کد خبر: 3134
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۰
محمدهادی قانع، نشست خبری مدیر عامل آتش نشانی شیراز

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه حدود 1 میلیون نفر جان خود را در تصادفات رانندگی از دست می دهند و بیش از 50 میلیون نفرهم دچار جراحت و مصدومیت می شوند.

به گزارش پیام خبر، مهندس قانع مدیر عامل سازمان آتش نشانی با بیان این مطلب که از ابتدای سال تاکنون 329 مورد حوادث جاده ای به سازمان آتش نشانی اعلام شده است.  گفت:بیشترین علت حوادث جاده ای بی احتیاطی راننده در حین رانندگی می باشد.  

قانع در این باره اظهار داشت : یکی از مؤثرترین مواردی که می تواند به عنوان راهکاری مناسب در کاهش تصادفات، تخلفات و افزایش ایمنی در رانندگی مورد اســتفاده قرار گیرد، شناســایی دقیق پارامترهای مؤثر بر تصادفات و اثرسنجی آنها است و با توجه به آمار بالای تصادفات و اهمیت جان انسان ها و همچنین اثرات اقتصادی این تصادفات، شناسایی بیشتر عوامل مؤثر و اولویت بندی آنهامی تواند  کمک بزرگی در زمینه کاهش تصادفات باشد.

وی با تاکید بر اینکه  بیش از ٢٠درصد تلفات جاده ای ناشی از خواب آلودگی رانندگان بوده است، افزود: عوامل خواب تنها چیزهایی نیستند که باعث خواب آلودگی می شوند. هرویروس، آلرژی یا بیماری می تواند در خواب اختلال ایجاد کند وشخص را به خواب آلودگی بکشاند، با شروع فصل سرما آنفلوانزا وسرما خوردگی از شایع ترین بیماری هاست که اغلب  برخی از داروهایی که برای درمان این بیماری ها مصرف می شوند، به خصوص داروهای ضد حساسیت، خواب آلودگی به وجود می آورند که می تواند زمینه ساز بروز حوادث گوناگونی باشد.  

وی با توجه بر اینکه بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی سالانه حدود 1 میلیون نفر جان خود را در تصادفات رانندگی از دست می دهند، ادامه داد:  هم چنین بیش از 50 میلیون نفر نیز دچار جراحت و مصدومیت می شوند و تراژدی غمناک تصادفات جاده ای پایانی ندارد و جان باختن بسیاری از هم وطنان در این صحنه ها روند روبه رشدی داشته است و عوامل مؤثری در بروز حوادث جاده ای دخالت دارند که در چهارعنوان کلی به راه، عامل طبیعی، وسیله نقلیه و عامل انسانی تقسیم می شوند و هر کدام از این عوامل زیرمجموعه های گوناگونی را در برمی گیرند وبا توجه به داده های سازمان جهانی بهداشت، مرگ های جاده ای حدود 25 درصد کل مرگ های ناشی از جراحت ها را شامل می شود و یکی از مهمترین آمارها در تصادف ها و آسیب ها از نقش 70 تا 90 درصدی عوامل انسانی در تمامی تصادف ها حکایت دارند.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی در پایان تاکید کرد: خوشبختانه از روزهای ابتدایی شهریور تاکنون روند کاهش در تعداد جانباختگان حوادث رانندگی در صحنه‌های تصادفات  را شاهد هستیم، اما از آنجا که عامل انسانی منجر به تصادف به آموزش، تغییر رفتار و فرهنگ سازی نیاز دارد، از همین رو به سختی تغییر پیدا می کند و زمان بر است و آموزش و فرهنگ سازی از شروع دوران ابتدایی در مدارس می تواند مناسب ترین زمان برای یادگیری و احترام به قوانین و مقررات رانندگی باشد چرا که آموزش ها در ذهن افراد نهادینه می شود و می تواند کمک شایانی در جلوگیری از بروز حوادث و تصادفات باشد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.