در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان استانی و این شهرستان از بنای موسوم به آتشکده بازدید کرد.

بنابراین گزارش دراین بازدید طالبیان در جریان نحوه مرمت و آماده سازی این اثر تاریخی قرار گرفت و در ادامه با توجه به اینکه این اثر تاریخی در کنار روستایی با نام آتشکده واقع شده است، در خصوص ارائه راهکار برای رفع مسائل و مشکلات این روستا با همراهی مدیران کشور، استانی و محلی متناسب با عرصه و حریم  مصوب با حاضرین گفتگو کرد.

گفتنی است آتشکده فیروزآباد،از کاخ های ییلاقی اردشیر بابکان در زمان ساسانیان بشمار می رود و آن  را مهمترین و عظیم ترین اثر تاریخی فیروزآباد می دانند. از ویژگی های منحصر به فرد این بنا می توان به این اشاره داشت که یکی از معدود بناهای طاقدار ساسانی و جالب توجه ترین ساختمان معماری آن دوره محسوب می شود. بنای مذکور درنمای شمالی متصل به چشمه جوشان مدوری موسوم به برم پیر (قمپ و خنب) می باشد و در کنار روستایی به نام آتشکده واقع شده است.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال