کد خبر: 2048
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
  • خبرنگار: محسن تورع
  • چاپ
سید کمال پاک فطرت مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: سه هزار و ۳۸۰ میلیارد ریال تسهیلات برای سه هزار ۲۷۶ طرح روستایی ارائه شده است که ۱۸ هزار و ۲۴۵ شغل هم در این راستا ایجاد می شود.

به گزارش پیام خبر، سید کمال پاک فطرت، امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه 14 تیر به مدت یک هفته، به عنوان روز و هفته دهیار مشخص شده است، گفت: مراسم هفته «دهیار» هفته آینده در شیراز برگزار می شود.

مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس با تاکید بر اینکه بحث حوزه روستا در فارس متفاوت تر از استان های دیگر است چرا که این استان جز استان هایی است که بیشترین روستا را دارد، اضافه کرد: 2 هزار و 112 دهیاری در فارس وجود دارد که روستاهای بیش از 30 خانوار هستند و بالغ بر چهار هزار و 300 روستای دارای سکنه در فارس وجود دارد و بیش از چهار هزار روستا هم خالی سکنه است.

وی با اشاره به اینکه علی رغم گستردگی که فارس دارد، خدمات دهی و سرویس رسانی به روستاها به خوبی انجام می شود، اظهارداشت: نظارت بر این روستاها توان زیادی می خواهد و فرصت هایی که در روستاها وجود دارد، منحصر بفرد است.

پاک فطرت با یادآوری این مطلب که بحث آب و اشتغال 2 ضرورت مهم در روستاهای فارس به شمار می رود، افزود: بحران آب در بحث اشتغال هم تاثیر زیادی داشته است و این در حالی که کشاورزی در فارس حرف اول را می زند و از این رو تغییر الگوی مشاغل و کشت را شاهد بودیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در 18 ماه گذشته با همکاری سایر دستگاه ها، شاهد بودیم، اظهارداشت: امروز بیش از 300 مرکز پرورش قارچ در برخی از روستاها شکل گرفت.

به گفته مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری فارس، بالغ بر چهار هزار طرح در سامانه «کارا» ثبت شد که سه هزار و 227 طرح اشتغال واجد شرایط دریافت تسهیلات شناخته شدند و در بحث مناطق محروم تسهیلاتی را به روستائیان ارائه شده که 650 میلیون ریال تسهیلات دادیم که 764 شغل در پی آن ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار در خصوص گردشگری ورود پیدا کردیم که انجمن روستاهای هدف گردشگری از این رو برای نخستین بار ایجاد شد، اضافه کرد: قریب به 75 مجموعه بوم گردی روستایی را در فارس مورد بهره برداری قرار گرفت و جاذبه ها و ظرفیت های گردشگری در روستاها شناسایی شد و بوم گردی ها در ایام نوروز و تابستان فعال بوده و هستند و همچنین تسهیلات به طرح ها ارائه می شود و 2 بانک عامل برای ارائه تسهیلات اختصاص یافته است.

پاک فطرت افزود: باید افرادی که آشنای با گردشگری باشند برای بوم گردی معرفی شوند چرا که اگر چنین نباشد ضرر به گردشگری وارد می شود و امروز هم «قلات» به خاطر عدم توجه به روستای «فست فود» تبدیل شده و قابلیت زیبای گردشگری خود را از دست داده است.

وی با اشاره به اینکه روستاهای ما در گذشته مولد بودند اما متاسفانه به خاطر بی توجهی ها به مصرف کننده مبدل شده است، اظهارداشت: سه هزار و 380 میلیارد ریال تسهیلات برای سه هزار 276 طرح روستایی ارائه شده است که 18 هزار و 245 شغل هم در این راستا ایجاد می شود.

این مقام مسئول افزود: بالغ بر هفت هزار نفر عضو شورای روستایی در فارس وجود دارد و در سال گذشته قریب به 150 شغل توسط دفتر روستایی استانداری فارس ایجاد شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل