کد خبر: 3645
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۳
 • خبرنگار: امیرحسین ذوالفقاری
 • چاپ
نمایش «خداحافظی»

تئاتر «خداحافظی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی رحمانی در حالی در سالن هنر شهر آفتاب شیراز به نمایش درآمد که شعار «تحسین شده منتقدین شیراز» را به رخ می کشید، اما وجود موضوعات فراوان، دیالوگ های بی ربط و خسته کننده، بازی های بی روح و پرداخت ضعیف داستان، نمایشی نه چندان دلچسب را رقم زده است.

به گزارش پیام خبر، تئاتر «خداحافظی» به نویسندگی و کارگردانی مهدی رحمانی در حالی در سالن هنر شهر آفتاب شیراز به نمایش درآمد که شعار «تحسین شده منتقدین شیراز» را به رخ می کشید.

کارگردان آن در گفتگو با سایت پیام خبر ابراز داشت که این دومین اثر وی در مقام کارگردانی است و برای مرتبه دوم در شیراز به مدت ۱۰ شب در آذر ماه ۱۳۹۸ به نمایش درآمده است.

او در حالی از عدم سکوت برخی تماشاچیان درون سالن انتقاد می کرد که انتظار می رود تئاتر در دنیای امروز در رقابت با دیگر رسانه ها به گونه ای عمل کند تا مخاطبان حاظر شوند ساعتی را ساکت و به دور از موبایل های خود به تماشای نمایشی نه چندان ارزان قیمت بنشینند، از همین رو تئاتر شیراز با ظرفیتی شکننده تر در مواجهه با اجراهای ضعیف تنها مخاطب عام را از این رسانه فراری می دهد.

این نمایش حکایت روز بعد از مرگ پدر بیمار یک خانواده است که فرزند پسری اش سال ها برای نگهداری وی از عشق خود گذشته است و حال فرزند دختری هم که به دلیل اختلافاتی از آن ها فاصله گرفته بوده، برای مراسم خاکسپاری آمده است، کلیت نمایش حول محور گفتگوی این ۲ نفر، داماد، و نوه دختری می گذرد و به مسائل گوناگونی از نقد رفتار اجتماعی می پردازد.

اما وجود موضوعات فراوان، دیالوگ های بی ربط و خسته کننده، بازی های بی روح و پرداخت ضعیف داستان، نمایشی نه چندان دلچسب را رقم زده است، در این نمایش از شموشک نوشهر و لیورپول گرفته تا قیمه و فسنجان، رنگ پیراهن، چای و قند، دوچرخه سواری، کوهنوردی، ژاپن و ساخت ربات، نسل جدید و دوست پسر، کتک خوردن در مدرسه، و عشق اسطوره ای سخن به میان می آید. بخشی از متن ها شبیه کتاب های ترجمه شده ساختار غریبی دارند. چندین عنصر هم همانند حمام، ویلچر و عصا کنار صحنه وجود داشت که نقش آن ها چندان مشخص نبود.

به طور کلی، نمایش نه به مراسم ختم می ماند و نه پیام های اجتماعی آن چندان واضح و اثر گذار بود. در انتهای نمایش هم گروهی از میان تماشاچیان به عنوان نمادی از مردم رخت مشکی بر تن آن فرزند می کنند و جملاتی را به زبان انگلیسی با لهجه و بیانی غیر واضح همخوانی می کنند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.