کد خبر: 1452
تاریخ انتشار: ۲۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۸
سیل در «بامدژ» خوزستان

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با اشاره به بازدید روز گذشته این کمیسیون از سدهای کرخه، دز و کارون در استان خوزستان گفت: متاسفانه شرایط در خوزستان فوق بحرانی است و مردم خوزستان نیاز شدیدی به ماشین آلات سنگین جهت ترمیم و تقویت سدها دارند.

به گزارش پیام خبر، سید ابوالفضل موسوی بیوکی، با اشاره به بازدید روز گذشته کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از استانهای لرستان، ایلام و خوزستان گفت: اعضا کمیسیون روز گذشته و بعد از بازدید از مناطق سیل زده استان لرستان و ایلام بازدیدی را از استان خوزستان و سدهای دز ،کرخه و کارون داشتند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در حال حاضر شهر اهواز از چند نقطه در معرض تهدید آب است. آنچه که الان در استان خوزستان مهم است سدهای است که عمدتا آب و سیلاب شهرهای بالادست نظیر ایلام، همدان، لرستان و شمال این استان در آنها جمع می شود و اگر دو سد کرخه و دز نبودند. در سال آبی 97-98 شاهد 5 سیلاب سهمگین و بزرگ در شهرهای پایین دست این سدها بودیم بنابراین دو سد دز و کرخه نقش اساسی در تنظیم آب پشت این سدها و آب خروجی آنها دارند.

وی افزود: آنچه که در مورد این سدها مهم است تنظیم آب ورودی و خروجی آنهاست که به صورت ساعت به ساعت در حال کنترل است برفرض مثال روز گذشته و در ساعتی مشخص حجم آب ورودی به کرخه 1400 مترمکعب و حجم آب خروجی از این سد 1900 متر مکعب بود و این شرایط در سد دز نیز حاکم بود. این اعداد نشان می دهد که این دو سد بیشتر از ظرفیت شان آب دارند که این می تواند خطر ساز باشد.

موسوی بیان کرد: آب خروجی سد کرخه به سمت هورالهویزه سرایز می شود که این منطقه بین ایران و عراق است و که این منطقه در حال حاضر پر از آب است و این آب شهرها و روستاهای را تهدید می کند البته دستور تخلیه شهرها و روستاهای که در مسیر این آب قرار گرفته اند راداده اند اما کسی شهر و روستای خود را ترک نکرده است.

وی ادامه داد: آب خروجی سد دز نیز به سمت کارون و شهرهای پایین دست می رود که مهمترین این شهرها اهواز است. سیل بند قدیمی کارون شکسته شده است و سیل بند دوم نیز در معرض خط شکستگی است. آب در این سیل بند لب به لب است و هرلحظه ممکن است این سیل بند نیز شکسته شود و شهر 40 هزار نفری که در پایین دست آن قرارداد زیر آب رود. به مردم هشدار داده شده است اما کسی شهر را تخلیه نکرده است گرچه در حال حاضر سیل بند اول را با سنگ ترمیم می کنند و سیل بند دوم را نیز تقویت می کنند اما این اقدامات به دلیل کمبود امکانات و ماشین آلات سنگین کافی نیست.

نماینده مردم یزد در خانه ملت تصریح کرد: آنچه که در حال حاضر در خوزستان مورد نیاز است گونی خالی، ماشین آلات و خاک است. در حال حاضر خاکی برای پر کردن گونی ها در خوزستان وجود ندارد چراکه هر چه خاک بوده است برای ترمیم و تقویت سیل بندها مورد استفاده قرار گرفته است و مردم نیاز شدیدی به خاک برای پرکردن گونی ها دارند.

وی بابیان اینکه در حاضر همه شهرها و روستاهای اطراف اهواز درمحاصره آب هستند گفت: شهر کوت عبدالله که چسبیده به شهراهواز است با جمعیت 200 هزار نفری در معرض خطراست  و اگر تعادل خروجی و ورودی آب سدها به خوبی انجام نشود و در هفته آینده طبق پیش بینی ها هواشناسی شاهد بارندگی در کشور باشیم قطعا باید منتظر بحرانی در خوزستان و شهرهای پایین دست سدهای دز و کرخه باشیم.

موسوی تاکید کرد: در حال حاضر تمام زمینهای زراعی و باغهای که در مسیر آب بوده اند زیر آب رفته اند اما آنچه در خوزستان باعث شده است که تاکنون شهرها و روستاهای زیادی زیر آب نروند تلاش و مجاهدت مردم است که در کنار نیروهای دولتی و نظامی جانانه کار می کنند در واقع اگر مردم شهرها و روستاها را تخلیه می کردند قطعا سیل بندها زودتر از این شکسته می شدند ماندن مردم و ترمیم و تقویت سیل بندها توسط آنها تا حدودی جلوی زیر آب رفتن شهرهای خوزستان را گرفته است.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شرایط در اهواز و شهرهای اطراف آن فوق بحرانی است، خاطرنشان کرد: مردم اهواز در حال حاضر نیز به مدیریت جهادی و نیروهای پای کار دارند. رساندن خاک و گونی و ماشین آلات به اهواز و شهرها و روستاهای اطراف برای تقویت و ترمیم خوزستان امری ضروری است.

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل