کد خبر: 2058
تاریخ انتشار: ۱۱ تیر ۱۳۹۸ - ۲۱:۵۷
پرچم عراق

دولت عراق فرمانی 10 بندی درباره نیروهای حشدالشعبی عراق صادر که طی آن تاکید شده است که این نیروها بخش جدایی ناپذیری از نیروهای مسلح عراق هستند.

به گزارش پیام خبر، «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق طی فرمانی 10 بندی دستوراتی را درباره حشدالشعبی عراق صادر کرد.

در این دستور دولتی آمده است: بنا بر اقتضای منافع مردم، و بر اساس اختیاراتی که به موجب قانون اساسی به ما داده شده است و با ایمان به نقش بزرگی که مبارزین حشدالشعبی در حال انجام آن بوده و برای تضمین تقویت داخلی و خارجی آن، دستورات زیر صادر می‌شود:

1- تمامی نیروهای حشد الشعبی به عنوان بخش جدایی ناپذیری از نیروهای مسلح عراق عمل می‌کنند و هرگونه قوانینی که برای نیروهای مسلح اعمال می‌شود برای نیروهای حشدالشعبی نیز اعمال می‌شود مگر آنکه به صورت صریح به آن اشاره شود. این نیروها به فرمان فرمانده کل نیروهای مسلح و بر اساس قوانین تصویب شده در پارلمان عراق و دستورات صادر شده عمل خواهند کرد و رئیس هیئت الحشد الشعبی مسئول این تشکیلات خواهد بود که توسط فرمانده کل نیروهای مسلح آن را تعیین می‌کند و تمامی تشکیلات حشدالشعبی به آن مرتبط می‌شوند.

2- تمام نامگذاری‌هایی که گروه‌های حشدالشعبی در جریان درگیری‌های شجاعانه خود برای پایان دادن به موجودیت گروه داعش تروریستی داشتند کاملا پایان می‌یابد و با نام‌گذاری‌های نظامی نظیر (لشگر، تیپ، گروهان، ...) جایگزین می‌شود که این نامگذاری‌ها شامل حشد عشایر و هرگونه تشکیلات محلی دیگی می‌شود و افراد آن نیز همان رتبه‌های نظامی مرسوم در نیروهای مسلح را خواهند داشت.

3- این گروه‌ها، چه فردی و چه تشکیلاتی باید تمام ارتباطات سیاسی خود را قطع کنند.

4- گروه‌هایی که به نیروهای مسلح نمی‌پیوندند می‌توانند به گروه‌های سیاسی که تحت قانون احزار است تبدیل شود و  از هر گونه حمل سلاح منع خواهند شد مگر با مجوز و در صورت نیاز برای حمایت از مراکز غیرنظامی و فرماندهی و شرایط آنها همانند بقیه گروه‌های سیاسی خواهد بود.

5- پادگان‌های حضور نیروهای حشدالشعبی کاملا همانند دیگر نیروهای مسلح بوده و مکان‌های حضور نیروهای حشدالشعبی برای مبارزه بر اساس چارچوب‌های معمول در نیروهای مسلح تصمیم گیری خواهد شد. 

6- تمامی مراکزی که اسم گروهی از گروه‌های حشدالشعبی چه در داخل شهرها و چه خارج از آن، بسته خواهند شد. 

7- موجودیت هرگونه گروه مسلحی که پنهانی یا آشکارا خارج از این چارچوب فعالیت می‌کند ممنوع بوده و تخطی از قانون به شمار می‌آید که موجب پیگرد خواهد شد. 

8- تمامی دفاتر اقتصادی یا ایست و بازرسی‌ها و حضور یا منافع موسسات خارج از چارچوب جدید اعلامی بسته خواهد شد و سازمان حشد الشعبی بخشی از نیروهای مسلح عراق به شمار می‌آید.

9- تاریخ 2019/07/31 (سی روز آینده) زمان پایانی برای پیاده سازی این اقدامات است.

10- به زودی دستورات دیگری درباره ساختار حشدالشعبی و تشیکلات آن صادر خواهد شد.

در پی حمله گروه تروریستی داعش به عراق و اشغال بخش‌های گسترده‌ای از این کشور، مردم عراق با حکم مرجعیت مبنی بر لزوم حضور در جنگ در برابر تروریسم، روانه جبهه‌ها شدند تا از کشور خود دفاع کنند. حضور گسترده جوانان و مردم عراق در مبارزه با گروه تروریستی داعش باعث شکل گیری تشکیلات نظامی با نام «حشدالشعبی» شد. در بحبوحه جنگ با گروه تروریستی داعش، نهادهای مذهبی و سیاسی مختلف در عراق به نام نویسی از داوطلبان حضور در حشدالشعبی برای مبارزه با داعش کردند و زیرشاخه‌هایی را زیر این سازمان مردمی ایجاد کردند.

بر اساس گفته کارشناسان متعدد، حضور پرشور نیروهای حشدالشعبی در کنار ارتش عراق، دلیل اصلی شکست گروه تروریستی داعش و بازپس گیری شهرهای اشغال شده توسط این گروه بوده است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل