کد خبر: 2197
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۱
  • خبرنگار: مریم شمالیان
  • چاپ
کتاب زوم

مدیر بنیادفارس شناسی گفت: بیش از 160 جلد کتاب از سال 72 تا کنون در بنیاد فارس‌شناسی به چاپ رسیده است.

 منصور طبیعی صبح امروز در مراسم رونمایی از کتاب «جامعه و فرهنگ شهر استهبان» اظهار داشت: هدف بنیاد فارس‌شناسی، شناساندن فرهنگ استان به همگان است که در این مسیر دست نیاز به سوی شهرستان‌ها داریم.

مدیر بنیاد فارس‌شناسی ادامه داد: این نهاد از سال 72 در مسیر شناساندن فرهنگ غنی استان فارس شروع به فعالیت کرده و در طول این مدت تاکنون بیش از 160جلد کتاب در زمینه فرهنگ، آداب و رسوم، تاریخ استان به چاپ رسیده است.

وی افزود: در میان کتاب‌هایی که به چاپ رسیده است، دو کتاب ویژگی خاص دارد یکی کتاب «ممسنی در گذر تاریخ» و دوم کتاب «جامعه و فرهنگ استهبان» که هردو با نگاه جامعه‌شناسی نوشته شده است.

طبیعی با اشاره به اهمیت چاپ کتاب در هر شهرستان و معرفی فرهنگ آن جامعه، بیان کرد: هر کتابی که چاپ می‌شود تولید یک موجود جدید است، موجودی که جدا از شما است چرا که حیات انسان به پایان می‌رسد اما حیات کتاب هیچ‌وقت به پایان نمی‌رسد.

مدیر بنیاد فارس‌شناسی با اشاره به اینکه تولید کتاب به معنای تولید اندیشه بوده و ما را ماندگار می‌کند، گفت: همیشه یک کتاب به معنای خالی بودن از نقد و انتقاد نیست چرا که نقد به معنای جدی گرفتن اندیشه نویسنده است.

وی افزود: اندیشه زمانی که گسترده شود تبدیل به یک رویداد فرهنگی می‌شود و رمزتاثیرگذاری آن تبدیل شدن به یک جریان فرهنگی است.

در ادامه حجت‌الاسلام مصطفی خاوری امام جمعه استهبان اظهار داشت: چاپ کتاب استهبان با موضوع فرهنگ و جامعه این شهرستان کار بسیار ارزشمند و تاثیرگذاری است.

وی افزود: کسانی که از استهبان می‌روند و در پست‌های استانی و کشوری قرار می‌گیرند، متاسفانه عده‌ای از آنان آب و خاک و شهر خود را فراموش می‌کنند و حتی پسوند اصطهباناتی را از فامیلی خود حذف کرده که فراموش کردن شهر خود کار درستی نیست.

امام جمعه استهبان ادامه داد: کسانی که به شهر خودشان لطف دارند در هر پست و مقامی که باشند آب و خاک خودشان را فراموش نمی‌کنند.

امیدکیامرث رئیس اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان استهبان نیز در سخنانی در خصوص فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، اظهار داشت: بی‌توجهی به کتاب و کتاب‌خوانی یک بیماری فرهنگی است که ضربه‌های سهمگینی به پیکیره کشور وارد کرده است.

وی افزود: مراسم رونمایی از کتاب استهبان با هدف معرفی این شهرستان به عنوان نامزد پایتخت کتاب کشور و تجلیل از حامیان و پژوهشگران عرصه کتاب و کتاب‌خوانی برگزار شده است.

در پایان این مراسم از کتاب «جامعه و فرهنگ شهر استهبان» نوشته علی‌اصغر مقدس با حضور مدیرعامل بنیاد فارس‌شناسی و مسوولان محلی رونمایی شد.

منبع: خبرگزاری فارس

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل