کد خبر: 1493
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۲
  • خبرنگار: محسن تورع
  • چاپ
نشست خبری اتاق بازرگانی شیراز جمال رزاقی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: اگر امسال رونق تولید در کشور در عمل محقق نشود وضعیت کشور نگران کننده خواهد شد.

به گزارش پیام خبر، جمال رزاقی در جلسه ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی استان فارس که با حضور اعضای آن برگزار شد، با بیان اینکه شعار رونق تولید نباید با بنر، شعار و سربرگ دنبال شود، گفت: اشتغال پایدار جز با توجه به تولید پایدار به وجود نمی آید و اگر امسال رونق تولید در کشور در عمل محقق نشود وضعیت کشور نگران کننده خواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس افزود: اگر موانع تولید کاهش نیابد و به سیستم تولید در کشور کمک نشود، کشور دچار مشکلات سخت اقتصادی می شود.

وی با بیان اینکه رونق تولید جز با اصلاحاتی از جمله اصلاح نظام بانکی، نظام مالیاتی و نظام تامین اجتماعی در کشور محقق نمی شود بیان کرد: در حال حاضر نظام بانکی ما، تولید کشور را خفه می کند و باید بررسی شود که اهتمامی بر اصلاح نظام بانکی کشور نیست.

رزاقی در خصوص نظام مالیات در کشور نیز اشاره کرد: در این بخش نیز 65 درصد مالیات کشور از بخش تولید تامین می شود در حالی که سهم شبکه گسترده اصناف بسیار کمتر است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: سال گذشته بالغ بر 20 میلیارد دلار ارز 42 هزار ریالی برای کالاهای اساسی در کشور اختصاص داده شد که مشخص نیست کدام کالا با این نرخ ارز دست مردم رسید؟ این هزینه ها چه شد؟ چرا با این فساد مبارزه نشد؟

وی با بیان اینکه اگر تولید سودآور نشود، رونق نمی گیرد درحالی که تولید باید سودآور شود تا جذب سرمایه کند بنابراین اگر موانع تولید کاهش نیابد و به سیستم تولید در کشور کمک نشود، کشور دچار مشکلات سخت اقتصادی می شود، افزود: آمریکایی ها هدف تحریم های خود را بر پایه ضربه به تولید ایران قرار دادند که مقام معظم رهبری نیز این موضوع را به درستی تشخیص دادند که متاسفانه در عمل موانع بر سر راه تولید بیشتر می شود.

رزاقی با بیان اینکه نوک حملات تحریم ها متوجه صنایع کوچک و متوسط ما است اما متاسفانه نظام بانکی ما نیز در راستای خواست دشمنان ما حرکت می کند، عنوان کرد: یکی از وظائف بانک مرکزی جهت دهی به سپرده های بانکی و تعیین سهم هر بخشی از اقتصاد کشور است که متاسفانه آمارها در این بخش قابل تعمق است.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس اظهار کرد: بر اساس آمار رسمی در برنامه های سوم، چهارم و پنجم توسعه کشور سهم بخش بازرگانی داخلی خدمات و واسطه گری مالی در سال 79 معادل 15 و سه دهم درصد بوده که در پایان برنامه پنجم این عدد به 48 و هفت دهم درصد رسیده است.

وی با اشاره به اینکه در بخش کشاورزی نیز از ابتدای برنامه سوم رقمی معادل 20 و 9 دهم درصد بوده که در پایان مدت مذکور به هشت و هشت دهم درصد رسیده است، بیان کرد: همچنین بخش صنعت و معدن نیز در این مدت زمان به میزان 28 درصد بوده که به رقم 18 و نیم دهم درصد رسیده، این درحالی است که سهم بخش صادرات نیز در این مدت پنج و چهار دهم درصد بوده و در پایان برنامه پنجم به عدد چهار دهم درصد رسیده است.

رزاقی عنوان کرد: ما در اتاق بازرگانی فارس آمادگی داریم واحد رصد فعالیت های اقتصادی استان را فعال کرده و گزارش های آن را به صورت ماهیانه و منظم در استان ارائه کنیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل