صنعت

سرپرست سازمان صنعت،معدن و تجارت استان فارس از صدور تعداد یک هزار و ۶۱۵ فقره جواز تاسیس صنعتی با پیش بینی سرمایه گذاری بیش از ۱۳۵ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۷ خبرداد.

به گزارش پیام خبر، فریبرز رضازاده، در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به تلاش های صورت گرفته از سوی این سازمان با هدف توسعه سرمایه گذاری، در بخش صنایع استان در سال گذشته تعداد یک هزار و 615 فقره جواز تاسیس صنعتی با پیش بینی سرمایه گذاری  بیش از 135 هزار میلیارد ریال و پیش بینی اشتغال بیش از 25 هزار نفر صادر شده است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس افزود: جواز های تاسیس صنعتی صادر شده در زمینه  محصولات کانی غیر فلزی، محصولات از لاستیک و پلاستیک، محصولات غذایی و آشامیدنی و ساخت ماشین آلات و تجهیزات است.

وی با بیان اینکه در مدت زمان مذکور تعداد 296 فقره پروانه بهره برداری صنعتی با میزان سرمایه گذاری بیش از 29  هزار میلیارد ریال صادر شده است، اظهار کرد: در سال گذشته با صدور 296 فقره پروانه بهره بهرداری صنعتی تعداد سه هزار و  465  نفر فرصت شغلی ایجاد شده است، این واحدها در زمینه رشته های مختلف صنعتی با عناوین محصولات غذایی و آشامیدنی، سایر محصولات کانی غیرفلزی و محصولات از لاستیک و پلاستیک است.

رضازاده ابراز کرد: در بین پروانه های صنعتی صادره سال گذشته در استان، بخش محصولات از لاستیک و پلاستیک، محصولات غذایی و آشامیدنی، سایر محصولات کانی غیر فلزی، ساخت مواد و محصولات شیمیایی، بیشترین سهم را در بین صنایع داشته است و از نظر اشتغال نیز، بخش محصولات از لاستیک و پلاستیک از کل اشتغال استان دارای بیشترین میزان اشتغال در بین کل صنایع است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس نیز از صدور 38 فقره پروانه بهره بهره داری معدن در سال 97  خبر داد و گفت: تعداد 38 فقره پروانه بهره برداری معدنی با ظرفیت استخراج اسمی بیش از یک میلیون و 142 هزارتن و ذخیره قطعی یک میلیون 467 هزار تن صادر شده است.

 وی با بیان اینکه برای بهره برداری از این معادن بیش از 390 میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده است عنوان کرد: با بهره برداری از این معادن برای 323 نفر فرصت زمینه اشتغال ایجاد شده است.

رضا زاده با بیان اینکه در این مدت تعداد پروانه اکتشاف صادر شده در استان را 73 فقره عنوان و خاطرنشان کرد: در سال گذشته 38 فقره گواهی کشف با تناژ ذخیره قطعی 24 هزار و 608 تن صادر شده است و از ۶۸ نوع ماده معدنی شناسایی شده در کشور 23 نوع آن در استان  فارس برداشت می شوند.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس بیان کرد: در زمینه خدمات فنی و مهندسی تعداد 13 فقره جواز تاسیس و تعداد یک  فقره پروانه واحد فنی و مهندسی در سال  گذشته صادر شده است، همچنین در زمینه طراحی و مونتاژ آسانسور تعداد چهار فقره پروانه بهره برداری در این مدت صادر شده است.

وی گفت: استان با  چهار هزار و 351  واحد صنعتی فعال و سرمایه گذاری حدود  102  هزار  میلیارد ریال و اشتغال حدود یکصد هزار و  705  نفر از نظر تعداد در رتبه چهار و از نظر  اشتغال در رتبه هشت و از نظر سرمایه گذاری در جایگاه 13 قرار گرفته است.

سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس با اشاره به عزم دولت برای پرداخت تسهیلات اشتغال زا بر اساس برنامه های تولید و اشتغال بند الف تبصره 18 قانون بودجه سال 97 با هدف کاهش نرخ بیکاری گفت: با ثبت نام متقاضی در سامانه بهین یاب، بخشی از این تسهیلات از محل تبصره 18  علاوه بر کمک های بلاعوض، دارای یارانه سود  12 تا 14 درصد بین مناطق  محروم، غیر محروم  مورد محاسبه ودر ردیف پرداخت  قرار می گیرد.

رضا زاده با بیان اینکه این بودجه در نوسازی صنایع و طرح های نیمه تمام  با هدف اشتغال تخصیص داده شده که هم در توسعه استان و هم در اشتغال زایی جوانان موثر است، گفت: مبحث اشتغال دغدغه اصلی کشور و طبق برنامه های دولت برای ایجاد اشتغال، تبصره 18 قانون بودجه کشور مهمترین سیاست بودجه ای دولت در زمینه ایجاد، تثبیت اشتغال و سیاست های بازار کار است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل