کد خبر: 3791
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۴
 • خبرنگار: سهیلا ستایش
 • چاپ
رئیس کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه ها اتاق بازرگانی فارس

عضو هیات نمایندگان ورئیس کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه ها اتاق بازرگانی فارس گفت: با توجه به تمرکز دادگاههای ویژه مالکیت فکری در تهران، ایجاد شعب ویژه برای رسیدگی به دعاوی مالکیت فکری در مرکز استان حائز اهمیت است.

به گزارش پیام خبر، به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، سهیلا محبی در کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه ها که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: حمایت از مالکیت فکری در جهت بهبود رتبه ایران در شاخص مالکیت فکری حائز اهمیت است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: موضوع مهم توجه به مسئولیت اجتماعی در شرکت ها به عنوان یکی از محورهای فعالیت این کمیسیون مد نظر ماست که تاش ما در این زمینه همسو و هدفمند کردن اقدامات شرکت ها و فعالان بخش خصوصی با نیازهای جامعه را دنبال می کنیم.
محبی با بیان اینکه یکی از زمینه های این مسئولیت اجتماعی آزادی زندانیان جرائم غیرعمد است که به عنوان یک برنامه در دستور کار این کمیسیون است اظهارداشت: در حال حاضر موارد قانونی استفاده از بخشی از مالیات کارخانه ها و واحدهای تولیدی در امور خیریه و داوطلبانه وجود دارد اما تمهیدات دولتی آن اندیشیده نشده است و ما به دنبال استفاده از این امکان در راستای اهداف نیکوکارانه هستیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: در حال ایجاد ساز و کاری مناسب با اداره کل مالیات استان برای درنظر گرفتن بخشی از مالیات شرکت ها و واحدهای تولیدی برای امور خیریه به عنوان مالیات تکلیفی هستیم.
وی با بیان اینکه در بسیاری از جرائم غیر عمد می بینیم مشکل افراد با کمک های کوچک قابل حل است ادامه داد: در حال حاضر 112 زندانی جرائم غیر عمد با بدهی بین 1 تا 20 میلیون تومان در استان فارس وجود دارد که با توجه به شرایط بد اقتصادی، این آمار بسیار دردناک است.
محبی عنوان داشت: این کمیسیون در راستای مسئولیت اجتماعی شرکت ها، در صدد ساماندهی کمک های بخش خصوصی برای آزادی 112 زندانی در استان فارس است.
وی تصریح کرد: در این زمینه کمیته ویژه آزادسازی 112 زندانی در این کمیسیون تشکیل می شود تا که یکی از موارد قابل بررسی در این کمیته موضوع اشتغال آنها در حین گذران دوره محکومیت و پس از آزادی خواهد بود.
محبی افزود: در شرایط فعلی اقتصادی همه باید نسبت به وظیفه خود در قبال جامعه احساس مسئولیت کنند لذا علاوه بر شرکت ها، تشکل ها و سایر بخش های فعال در استان نیز می توانند ما را در انجام این امر خیر یاری دهند.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس عنوان داد: در این زمینه دادگستری استان نیز همکاری همه جانبه و بدون تشریفات خود در این زمینه با بخش خصوصی را اعلام کرده است که امیدواریم بتوانیم با همکاری فعالان بخش خصوصی استان در راستای کاهش آسیب های اجتماعی گام موثری را برداریم.
محبی با بیان اینکه باور داریم هر وجهی از کسب و کار دارای یک بعد اجتماعی است تصریح کرد: مشکلات جامعه در حوزه های مختلف بخشی از مشکلات شرکت ها و سازمان هاست بنابراین سازمان ها و شرکت ها باید متوجه این مسئولیت باشند زیرا بازخورد مثبت فعالیت آنان در حوزه مسئولیت اجتماعی به جامعه بازمی گردد.
در ادامه این جلسه سبد عبدالنبی نجیبی معاون قضایی و برنامه ریزی دادگستری استان فارس نیز به ارائه موضوع "تثبیت مالکیت اراضی و نقش آن در امنیت سرمایه گذاری و چالش های آن" پرداخت.
وی ضمن اشاره به مفهوم تثبیت حقوقی مالکیت، به قطعیت مالکیت پس از طی دوره اعتراضی اشاره کرد و گفت: از خصوصیات نظام حقوقی مالکیت مورد انتظار، امکان اعتراض و دفاع از مالکیت و قطعیت مالکیت پس از طی مراحل اعتراضی عنوان کرد.
نجیبی بیان کرد: جهت تثبیت حقوقی مالکیت، مراجع متنوعی وجود دارد و برخلاف تصور عموم مرجع ثبت مالکیت، فقط ثبت اسناد نیست.
وی اظهارداشت: مراجع متولی اراضی شامل ثبت اسناد، امور اراضی، منابع طبیعی، راه و شهرسازی و اوقاف می باشد.
وی اضافه کرد: چالش های ماهوی موجود شامل معضل اسناد عادی، عدم وجود مرور زمان، مصادیق پراکنده مرور زمان، اصلاحات ارضی، قانون تعیین تکلیف اراضی واگذاری دولت و نهادها، کشت موقت، اراضی مشمول اصل 49، عدم پایان دوره اعتراضی در اراضی ملی، اراضی موات غیر شهری و اراضی موات شهری است.
همچنین در این جلسه چمن سرا معاون اداره کل ثبت اسناد و املاک استان فارس هم گفت: سازمان ثبت به عنوان متولی تثبیت حقوق و مالکیت اشخاص همیشه دغدغه امنیت سرمایه¬گذاری و امنیت اشخاص را داشته است.
وی اضافه کرد: در سالهای گذشته راهکاری را که برای این امر در نظر گرفته علاوه بر اصلاح قوانین، بحث الکترونیکی کردن امورات ثبتی بوده است.
چمن سرا ادامه داد: از مواردی که امنیت سرمایه¬گذاری و اقتصادی را به خطر می انداخت، بحث جعل اسناد بود که شامل جعل هویتی و جعل مدارک است.
وی عنوان داشت: در زمینه جعل هویت، بحث الکترونیکی کردن دفاتر اسناد رسمی و ثبت آنی اسناد مطرح شد و در حال حاضر به صورت اثر انگشت شخص انجام می شود که جعل هویت را منتفی می کند. در زمینه جعل مدارک و اسناد، بحث الکترونیکی کردن استعلامات از کلیه مراجع علی الخصوص استعلام از مراجع قضایی و ادارات ثبت مطرح شده است که نقش مهمی در جلوگیری از جعل دارد.
چمن سرا؛ از جمله اقدامات مثبت سازمان ثبت، جهت دادن اطمینان خاطر بیشتر به مردم در انجام معاملات، ایجاد آیتم استعلام اصالت سند مالکیت در سامانه سازمان ثبت بوده است که مساحت ملک، حدود اربعه، نام مالک، در رهن یا بازداشت بودن سند را عنوان کرد.
در این جلسه کمیته های مربوط زیر مجموعه کمیسیون حمایت قضایی، مالکیت فکری، حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاههای اقتصادی به ارائه گزارش عملکرد پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

استان ها

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.