اشیا موزه ای

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: طی ۹ ماه نخست سال جاری ۳۰۰ قلم شی تاریخی - فرهنگی از مجموعه داران و موزه داران بخش خصوصی استان فارس، توسط سازمان میراث فرهنگی استان، حفاظت و مرمت شده است.

به گزارش پیام خبر، محمدمهدی نجفی، امروز در جمع خبرنگاران گفت: حفاظت و نگهداری آثار موزه ای به دلیل گستردگی، تنوع زیاد و آسیب پذیری در برابر عوامل محیطی، یکی از اولویت های مهم برخی از موزه داران و مجموعه داران استان فارس در سال ۹۸ بوده است.

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس ادامه داد: تمامی آثار موزه ای به دلیل ویژگی و خواصشان با گذشت زمان تغییر می کنند که بیشتر تغییرات در این آثار به صورت تخریب شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی مشاهده می شود و شرایط محیطی و نحوه  نگهداری آثار نیز تخریب را کم و زیاد می کند.

وی با بیان اینکه موزه ها سرمایه های مهم ملی هستند، اضافه کرد: به منظور پیشگیری از سرعت تخریب و افزایش طول عمر آثار ارزشمند موزه ای،   مجموعه داران و موزه داران بخش خصوصی فارس، تمهیدات لازم به منظور جذب نیروی متخصص و صرف هزینه های قابل توجه، گام موثری را در حفاظت ازآثار موزه ای خود برداشته اند.

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اظهارکرد: طی ۹ ماه نخست سال جاری، ۳۰۰ قلم شی تاریخی - فرهنگی از مجموعه داران و موزه داران بخش خصوصی استان با سرمایه گذاری ۲ میلیارد و ۱۶۷ میلیون ریال حفاظت و مرمت شده است.

نجفی افزود: در این راستا موزه خصوصی «فرهنگ تجارت جندی شاپور» به مالکیت «خسرو رودانی» پس از تجهیز کارگاه مرمت موزه خود و ساماندهی و انبار صحیح آثار، مرمت تعدادی از اشیاء را آغاز کرده است، مجموعه «کرباسی» به مالکیت «امید کرباسی» هم از دیگر مجموعه داران شهر شیراز است که در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته و با به کارگیری نیروی متخصص مرمت تعداد قابل توجهی از آثار مجموعه خود را بر اساس شیوه های علمی، مرمت و حفاظت کرده که شاخص ترین اثر مرمت شده از این مجموعه منبری متعلق به دوران زندیه است.

وی تصریح کرد: مجموعه دار «مسکوکات تاریخی» متعلق به «رضا قناعت پیشه» هم با تهیه جعبه های استاندارد و انبار و نگهداری اصولی سکه های تاریخی خود و همچنین «امیر پاکدل» موزه دار باغ موزه «جهان نما: از دیگر مجموعه داران پیشرو بخش خصوصی در این زمینه بوده اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

گفتگو و تحلیل

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.