کد خبر: 3766
تاریخ انتشار: ۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۴
 • خبرنگار: زهرا بازیار
 • چاپ
تحریم

آمریکا و رئیس دولت آن ترامپ، ایران را تحریم همه‌جانبه می‌کند و به‌صورت علنی می‌گوید، سیاست فشار حداکثری علیه ایران را چنان اجرا و ادامه می‌دهم تا این کشور به زانو درآید! اما دولت‌های دیگر نیز که ما آنها را در سیاست‌ورزی خود، رفیق شفیق می‌خوانیم با ترامپ چنان همسو می‌شوند که تا تحریم نیازهای ضروری دارویی مردم ایران و بلوکه کردن دارایی‌های مالی ما و حتی پرداخت بدهی‌های خود به ایران، همسو با ترامپ‌اند.

به گزارش پیام خبر،  آمریکا و رئیس دولت آن ترامپ، ایران را تحریم همه‌جانبه می‌کند و به‌صورت علنی می‌گوید، سیاست فشار حداکثری علیه ایران را چنان اجرا و ادامه می‌دهم تا این کشور به زانو درآید! اما دولت‌های دیگر نیز که ما آنها را در سیاست‌ورزی خود، رفیق شفیق می‌خوانیم با ترامپ چنان همسو می‌شوند که تا تحریم نیازهای ضروری دارویی مردم ایران و بلوکه کردن دارایی‌های مالی ما و حتی پرداخت بدهی‌های خود به ایران، همسو با ترامپ‌اند.

یکی از استادان سیاسی دانشگاه در نقد شرایط کنونی و سفر رئیس جمهور به مالزی و ژاپن و دیدار وزیر خارجه هند از تهران می‌نویسد: 

«هندوستان یکی از خریداران مهم نفتی ما در کنار ژاپن و کره جنوبی بوده و این کشورها مثلثی بوده‌اند که شاید حدود ۶۵ تا ۷۰ درصد نفت ما را خریداری می‌کردند بنابراین ما از همه اینها طلب داریم. از جمله از ژاپن که حدود پنج میلیارد دلار طلب داریم و یکی از دلایل سفر آقای روحانی به ژاپن این بود که بتواند پول (طلب) بلوکه شده ایران را به شکلی جبران کند. با توجه به اینکه ماهاتیر محمد در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد ما تحت فشار آمریکا ناچاریم که ایران را تحریم کنیم. سفر به مالزی انجام شد و با مقامات اقتصادی آن کشور هم ملاقات انجام گرفت، ولی نتیجه‌ای نخواهد داشت. همین ملاقات را با سرمایه‌داران ژاپنی انجام گرفت و آنها هم خیلی به دلیل ترس و نگرانی و تنبیه آمریکایی‌ها استقبال نکردند در واقع آنها نیز حاضر نیستند موقعیت‌های برجسته مزایده و مناقصه داخل آمریکا را به واسطه نزدیک‌ شدن به ایران از دست بدهند. هند هم مثل ژاپن قادر نیست که بتواند به دلیل مسدود بودن شبکه‌های بانکی جهانی با بانک‌های دنیا به سمت ما پول حواله کند. »

همکاری ما با دولت هند در پروژه‌های بندر چابهار، منافع بزرگ مالی ـ اقتصادی برای آنها دارد، اما دولت هند در سه سال گذشته بدترین رفتار در روابط دوجانبه با ایران به بهانه طرح تحریم ترامپ را داشته است و البته علاوه بر دولت، مردم ایران این رفتارهای دولت هند تا بلوکه کردن طلب‌های ایران از این دولت را فراموش نخواهند کرد.

تجربه اجرایی طرح تحریم ترامپ نشان داد که روابط بین‌المللی بیشترین ضربه را از آن دیده است و یکبار دیگر ترامپ رئیس جمهور آمریکا به همه ملت‌ها و دولت‌ها دیکته کرد قاعده بازی در تنظیم روابط دوجانبه و چندجانبه در چرخه بین‌المللی بر «قلدری» من استوار است و قاعده و قانون این گزاره را حک کرد که در سیاست رفیق شفیق وجود ندارد! در جهان سیاست، منافع حاکم است و نه رفاقت!

منبع: اطلاعات

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

سیاسی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.