کد خبر: 2659
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۳
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
عزاداری شب عاشورا در کربلای معلی

با پایان یافتن سوگواری هیآت مذهبی کازرون در شب عاشورا، این بانوان هستند که در آیین سنتی صبح دم، تا صبح با مویه های خویش، همدردی خود را با حضرت زینب (س)، ابراز می کنند.

به گزارش پیام خبر، با پایان یافتن سوگواری هیئت های مذهبی کازرون در شب عاشورا، این بانوان هستند که در آیین سنتی صبح دم، تا صبح با مویه های خویش، همدردی خود را با حضرت زینب (س)، ابراز می کنند، این آیین تا اذان صبح همراه با قرائت دعا، زیارت و روضه و عزا ادامه دارد.
با ندای اذان صبح، طبق سنتی که از حدود چهل سال پیش مرحوم آیت الله شیخ اسدالله ایمانی (ره)، نخستین امام جمعه کازرون پایه پذاری کرد، نماز صبح و سپس زیارت عاشورا و سوگواری در دفتر امام جمعه این شهر برگزار می شود.  
آیین اصلی سوگواری کازرون در روز عاشورا، پس از پایان یافتن مراسم دفتر امام جمعه شروع می شود و مردم، دستجات و هیآت عزاداری کازرون، به سوی گلزار شهدای سید محمد نوربخش راهی می شوند.
آرامستان سید محمد نوربخش در دوران گذشته نه تنها در روز عاشورای حسینی میزبان مردم ولایتمدار و شهیدپرور کازرون بوده است، که به عنوان جایگاهی برای مبارزه های مردم کازورن نیز شناخته می شود. چنانکه اعتراضات مردم به دستگیری حضرت امام خمینی (ره) در محرم سال ۱۳۴۲، با رهبری مرحوم آیت الله سید احمد پیشوا از شاگردان و نماینده امام خمینی در کازرون، در این آرامگاه برگزار شد.
در این آرامستان شهید غلامرضا باقری نژادیان (پدر فرهنگی مذهبی کازرون در دهه ۴۰ که شهریور ماه ۱۳۵۰ به صورت مشکوکی به شهادت رسید)، شهید منصور محسن پور (نخستین شهید انقلاب اسلامی کازرون)، شهدای انقلاب اسلامی کازرون، شهید صائم حجت الاسلام شیخ عبدالرحیم دانشجو (امام جمعه موقت، نماینده امام خمینی در کازرون از سال ۱۳۴۲، دادستان انقلاب اسلامی کازرون و تنها رهبر روحانی مردم کازرون در انقلاب اسلامی که در شهریور ماه ۱۳۶۰ به دست منافقین ترور شد)، سرداران شهید بنامی همچون سید محمدکاظم دیده ور، مسلم آشتاب، مسلم شیرافکن، ابراهیم باقری زاده و ... و همچنین شهید رمضان حجت السلام و المسلمین شیخ محمد خرسند (امام جمعه محبوب کازرون که رمضان امسال ترور شد) و شاعران بزرگی همچون ابراهیم پرهیزگار مدفون هستند.
روز عاشورا هر هیئت سنتی از بخش های مختلفی تقسیم می شود: علم داران، نوازندگان (طبال ها و سورنادمان)، کتل (شامل هنرهای نمایشی همچون تعزیه، شبیه خوانی، شبیه سازی، تصاویر و نقاشی ها و ...)، علم داران، زنجیرزنان و سینه زنان.
هر هیئت با ورود به میدان گاه آرامستان و برگزاری آیین سوگ، با حضور در گلزار شهدا با شهدا تجدید پیمان می کنند.
خواندن فاتحه بر مزار گذشتگان و اقامه نماز ظهر عاشورا از دیگر آیین های سنتی مردم کازرون در روز عاشوراست.
از عصر روز عاشورا، تعزیه ها در سراسر شهرستان کازرون برگزار می شود.
همچنین از روز یازدهم تا پایان ماه صفر روضه های خانگی در سطح شهر و روستاهای اطراف کازرون به شکل مردمی برگزار می شود.  

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

مذهبی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.