اشیا موزه ای

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس گفت: طی ۹ ماه نخست سال جاری ۳۰۰ قلم شی تاریخی - فرهنگی از مجموعه داران و موزه داران بخش خصوصی استان فارس، توسط سازمان میراث فرهنگی استان، حفاظت و مرمت شده است.

به گزارش پیام خبر، محمدمهدی نجفی، امروز در جمع خبرنگاران گفت: حفاظت و نگهداری آثار موزه ای به دلیل گستردگی، تنوع زیاد و آسیب پذیری در برابر عوامل محیطی، یکی از اولویت های مهم برخی از موزه داران و مجموعه داران استان فارس در سال ۹۸ بوده است.

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس ادامه داد: تمامی آثار موزه ای به دلیل ویژگی و خواصشان با گذشت زمان تغییر می کنند که بیشتر تغییرات در این آثار به صورت تخریب شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی مشاهده می شود و شرایط محیطی و نحوه  نگهداری آثار نیز تخریب را کم و زیاد می کند.

وی با بیان اینکه موزه ها سرمایه های مهم ملی هستند، اضافه کرد: به منظور پیشگیری از سرعت تخریب و افزایش طول عمر آثار ارزشمند موزه ای،   مجموعه داران و موزه داران بخش خصوصی فارس، تمهیدات لازم به منظور جذب نیروی متخصص و صرف هزینه های قابل توجه، گام موثری را در حفاظت ازآثار موزه ای خود برداشته اند.

مسئول امور موزه های اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس اظهارکرد: طی ۹ ماه نخست سال جاری، ۳۰۰ قلم شی تاریخی - فرهنگی از مجموعه داران و موزه داران بخش خصوصی استان با سرمایه گذاری ۲ میلیارد و ۱۶۷ میلیون ریال حفاظت و مرمت شده است.

نجفی افزود: در این راستا موزه خصوصی «فرهنگ تجارت جندی شاپور» به مالکیت «خسرو رودانی» پس از تجهیز کارگاه مرمت موزه خود و ساماندهی و انبار صحیح آثار، مرمت تعدادی از اشیاء را آغاز کرده است، مجموعه «کرباسی» به مالکیت «امید کرباسی» هم از دیگر مجموعه داران شهر شیراز است که در این زمینه عملکرد بسیار خوبی داشته و با به کارگیری نیروی متخصص مرمت تعداد قابل توجهی از آثار مجموعه خود را بر اساس شیوه های علمی، مرمت و حفاظت کرده که شاخص ترین اثر مرمت شده از این مجموعه منبری متعلق به دوران زندیه است.

وی تصریح کرد: مجموعه دار «مسکوکات تاریخی» متعلق به «رضا قناعت پیشه» هم با تهیه جعبه های استاندارد و انبار و نگهداری اصولی سکه های تاریخی خود و همچنین «امیر پاکدل» موزه دار باغ موزه «جهان نما: از دیگر مجموعه داران پیشرو بخش خصوصی در این زمینه بوده اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

گردشگری

گفتگو و تحلیل