کد خبر: 2943
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۴:۱۷
 • خبرنگار: مریم شمالیان
 • چاپ
ایدز

سازمان بهداشت جهانی در یادداشتی تاکید کرده که "ختنه پسران" می‌تواند ساده‌ترین و بهترین راه ممکن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز در عصر حاضر باشد؛ به طوری که این راه‌حل تا ۶۰ درصد ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش خواهد داد.

به گزارش پیام خبر از شیراز؛ "ختنه" یکی از قدیمی ترین اعمال جراحی برای نوع بشر محسوب می‌شود به‌گونه‌ای که ختنه از حدود 15 هزار سال قبل مرسوم بوده و در اجساد مومیایی نیز دیده شده است!

در بسیاری از کشورها، انجام ختنه امری شایع است حتی در آمریکا حدود 80 درصد نوزادان پسر ختنه می‌شوند.

اهمیت و اثرات ختنه بر کاهش میزان عفونت ادراری در مطالعات متعدد بررسی و به اثبات رسیده است اما از دیگر کارکردهای آن می‌توان به پیشگیری از سرطان تناسلی مردان نیز اشاره کرد.

یکی دیگر از مسائلی که اهمییت عمل ختنه را بیشتر می‌کند، پیشگیری از بیماری‌هایی است که در زمان مقارب جنسی امکان ابتلا به آنها وجود دارد؛ یکی از شایع‌ترین این بیماری‌ها "ایدز" است.

مسئله‌ای که اخیراً در مورد آن مطالعاتی انجام شده و یک راه ساده برای مقابله با ابتلا به این بیماری توصیه شده، تاثیر ختنه پسران بر ریسک ابتلای آنها به ویروس HIV و ابتلا به بیماری ایدز است؛ کاهش ریسک ابتلا به بیماری ایدز در میان مردانی که ختنه شده‌اند، به صورت محسوسی مشاهده شده است.

"سازمان بهداشت جهانی" در یادداشتی تحت عنوان "ختنه راهی برای کاهش ابتلا به بیماری ایدز" به بررسی این مسئله پرداخته است.

در یادداشت سازمان بهداشت جهانی تاکید شده که "ختنه پسران" می‌تواند ساده‌ترین و بهترین راه ممکن برای پیشگیری از ابتلا به بیماری ایدز در عصر حاضر باشد؛ به طوری که این راه‌حل تا 60 درصد ریسک ابتلا به این بیماری را کاهش خواهد داد.

در سال‌های اخیر بیماری ایدز یکی از بیماری‌هایی بوده که شرکت‌های داروسازی برای مقابله با آن تلاش بسیاری کرده‌اند؛ یک بیماری سخت و طولانی که می‌تواند روی سبک زندگی انسانها تاثیر منفی داشته باشد و در صورت نداشتن آگاهی در مورد آن و عدم دریافت خدمات درمانی حتی روابط آنها را نیز مختل کند.

معمولاً نخستین سلولی که در جریان ویروس HIV یا بیماری ایدز به اصطلاح عفونی میشود، سلول‌هایی به‌نام "لانگرهانس" هستند؛ این سلول‌ها به مقدار زیاد در پوست ناحیه دستگاه ختنه نشده فرد مبتلا به ویروس HIV  وجود دارند.

در مطالعات آزمایشگاهی دیده شده که میزان جذب این ویروس توسط لایه‌های مخاطی پوست ناحیه دستگاه تناسلی 7 برابر بیشتر از دهانه رحم (سرویکس) زنان است؛ این لایه از پوست فاقد لایه ضخیمی به نام کراتین است که معمولاً در پوست نواحی وجود دارد؛ به همین دلیل، سلول‌های لانگرهانس و سلول‌های دیگر سیستم ایمنی به راحتی خود را به این ناحیه می‌رسانند.

وجود مقدار زیادی عروق خونی در ناحیه پوست ناحیه ختنه و فرنولوم آن به دلیل وجود عروق بسیار کوچک و فراوان، در زمان نزدیکی جنسی دچار خونریزی بسیار کوچک می‌شوند؛ این آسیب‌های بسیار کوچک محلی مناسب برای ورود ویروس HIV است.

در مورد بیماری ایدز که تاکنون، درمانی برای آن یافت نشده است، بهترین روش مقابله، پیشگیری از ابتلا به این بیماری است؛ این مقابله از طریق اجتناب از روابط جنسی پرخطر، استفاده از ابزارهایی که امکان انتقال بیماری‌های مختلف از جمله بیماری ایدز را در جریان رابطه جنسی کاهش می‌دهد، عدم استفاده از سرنگ‌های مشترک توسط معتادان و افزایش آگاهی در مورد این بیماری و مقابله با ابتلا به آن و در نهایت توجه سیستم‌های درمانی کشورها در عرضه فراورده‌های خونی سالم به بیماران امکان‌پذیر است.

اما مسئله‌ای که اخیراً در مورد آن مطالعاتی انجام شده و یک راه ساده برای مقابله و پیشگیری از ابتلا به این بیماری است، تاثیر ختنه پسران بر ریسک ابتلای آنها به ویروس HIV و ابتلا به بیماری ایدز است.

ختنه پسران شانس ابتلا به ویروس HIV را در مردان تا 60 درصد کاهش می‌دهد به همین دلیل در سال‌های اخیر در 15 کشور آفریقای جنوبی و آفریقای شرقی که با نرخ بالای ابتلا به بیماری ایدز روبه‌رو هستند، استفاده شده که نتیجه مطلوبی حاصل شده است.

حدود 70 درصد از کل مردان مبتلا به HIVدر سرتاسر دنیا، در نتیجه رابطه جنسی با زنان، به این ویروس آلوده شده‌اند؛ این مردان، تعدادشان 8.12 میلیون نفر است که اکثرشان در آفریقا هستند.

طبق آمارها، خطر آلودگی به این ویروس برای مردان ختنه نشده، بیش‌تر از مردان ختنه شده است؛ دلیل احتمالی که برای این امر وجود دارد توسط دانشمندان دانشگاه ملبورن اعلام شد؛ آن‌ها به هنگام آزمایش‌های خود متوجه شدند که سطح داخلی پوسته اضافی روی دستگاه تناسلی مرد، نمی‌تواند از ورود باکتری جلوگیری کند، این در حالی است که سطح خارجی آن که ضخیم‌تر و قوی‌تر است، قادر به دفع باکتری‌ها است.

احتمال آلودگی به ویروس ایدز برای مردان ختنه نشده، 5.2 تا 8 برابر بیش‌تر از مردان ختنه شده است؛ از این رو ختنه در بسیاری از کشورها، بهترین شیوه پیش‌گیری در مقابل بیماری ایدز است.

علاوه بر این، ختنه خطر آلودگی به "تبخال تناسلی" (Herpes) را 30 تا 40 درصد و خطر آلوده شدن به‌گونه‌های خطرناک ویروس پاپیلومای انسانی (HPV ) را که با سرطان ربط دارد 30 درصد کاهش می‌دهد؛ پاپیلوما ویروسی است که بیش‌تر از همه در زمان آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد انتقال می‌یابد.

ختنه همچنین خطر ابتلای زنان به دیگر عفونت‌های آمیزشی را نیز کاهش می‌دهد؛ همینطور خطر "سرطان گردن رحم" در زنانی که شریک جنسی شان ختنه شده، پایین می‌آید.

"مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها"  آمریکا نیز در پیش‌نویسی، فواید ختنه کردن را برای شهروندان آمریکا شرح می‌دهد.

مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا، خطر ختنه‌ای را که با رعایت ضوابط پزشکی انجام شود اندک می‌داند؛ به گواهی این مرکز، ختنه بر فعالیت و لذت جنسی تأثیر منفی ندارد.

عوارض ختنه معمولا خونریزی و التهاب است و عوارض جانبی شدیدتر «بی‌نهایت نادر» هستند؛ در این پیش‌نویس احتمال ایجاد عوارض جانبی خفیف در نوزادان «نیم درصد»، در کودکان «9 درصد» و در بزرگسالان «5 درصد» ذکر شده است.

در مورد زمان ختنه کردن، مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا می‎گوید که ختنه در نوزادان و کودکان آسان‎تر و ارزان‎تر و کم خطرتر است اما اگر ختنه تا دوران نوجوانی یا بزرگسالی به تعویق بیفتد، خود فرد هم می‌تواند در تصمیم‎گیری مشارکت کند؛ بنابراین گزارش، مرکز پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های آمریکا ختنه را یکی از راه‎های مؤثر در کاهش انتقال ایدز می‌داند.

منبع: تسنیم

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.