کد خبر: 3960
تاریخ انتشار: ۲۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
 • خبرنگار: سعیدرضا امیرآبادی
 • چاپ
سعید امیرآبادی خبرنگار

حجم نقدینگی بر مدار ۲۰۰۰ میلیارد تومان‌می‌چرخد و این در حالی است که اقتصاد ایران همیشه از اسکناس‌های‌سرگردان در عذاب بوده است. در کشور ما تقریباً همه شاخصه‌های‌اقتصادی بر پایه معیارهای سیاسی بنا شده است و با هر تلنگری شاهد نوسانات مالی شدیدی هستیم.

به گزارش پیام خبر، حجم نقدینگی بر مدار ۲۰۰۰ میلیارد تومان‌می‌چرخد و این در حالی است که اقتصاد ایران همیشه از اسکناس‌های‌سرگردان در عذاب بوده است. در کشور ما تقریباً همه شاخصه‌های‌اقتصادی بر پایه معیارهای سیاسی بنا شده است و با هر تلنگری شاهد نوسانات مالی شدیدی هستیم. گاهی کورکورانه به آغوش  ارزهای خارجی یورش‌می‌بریم و گاهی بازار ملک و تمام بهارها دچار زلزله‌های‌اقتصادی‌می‌شوند. ایرانیان از سر آزمون و خطا به نتایج این سرگردانی پی برده‌اند. با هر تغییری در نرخ پول‌های‌خارجی و بهای طلا شاهد افزایش ناگهانی نرخ کالاهای اساسی هستیم و این مسئله فشار مضاعفی را بر اقشار کم درآمد و مستضعف جامعه تحمیل‌ می‌کند ... 

همچنین از سر تجربه به این حقیقت ناگوار پی برده‌ایم که نرخ کالاهای اساسی فقط در زمان نجومی شدن دلار و یورو از افزایش نرخ آنها تبعیت ‌می‌کنند و پس از قرار گرفتن پول‌های‌خارجی در حوضچه آرامش، بازار مقاومت سرسختانه‌ای‌در برابر کاهش قیمت انجام‌ می‌دهند. تجربه نشان داده است که بازار همواره مسیر صعودی طی‌می‌کند و هیچ گاه پس از ترکیدن حباب ارزهای خارجی، به وضعیت پیشین بازنگشته است.
در برهه‌ای‌دیگر، شاهد هجوم اسکناس‌های‌سرگردان به بخش مسکن بوده‌ایم. در حالی که محور ساخت و ساز باید در حوزه نیازهای اولیه و مصرفی مردم قرار گیرد و دغدغه سرپناه را از سر مردم برهاند. اما با هجوم سرمایه‌های‌سرگردان به این حوزه، شاهد رشد سرطانی حباب‌ها، غیر واقعی شدن قیمت‌ها، ازدیاد مستأجری و در نهایت  فرایند ناگوار خانه به دوشی هستیم. تجربه نشان داده است افزایش نرخ اجاره بها هیچگاه تابعی از درآمدهای کارگری و کارمندی نبوده و نتیجه کار چنان‌ می‌شود که در مدت زمانی کمتر از یک دهه، با رشد بی‌رویه پدیده شوم حاشیه‌نشینی و عواقب ترسناک آن هستیم.
البته در اوج التهابات سیاسی، شاهد کوچ فرسایشی اسکناس‌های‌سرگردان به بازارهای طلا و فلزات گرانبها هم هستیم. افزایش تقاضای بی‌رویه برای مسکوکات طلا فشار دوچندانی را به بانک مرکزی وارد کرده و پستوی خانه‌هابه انبار فلزات گرانبها و فرصتی برای سارقان برای کسب درآمد تبدیل ‌می‌شود. این در حالی است که قدرتمندترین اقتصادهای جهان هم با خروج سرمایه و طلا از خزانه دچار فروپاشی‌می‌شوند و ارزش پول ملی در چشم بر هم زدنی روند نزولی‌می‌پیماید.
بازار خودرو هم از سرمایه‌های ‌سرگردان و امواج التهابات سیاسی هیچگاه در امان نبوده است. در سال‌های‌اخیر، بی‌کیفیت‌ترین و ناامن‌ترین محصولات خودروسازان وطنی آن چنان با استقبال مردمی روبرو شده که نمی‌توان برای توقف تولید خانواده پرایدها و پژوهای تاریخ مصرف گذشته، زمان مشخصی را متصور شد. با در نظر گرفتن این شرایط، غول‌های‌خودورسازی هم بهینه‌سازی و ایمن‌سازی محصولات را به فراموشی سپرده و چنانچه اهرم فشار پلیس و سایر دستگاه‌های‌نظارتی نباشد، نرخ مرگ و میر ایرانیان در تصادفات با شدت بیشتری سیر صعودی را پیموده و قربانیان بیشتری در خودروهای تاریخ مصرف گذشته قربانی‌ می‌شوند.
نمونه‌هایی که در این جستار به اختصار از آنها یاد شد، فقط گوشه‌ای‌از آسیب‌های‌مهلکی است که چرخش اسکناس‌های‌سرگردان بر بدنه کشور تحمیل‌می‌کنند. در بحبوحه التهابات سیاسی، پس اندازهای مردم بر امواج رفتارهای هیجانی و بی‌برنامگی‌ها سوار شده و نتیجه آن چیزی جز افزایش بی‌رویه نرخ تورم، گسترش بیکاری، بروز ناهنجاری، فروپاشی بنیان خانواده‌ها ‌و آسیب‌هایی نظیر این‌ها ‌نیست. البته با نگاهی واقع‌گرایانه در نظر داشته‌باشیم مردم در ردیف اول متهمان آشفتگی اقتصادی ننشسته‌اند. بی‌ثباتی‌های‌چرخه تولید ایرانیان را به سرمایه‌گذاری در عرصه صنعت دلسرد کرده و هر روز شاهد تعدیل نیرو و تعطیلی کارگاه‌های‌خرد و کلان صنعتی هستیم. به همین دلیل، شماری از مردم به بازارهای هیجانی و ناامن از قبیل خودرو، مسکن، ارزهای خارجی و تمام بهارهای آزادی پناه ‌می‌برند تا شاید بدین‌وسیله، از فرونشست و تباهی سرمایه‌های‌خود جلوگیری کنند.  
برای بهبود وضعیت اقتصادی ایران، اعتماد دولت و ملت به یکدیگر ضروری است. راهکار دولت برای مقابله با چنین بحران‌های‌فزاینده‌ای‌چیست؟ در وهله اول، تیم اقتصادی دولت موظف‌ است ثبات را به چرخه اقتصادی کشور بازگرداند و در پی مهار غیردستوری رفتارهای هیجانی جامعه در عرصه‌های‌مالی برآید. گام دوم، به وجود آوردن بازارهای امن برای سرمایه گذاری است. تشکیل تعاونی‌های‌مردم نهاد، آموزش روش‌های ‌سرمایه‌گذاری امن و ایمن در بورس، حمایت از واحدهای تولیدی کم بضاعت، فعالیت بانک‌هاو مؤسسات اعتباری در اتاق‌های‌شیشه‌ای ‌و مواردی از این دست نقش به‌سزایی در جذب نظام‌مند و هدفمند اسکناس‌های‌سرگردان و بهره‌برداری از آنها در ساختارهای مثبت و مفید دارد. یقین بدانیم ارتقای فرهنگ اقتصادی جامعه و تزریق ثبات بر بدنه سیاسی و اقتصادی کشور، ‌ می‌تواند نقش مؤثر خود را در برهه‌های‌کوتاه مدت و بلندمدت بر جای گذاشته و ایران را در زمره موفق‌ترین اقتصادهای برون‌زا و درون‌زای جهان قرار دهد. یعنی همان چیزی که اسلوب رفیع اقتصاد مقاومتی در لایه‌های ‌پنهان و آشکار خود بر آن تأکید دوچندانی دارد. اقتصاد ایران همیشه از چرخش اسکناس‌های‌سرگردان در عذاب بوده است.
پی نوشت:
خبرگزاری ایرنا:  بنابر گزارش بانک مرکزی حجم نقدینگی در خرداد ماه سال جاری در آستانه ۲۰۰۰ میلیارد تومان است که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۵٫۱ درصد افزایش داشته است.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • کرونا و دنیای مد و فشن

  کرونا و دنیای مد و فشن

  عسل ستایش، پژوهشگر و هنرمند شیرازی در یادداشتی برای پایگاه خبری، تحلیلی «پیام خبر» به بررسی تاثیر همه گیری کرونا بر صنعت مد و پوشاک پرداخته است.

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.