کد خبر: 3196
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۴
حافظیه شیراز - آرامگاه خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی

همزمان با ۲۰ مهر، سالروز بزرگداشت حافظ شیرازی، نشست های علمی یادروز این شاعر بلندآوازه برگزار شد.

به گزارش پیام خبر، کاووس حسن لی، امروز در نشست های علمی یادروز حافظ شیرازی که در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد، ضمن ارائه کتاب «حافظ شناسی»، گفت: سازمان اسناد و کنابخانه ملی و همچنین خانه کتاب ایران گزارشی ارائه کردند که در سال ۹۷ میزان یکصد عنوان کتاب به چاپ رسیده است.

دبیر علمی یادروز حافظ شیرازی با اشاره به اینکه از این میان ۱۲ هزار عنوان کتاب درباره ادبیات است، افزود: ۲۲۵ عنوان کتاب در رابطه با حافظ است و متوسط شمارگان کتاب ها ۸۵۰ نسخه است.

مدیر حافظ شناسی، تیراژ کتاب های صوتی و اینترنتی را یکی از دلایل کاهش تقاضای کتاب خواند و افزود: در حوزه حافظ شناسی، ضرب آهنگ رشد تحقیقی و کتاب بسیار بهتر از سایر حوزه هاست.

حسن لی گفت: نشست های تخصصی امسال با عنوان «حافظ و انسان دیروز و امروز» برگزار می شود.

امیرحسین ماحوزی»، با ارائه «حافظ و روانشناسی ترس» به سخنرانی پرداخت، گفت: ناشناخته بودن جهان مهمترین ترس حافظ است.

استاد دانشگاه پیام نور با اشاره به اینکه زاهد در شعر حافظ از اضطراب جهان ناشناخته می گریزد از این جهت او مانند عقل هشیار است که ادعای چیگری دارد، اضافه کرد: رند بر عکس با فرو رفتن به تاریکی دنبال حق می رود.

وی با اشاره به اینکه متواضعانه به دنبال حقیقت می رود، اظهارداشت: ناپایداری جهان و بی وفایی آن، سراسر دیوان حافظ را در برگرفته است.

ماحوزی با تاکید بر اینکه زاهد از جهان بی ثبات به سوی جهان با ثبات و بهشت می رود، افزود: رند حافظ به سوی تجربه حافظ می رود و حافظ از جهان بهره می گیرد و دم را غنیمت می داند.

وی با اشاره به اینکه رند برای چیرگی به جهان به اکنون می آید و آنچه حافظ را با خیام متفاوت می کند اینست که حافظ با ورود به زمان حال با عشق، با فرار از دنیای بی وفا دوری می کند، تاکید کرد: ترس از دیگری ژرف ترین غم و اضطراب در شعر حافظ است.

این استاد دانشگاه با یادآوری این مطلب که ترس از رها شدن از سوی معشوق، مردم، دیگری و پیرمغان در شعر حافظ دیده می شود، افزود: او خود را در بستری از واقعیت می بیند.

وی تاکید کرد: زاهد بر خلاف رند به دنبال تایید دیگری است پس خودش را به چهره ای در می آورد که مردم می پسندند.

محمدعلی نعمت الهی»، ضمن سخنرانی با موضوع «انسان در نگاه حافظ و ملاصدرا»، گفت: اگر در انسان شناسی حافظ و ملاصدرا بنگریم در می یابیم که از منظر آن، تعالی انسان و سبیل عرفانی مهمترین موضوعی است که دنبال می شود.

استاد دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم اضافه کرد: در کلام حافظ و ملاصدرا اشتراک های زیادی همچون انسان گرایی، خدامحوری، انسان پروری، جامع و جامعه نگری، کمال طلبی و آسیب شناسی است، اضافه کرد: حافظ در هر دوره و مکان حافظ و حافظه ارزش های انسانی محسوب می شود.

وی با تاکید بر اینکه حافظ با زبان عشق و شعر و ملاصدرا با زبان عقل و فلسفه حرف های خود را بیان می کنند، افزود: مخاطب حافظ عوام و مخاطب ملاصدرا خواص هستند.

محمدعلی رجایی، امروز در نشست های علمی یادروز حافظ شیرازی که در مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس برگزار شد، گفت: دیوان «ولفگانگ فون گوته» از لحاظ کلیت محتوایی در خصوص خلقت انسان، شبیه دیوان حافظ است.

استاد دانشگاه اراک با اشاره به اینکه «ولفگانگ فون گوته»، در دیوان «شرقی – غربی» به زیبایی خداوند اشاره می کند، اضافه کرد: پیش گوته کلماتی معادل ساختار بدنی انسان وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه نگاه ریزبینانه حافظ به عصیان انسان، قابل توجه است، افزود: یکی از مهمترین جنبه های هویت انسان، هم نفسی با خداوند است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل