خودروساز

خودروسازان ایرانی متعهد شده اند که روزانه ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ خودرو به منظور ایجاد تعدیل در بازار ایران تولید کنند.

در سال گذشته به منظور تحریم های شدید و ثابت بودن قیمت، کارخانه های ایرانی کاهش تولید داشتند و این اقدام نیز مصیبت های فراوانی در بازار خودرو ایجاد کرد.

با توافق دولت و مجلس، قیمت خودرو در کارخانه ها نیز افزایش یافت و این مساله دست خودروسازان برای افزایش تولید را باز کرد.

حالا گفته شده که امسال خودروسازان ایرانی متعهد شده اند که ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ خودرو به صورت روزانه تولید کنند.

در همین رابطه، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با پرداخت تسهیلات ۴۰۰۰ میلیارد تومانی به قطعه‌سازان و افزایش تزریق قطعه و لوازم یدکی به شرکت‌های خودروساز، پیش‌بینی می‌کنم تولید خودرو در ایران‌خودرو و سایپا به ۶۰۰۰ دستگاه در روز افزایش یابد.

ولی ملکی، گفت: نظام بانکی در ماه‌های پایانی سال گذشته زیر نظر ستاد تنظیم بازار ۴۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به قطعه‌سازان پرداخت کرد که باعث جلب اعتماد نسبی قطعه‌سازان برای افزایش تولید قطعه و لوازم یدکی خودرو می‌شود.

نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس افزایش تولید خودروهای پرتیراژ در ایران‌خودرو و سایپا را در کاهش انتظارات تورمی بازار خودرو، گرفتن بهانه از دست دلالان حاشیه‌ساز و مهار نوسانات قیمتی خودرو موثر دانست و افزود: مجموع تولیدات روزانه این دو خودروساز تا پایان سال گذشته به حدود ۴۱۰۰ دستگاه در روز افزایش یافت که افزایش ۳.۵ برابری نسبت به اوایل سال داشت.

وی ادامه داد: با تسهیلاتی که اخیرا به قطعه‌سازان پرداخت شد، پیش‌بینی می‌شود طی ماه‌های پیش‌رو تولید روزانه خودرو در ایران‌خودرو و سایپا به ۶۰۰۰ دستگاه در روز برسد که این مسئله موجب افزایش تولید و عرضه بیشتر خودرو به بازار، عمل به تعهدات خودروسازان  در پیش‌فروش خودرو و مهار تدریجی نابسامانی‌های قیمتیِ حاشیه بازار می‌شود.

این در حالی است که «محمد رضا نجفی منش» رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور پیش از این به شبستان گفته بود که امیدواریم در سال جدید با کمک هایی که وعده داده شده تولید خودرو به یک میلیون و 250 هزار دستگاه از سوی هر خودروسازی برسد و امکان بازگشت نیروهای تعدیل شده وجود داشته باشد.

از سویی دیگر، «مازیار بیگلو» دبیر انجمن قطعه سازان کشور در گفت و گو با شبستان هدف اصلی قطعه سازان کشور در سال ۹۸ رساندن میزان تولید خودرو به 2500 خودرو از سوی هر خودروساز اعلام کرده بود.

یادآور می شود، ایران خودرو و سایپا همچنین از هفته گذشته موظف شده اند که روزانه ۲۰ درصد از تولیدات خود را به صورت فروش فوری در وبسایتشان ارایه کنند تا نرخ های افزایش یافته بازار آزاد خودرو با کاهش روبرو شود.

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل