visitor activity trackervisitor activity monitor پیام خبر - اعتدال از دوران مدرسه به دانش‌آموزان آموخته شود/پرسش مهر امسال توسط رئیس جمهور مطرح شد
پایگاه تحلیلی خبری پیام خبر
خبر فوری:
رئیس جمهور درمراسم آغاز سال تحصیلی جدید

اعتدال از دوران مدرسه به دانش‌آموزان آموخته شود/پرسش مهر امسال توسط رئیس جمهور مطرح شد

دیدار حسن روحانی، رئیس جمهور با رئیس مجلس فرانسه
    -     کد خبر: 58
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۵/۷/۳|۱۳:۴۹
سرویس :سیاسی >> دولت
رئیس جمهور بر لزوم آموزش تلاش، کوشش، امید، تدبیر و اعتدال‌ از دوران مدرسه تاکید کرد.

به گزارش پیام خبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی در آئین بازگشایی مدارس و بهره‌برداری همزمان از هزار پروژه آموزشی، ورزشی و پرورشی در سراسر کشور در آستانه آغاز سال تحصیلی جدید در جمع دانش‌آموزان و معلمان دبیرستان نمونه دولتی حضرت نرجس از تمام معلمان در سراسر کشور درخواست کرد در دولت یازدهم و در کلاس‌های درس، امید را به دانش‌آموزان و نشاط را به مدرسه بازگردانند.

 

وی با تاکید بر اینکه باید اعتدال و میانه‌روی آموخت افزود: باید بدانیم که افراط و تفریط، تخریب‌کننده زندگی امروز و فردای ما خواهد بود و بدانیم که تدبیر و عقلانیت، ما را به آینده روشن می‌رساند و خرافات سبب انحطاط جامعه خواهد شد.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه اوایل مهرماه گرچه پاییز طبیعت بشمار می‌آید، اما بهار دانش و اندیشه است خاطرنشان کرد: به همین دلیل روز بسیار مهمی برای دانش‌آموزان، دانشجویان، معلمان، اساتید و همه آنهایی است که در پی آینده بهتر و توسعه کشور هستند.

 

حجت‌الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه بی‌تردید بزرگترین سرمایه‌ای که خداوند به ما عنایت کرده، منابع انسانی و پرورش نوجوانان و جوانان کشور است بیان کرد: مدرسه بزرگترین منبع برای تربیت عالی‌ترین سرمایه‌ها در کشور است و شما دانش‌آموزان باید به فکر آینده خودتان و کشور باشید.

 

وی با بیان اینکه بی‌تردید آینده کشور توسط کار، کوشش، مهارت و علم و دانش شما دانش‌آموزان، ساخته می‌شود عنوان کرد: شما هستید که در آینده مدیران جامعه و کارآفرینان کشور، خواهید شد و کشور به دست شما در مسیر تعالی و پیشرفت قرار می‌گیرد.

 

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه محیط مدرسه که باید محیط تعلیم و تربیت باشد در کنار تلاش خانواده، جامعه و دولت می‌تواند به اهداف خود دست یابد اظهار کرد: همه باید در کنار هم دست به دست هم بدهند تا آینده کشور به بهترین شکل ساخته شود.

 

حجت‌الاسلام روحانی تصریح کرد: برای اینکه محیط مدارس کشور محیط علم، دانش و پیشرفت باشد باید اخلاق، میانه‌روی، تدبیر و اعتدال در مدارس و مراکز آموزشی ما حاکم شود و مدرسه نباید محیط اوهام، خرافات و خشونت باشد.

 

وی با اشاره به اینکه کلاس درس باید کلاس احترام به یکدیگر باشد، افزود: کودکان، نوجوانان و جوانان ما باید از ابتدای زندگی در خانواده‌ها و سپس در مدرسه و جامعه شاهد احترام به شخصیت خود باشند.

 

رئیس جمهور خشونت را به عنوان مشکل بزرگ منطقه و جهان دانست و افزود: در حالی که شما دانش‌آموزان، امروز در یک محیط امن درس خود را در مدارس آغاز می‌کنید، در همسایگی ایران در کشورهایی مانند سوریه، عراق و یمن، مدارس ویران شده و دانش‌آموزان در این کشورها، دوستانشان به خاک و خون کشیده شده‌اند و معلمان آنان فرصت تعلیم را از دست داده‌اند.

 

حجت‌الاسلام روحانی گفت: ما باید به این فکر باشیم که خشونت تا چه حد می‌تواند محیط اجتماعی، نوجوانان و جوانان و آینده کشورها را تهدید کند.

 

وی با تاکید بر اینکه خشونت تنها جنگ و ترور نیست تصریح کرد: بی‌احترامی به یکدیگر، نبود اخلاق دوستانه، خواهرانه و برادرانه و محروم کردن نوجوانان از تحصیل و مدرسه و وادار کردن کودکان و نوجوانان به کار پرزحمت و رفتار خارج از چارچوب اخلاق اسلامی در خانواده‌ها با کودکان خشونت است.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه مهم این است که ببینیم خشونت و بی‌اخلاقی از کجا آغاز می‌شود و چگونه عده‌ای خشونت را می‌آموزند بیان کرد: برای اینکه بتوانیم با خشونت مبارزه و ایستادگی کنیم، باید چه کاری انجام دهیم و چه راهی وجود دارد که کشور، جامعه و منطقه از خشونت آسوده شود.

 

حجت‌الاسلام روحانی عنوان کرد: پیامبر گرامی اسلام (ص)، پیامبر رحمت است و باید ببینیم چگونه می‌توانیم از رحمت اسلامی و نبوی به خوبی استفاده کنیم.

 

خشونت از کجا نشأت گرفته است؟

 

وی در بیان پرسش مهر از دانش‌آموزان، گفت: سوال مهر امسال اینچنین است که خشونت از کجا نشأت گرفته است؟ چگونه عده‌ای خشونت را می‌آموزند؟ در برابر خشونت چگونه باید ایستادگی کرد؟ چگونه می‌توانیم کشور و جامعه‌ای دارای رحمت اسلامی و نبوی داشته باشیم؟ و چگونه می‌توانیم جوامع منطقه و جهان را از خشونت برهانیم؟

 

رئیس جمهور خطاب به دانش‌آموزان سراسر کشور اظهار کرد: درخواست من از شما این است که محیط کلاس، محیط سوال باشد و هرگز از سوال کردن شرمنده نشده و نهراسیم چرا که آنچه ما را به پیشرفت می‌رساند، سوال درست و دریافت پاسخ صحیح است.

 

حجت‌الاسلام روحانی با تاکید بر اینکه معلمان در سراسر کشور، اجازه دهند دانش‌آموزان در محیط کلاس سوال کرده و آگاهی و تجربه کسب کنند افزود: باید رفتار مدیران و معلمان، رفتاری محبت‌آمیز باشد و در کلاس درس، به گونه‌ای عمل کنند که کار تیمی از ابتدای دبستان آغاز شود.

 

وی با بیان اینکه معلمان باید دانش‌آموزان را به کار گروهی و رقابت وادار کنند چرا که علم و دانش با رقابت در تیم‌های کلاسی امکان‌پذیر است تصریح کرد: ما می‌توانیم با بیان مطالب و رقابت علمی، آینده بهتری برای کشورمان پیش‌بینی کنیم.

 

رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز امید کشور، به نوجوانان و جوانان است خاطرنشان کرد: باید امید را از کلاس درس آغاز کنیم و معلمان ما باید اولین درس‌شان در مدارس درس امید باشد، باید مدارس به دور از دلمردگی، سرزنده و محیطی باشد که همه دانش‌آموزان احساس کنند مدرسه یک پناهگاه است و نه گریزگاه.

 

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه دولت در حد توان و امکان ، همه تلاش خود را برای رفاه معلمان انجام خواهد داد، ‏گفت: اگر دولت توانسته در سال جاری، کاری برای معلمان در راستای رفاهشان انجام دهد در سایه عملیاتی کردن ‏و اجرای برجام بوده چرا که امروز بخشی از منابع مالی ما در سایه اجرای برجام توانسته شرایط مناسب کسب و ‏کار و کسب منابع مالی را برای دولت فراهم آورد.‏

 

وی افزود: آنها که می‌گویند آثار برجام را نمی‌بینیم باید بدانند بخش بزرگی از بودجه و منابع دولت ‏در سال جاری در سایه اجرای برجام به دست آمده و اگر کشور ما توانسته بدون استفاده از ذخایر خود روی پای ‏خود بایستد در سایه تلاش مردم ،کارآفرینان، وحدت و انسجام جامعه و تلاش دولت و محیط مناسبی است که ‏پس از اجرای برجام به وجود آمده است.

 

رئیس جمهور تصریح کرد: تمام این اقدامات در شرایطی صورت گرفته است که بسیاری از کشورهای دیگر تولیدکننده نفت، حداقل ‏یکصد میلیارد دلار از ذخایر خود برداشت کردند.‏

 

حجت‌الاسلام روحانی بیان کرد: باید همه دست به دست هم دهیم تا آینده کشور را بسازیم، باید محیط زیست‌مان را سالم‌تر نگاه داریم و محیط کسب و کار را بهتر کنیم و جامعه خود را بسازیم تا محیط کار و تلاش برای جوانان فراهم شود.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال