کد خبر: 3327
تاریخ انتشار: ۳۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۵
آرم کانون کارشناسان دادگستری

رئیس کانون کارشناسان دادگستری فارس از ممنوعیت به کارگیری کارشناس دادگستری توسط ادارات و بانک ها خبر داد و گفت: ۶۲۲ مورد کار کارشناسی توسط کارشناسان کانون کارشناسان دادگستری فارس در زمان سیل فروردین ۹۸، انجام شد.

به گزارش پیام خبر، محمدحسین دادخواه، امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه اول آبان ماه روز کاشناس نام گرفته است، گفت: دلیل این نام گذاری اینست که شورای انقلاب به ریاست شهید بهشتی در اول آبان 58 استقلال کارشناسان را از قوه قضائیه، اعلام کرد.

رئیس کانون کارشناسان دادگستری فارس با یادآوری این مطلب که این موضوع در سال 1294 در کشور قانون پیش بینی و در سال 1317 اولین قانون کارشناسی به تصویب شد، اضافه کرد: آخرین اصلاحات هم مربوط به 1381 بوده که مصوبه مجلس شورای اسلامی است که 41 تبصره ملاک عمل است.

وی با اشاره به اینکه در فارس یک هزار و 417 کارشناس رسمی در 55 رشته کارشناسی فعالیت می کنند که از این تعداد 61 نفر دارای مدرک دکتری، 420 نفر دارای مدرک کارشناس ارشد و 936 نفر دارای مدرک کارشناسی هستد، اظهارداشت: یک هزار و 346 نفر کارشناسان آقا و مابقی خانم هستند و هم اکنون 350 نفر کارآموز کارشناسی در حال حاضر وجود دارد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه امسال آزمون در مهرماه برگزار شد که در فارس یک هزار و 500 نفر در آزمون شرکت کردند، اضافه کرد: کانون فارس جز پنج کانون کشور است که در سال 59 بنیان گذاشته شده است و بیشترین کارشناسی در رشته کشاورزی و ساختمان وجود دارد که بیش از 300 نفر هستند.

وی با اشاره به اینکه رشته پولی و بانکی هم بر اساس نیاز تازه تاسیس شده است، افزود: 73 رشته کارشناسی در کشور داریم و در فارس 55 رشته است و رشته هایی که در فارس نیست، احساس نیاز به آن نبوده است.

دادخواه با اشاره به اینکه رشته پزشکی قانونی در استان ها وجود دارد که بر اساس اعتراض دانشگاه های علوم پزشکی اجرایی نشد، افزود: برای رشته های پزشکی در حال بررسی برای اضافه شدن این رشته هستیم.

رئیس کانون کارشناسان دادگستری فارس با اشاره به یانکه هرجا شورای عالی کارشناسی احساس نیاز باشد آمادگی ایجاد رشته را خواهیم داشت، افزود: کانون دارای دادسرا و دادگاه انتظامی است و دقیقا شبیه یک تشکیلات قضایی عمل می کند و هر کس شکایتی داشته باشد در مراجع رسیدگی می شود که دارای چهار رکن است که این چهار رکن مجمع عمومی، هیئت مدیره، بازرسان و همچنین دادسرا و دادگاه است.

وی با اشاره به اینکه پیش از این 90 درصد کار کارشناسان به 10 درصد کارشناسان ارجاع می شد، تاکید کرد: از سال 1394 کارشناس ها از طریق نرم افزار انتخاب می شوند.

به گفته دادخواه، متاسفانه مشکلی که وجود دارد ابتدا فساد رخ می دهد سپس مبارزه با آن در دستور کار قرار می گیرد و در این راه حق و حقوق صنایع شده در این مبارزه هم برخی از مردم به حق خود نمی رسند و از این رو باید به سمت پیشگیری برویم، هیچ یک از کارشناسان پرونده هایی مانند بانک «سرمایه» و «پدیده شاندیز» از سوی کانون های معرفی نشده است و مانند کارمند آن مجموعه اقدام به فعالیت کرده بودند.

وی با اشاره به اینکه برای پیشگیری از فساد، بحث کارشناسی توسط انتخاب مستقیم کارشناس توسط بانک ها و ادارات ممنوع شده است، افزود: کانون فارس یکی از بهترین های کشور است و تعداد تخلفات به ویژه بر اساس پیشگیری داریم که محکومیت اندک می شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قطعا جایی فساد روی می دهد خلایی وجود داشته است حتما از مراجع قضایی به ما ارجاع داده شود، تاکید کرد: در بحث گندم های آلوده به خاک این پرونده به کارشناس رسمی ارجاع شد و بر اساس نظر کارشناس رای صادر شد.

دادخواه با اشاره به اینکه در خصوص سیل هم رسیدگی به کارشناسان و نظریه کارشناسان محول شد، افزود: یک هیئت 11 نفره به موضوع سیل پرداختند و در این واقعه کانون تمام کارشناسی ها را مدیریت کرد و بدون دریافت وجه و بر اساس وظیفه انسانی شکل گرفت و 622 مورد کارشناسی انجام شد که 228 مورد مربوط به خودرو بود که ظرف 48 ساعت بازدید و کارشناسی شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

عکس

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.