کد خبر: 3758
تاریخ انتشار: ۷ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۹
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
سهام عدالت

تا آبان ماه سال آینده سهام عدالت ۴۹ میلیون ایرانی آزاد می‌شود و بدین ترتیب مشمولان علاوه بر دریافت سود، می‌توانند نسبت به فروش یا نگهداری سهام خود اقدام کنند.

به گزارش پیام خبر،  به نقل از ایران، این خبری است که رئیس سازمان خصوصی سازی اعلام کرده است. براساس گفته‌های علیرضا صالح سهام عدالت تا آبان سال ۹۹ آزادسازی می‌شود و در اختیار مردم قرار می‌گیرد. یکی از اهداف اصل ۴۴ قانون اساسی، تشویق مردم برای سرمایه گذاری در بورس است که امیدواریم این امر هرچه زودتر با آزادسازی سهام عدالت، محقق شود.

معاون وزیر اقتصاد همچنین درباره زمان واریز سود سهام عدالت مربوط به سال مالی ۱۳۹۷ اعلام کرد که سود سهام عدالت از اوایل اسفند به حساب مردم واریز می‌شود. به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، وی درباره میزان سود واریزی به حساب مشمولان گفت: رقم دقیق آن در وضع کنونی مشخص نیست و باید در ابتدا سود مدنظر از شرکت‌ها دریافت و سپس به حساب دارندگان سهم واریز شود. وی اضافه کرد: برای مشخص شدن اینکه چه میزان سود سهام به مردم تعلق می‌گیرد باید تا ماه بهمن صبر کرد، اما به‌طور حتم تا ماه اسفند سود در نظر گرفته شده واریز می‌شود.

رئیس سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: سودهایی که از سوی شرکت‌ها در اختیار ما قرار می‌گیرد برای مردم است؛ بنابراین هر میزان سود به‌حساب سازمان واریز شود تا رقم آخر به مردم پرداخت خواهیم کرد. صالح در پاسخ پرسشی مبنی بر اینکه در ابتدا قرار بود سود سهام عدالت در ماه آذر به حساب مشمولان پرداخت شود در حالی که زمان تعیین شده عقب افتاده است، گفت: شرکت‌ها هشت ماه فرصت دارند تا سود را در اختیار ما قرار دهند و با توجه به اینکه مجامع آنها در تیرماه برگزار شد تا پایان بهمن فرصت دارند که سود را به حساب سازمان واریز کنند.

سهامداران بازار سرمایه ۶۰ میلیونی می‌شوند

براساس تازه‌ترین آمارهای ارائه شده هم‌اکنون ۱۱ میلیون و ۲۱۸ نفرسهامدار بازار سرمایه هستند که با آزادسازی سهام عدالت ۴۹ میلیون نفر به این تعداد افزوده می‌شود و بدین ترتیب تعداد سهامداران کشور به بیش از ۶۰ میلیون نفر می‌رسد.

لایحه آزادسازی سهام عدالت بیش از یک‌ونیم سال پیش از سوی دولت به مجلس رفت. طبق لایحه ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت در قالب صندوق‌های قابل معامله می‌توانند یونیت یا همان برگه‌های سهام خود را دریافت و اختیار فروش یا نگهداری آن را داشته باشند. با این اقدام در واقع گام پایانی سهام عدالت نیز برداشته می‌شود و دیگر مدیریت سهام عدالت به مشمولان آن واگذار می‌شود.

برای آزادسازی سهام عدالت یا سهام تمام ۴۹ شرکت سرمایه‌پذیری که در سبد سهام عدالت قرار دارند به‌صورت مساوی در یک صندوق تجمیع و برگه سهام آن به‌صورت مساوی بین ۴۹ میلیون نفر توزیع می‌شود؛ یا شرکت‌ها براساس هر صنعت درقالب صندوق‌های مختلف تجمیع و سهام آن توزیع می‌شود.

سهامداران چقدر سود گرفتند

از آغاز طرح سهام عدالت در مجموع ۴۹ میلیون‌ و ۲۲۶ هزار و ۱۹۳ نفر مشمول دریافت سهام عدالت شده‌اند. تاکنون ۵ میلیون مشمول زنده و ورثه ۲.۴ میلیون متوفی برای دریافت سود سهام عدالت مراجعه نکردند.

از ۴۹ میلیون‌ نفر مشمول سهام عدالت ۲.۲ میلیون‌ نفر تا آن تاریخ متوفی شده بودند و ۴۷ میلیون‌ نفر مشمول سهام عدالت در قید حیات بودند و ظرف حدود سه سال گذشته که طرح واریز سود سهام عدالت اجرا شد، حدود ۳۰۰ هزار نفر جدید از مشمولان نیز فوت کردند که تاکنون ۲.۵ میلیون‌ مشمول سهام عدالت در مجموع فوت شده‌اند.

از بیش از ۴۹ میلیون نفر مشمول سهام عدالت تاکنون بیش از ۴۱ میلیون نفر در سامانه سهام عدالت شماره شبای حساب بانکی خود را ثبت کرده و درنتیجه سود سال‌های ۹۵ و ۹۶ را نیز دریافت کرده‌اند. طبق اعلام مسئولان سازمان خصوصی‌سازی تاکنون ۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان سود سهام عدالت سال‌های ۹۵ و ۹۶ به حساب مشمولان واریز شده است.

حال در سومین مرحله واریز سود سهام عدالت قرار است سود حاصل از عملکرد سال مالی ۱۳۹۷ به حساب مشمولان واریز شود که به احتمال زیاد بیش از دو دوره قبلی خواهد بود. درمرحله نخست برای سال مالی ۱۳۹۵ مبلغ ۳ هزار و ۹۵۶ میلیارد تومان و برای عملکرد سال ۱۳۹۶ مبلغ ۴ هزار و ۶۶۰ میلیارد تومان به حساب مشمولان واریز شده است.

برای هر مشمول دارای یک میلیون تومان سهام حدود ۱۷۵ هزارتومان سود از محل عملکرد سال مالی ۹۶ واریز شده است که این مقدار در سال ۹۵ حدود ۱۵۰ هزار تومان بوده است و این موضوع حکایت از رشد ۱۶ درصدی پرداخت سود سهام عدالت دارد.

ارزش سهام عدالت ۵ برابر شد

ارزش بازاری و روز سهام عدالت در سال‌های اخیر به‌صورت مداوم در حال رشد بوده است به‌طوری که براساس اعلام سازمان خصوصی‌سازی ارزش سهام عدالت کسانی که یک میلیون تومان کامل سهام داشته‌اند به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است. براین اساس ارزش این سهام نزدیک به ۵ برابر شده است.

بدین ترتیب افرادی که با استفاده از تخفیف ۵۰ درصدی یا واریز مابه التفاوت ارزش سهام آنها در زمان دریافت صورتحساب یک میلیون تومان بوده اکنون ۴.۸ میلیون تومان و کسانی که ۵۳۹ هزار تومان سهام دارند نزدیک به ۲.۵ میلیون تومان سهام در اختیار دارند. برهمین اساس مسئولان دولتی و کارشناسان خطاب به مشمولان توصیه کرده‌اند که سهام خود را از دست ندهند چرا که ارزش آن به‌دلیل شرکت‌های سودده درحال افزایش است. ضمن اینکه با نگهداری سهام خود می‌توانند از سود آن بهره‌مند باشند.

منبع: اقتصاد آنلاین

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل

 • کرونا و دنیای مد و فشن

  کرونا و دنیای مد و فشن

  عسل ستایش، پژوهشگر و هنرمند شیرازی در یادداشتی برای پایگاه خبری، تحلیلی «پیام خبر» به بررسی تاثیر همه گیری کرونا بر صنعت مد و پوشاک پرداخته است.

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.