کد خبر: 4246
تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
 • خبرنگار: سهیلا ستایش
 • چاپ
خسرو فروغان

عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس گفت: در حال حاضر صادرات دنبل کوهی در استان فارس با مشکلاتی روبرو است که حل مشکلات این بخش را کارشناسی و از طریق شورای گفتگوی استان دنبال خواهیم کرد.

به گزارش پیام خبر، خسرو فروغان در جلسه کمیسیون صادرات، واردات و گمرک این اتاق که با حضور اعضای آن برگزار شد، بیان کرد: استان فارس ظرفیت خوبی در صادرات دنبل کوهی دارد که در حال حاضر بازار خوبی نیز برای این محصول استان وجود دارد که می تواند ارزآوری مناسبی برای استان داشته باشد.
وی با بیان اینکه به دنبال بهره گیری مثبت از فرصت صادرات دنبل کوهی هستیم افزود: در چند سال اخیر در بحث صادرات دنبل کوهی طرح اخذ بهره مالکانه از سوی منابع طبیعی مطرح شده که در این طرح افراد متقاضی صادرات این محصول باید مجوزی را از سوی منابع طبیعی استان اخذ کنند.
فروغان اظهارداشت: یکی از مشکلات عمده صادرکنندگان دنبل کوهی استان، عدم نگاه عادلانه در ارائه مجوز ها و اخذ مجوز توسط افراد غیر صادرکننده است که موجب شده بازار صادراتی این محصول استان با مشکلاتی روبرو شود.
وی اضافه کرد: ما در اتاق بازرگانی فارس موضوع جلوگیری از ارائه مجوز صادرات دنبل کوهی به افراد غیر صادرکننده شناسنامه دار و باسابقه، اخذ اختیارات استانی در بخشنامه ها و مجوزهای دنبل کوهی به منابع طبیعی استان و آزاد کردن صادرات دنبلان سیاه و جلوگیری از قاچاق صادرات این محصول را با جدیت دنبال می کنیم که در این زمینه از ظرفیت شورای گفتگوی استان نیز بهره می گیریم.
 فروغان با بیان اینکه در حال حاضر در صادرات محصول دنبل کوهی چرخه فعالیت بخش خصوصی شامل کشاورز و کارگر و در نهایت صادرکننده با مشکل مواجه شده است ادامه داد: هر قانون، مصوبه و بخشنامه ای مطلوب و قابل پذیرش نیست و ایرادها باید در قالب نقد منصفانه بیان شود و برای حل مشکلات بخش خصوصی نیاز به هم افزایی بخش دولتی و خصوصی داریم و در صورت نیاز شرایط ویژه و جدیدی برای استان تعریف کنیم.
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس عنوان داشت: در بحث صادرات و واردات روز به روز شاهد تصمیم ها و دستورالعمل هایی هستیم که این موضوع را از روند خود خارج کرده و مشکلات را بیشتر و دست بخش خصوصی را می بندد.
وی با اشاره به رویه ثبت سفارش و اقدامات ارزی در حوزه صادرات تصریح کرد: مشکلات داخلی ما در حوزه صادرات بیشتر از خارجی است و تصمیم گیری ها تنها موجب ایجاد هزینه مضاعف بر صادرکننده ، واردات کالاهای بی کیفیت و افزایش قاچاق بدون هیچ گونه منافعی برای کشور و مردم است.
فروغان با بیان اینکه وضعیت اقتصادی امروز حاصل عدم توجه به نیازهای جمع است که فسادهایی را در بخش های مختلف ایجاد کرده است افزود: امروز در بخش های زیر مجموعه صادرات از جمله صرافی ها مشکلاتی پیش آمده که که ما به صورت تخصصی مشکلات بخش های مختلف را احصا و با هدف رفع آنها دنبال می کنیم.
وی بیان کرد: نیاز امروز کشور در تصمیم گیری ها از جمله در حوزه صادرات، در نظر گرفتن منافع کشور و مردم است تا شاهد مشکلات کمتری باشیم.
فروغان اظهارداشت: تلاش ما در این کمیسیون در اتاق بازرگانی فارس بهره گیری از تجربه فعالان بخش خصوصی و دولتی و توجه به معیارهای جمعی است که با در نظر گرفتن این مهم، مسیر صادرات استان را پیگیری می کنیم.
در این جلسه هادی حنایی عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی فارس نیز گفت: منابع طبیعی در چند سال اخیر با هدف جلوگیری از تخریب منابع طبیعی هزینه ای را برای اخذ مجوزی تحت عنوان بهره مالکانه برای محصولاتی از جمله دنبل کوهی، کنگر و گیاهان دارویی را از صادرکنندگان می گیرد که این هزینه اضافه ای بر صادرکننده تحمیل شده است.
وی اضافه کرد: صادرات محصولاتی مانند دنبل کوهی ارزآوری بالایی دارد و این مسایل سنگ اندازی در مسیر صادرات این محصولات است و ما از ابتدای این طرح ایرادهای آن را بارها بیان کردیم.
حنایی با اشاره به ارائه مجوز بهره مالکانه به افرادی که صادرکننده نیستند ادامه داد: در حال حاضر اجرای طرح بهره مالکانه و صدور این مجوز به بیراهه رفته و فرصت صادرات از صادرکنندگان واقعی گرفته شده و می بینیم کسانی این مجوز را می گیرند که الفبای صادرات را نمی دانند و تنها موجب ایجاد رانت شده است.
در این جلسه آقای والی نماینده اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس، آقای رنجبری نماینده سازمان جهاد کشاورزی فارس و فعالان بخش دولتی و خصوصی به بیان دیدگاه های کارشناسی خود در موضوع صادرات دنبل کوهی پرداختند.
همچنین در این جلسه کمیته های خوشه های صادراتی،حمل و نقل، صادرات و واردات، واردات، برند، مشکلت ارزی و بانک تشکیل و اعضای کمیسیون جهت شرکت و پر بار شدن کمیته های تخصصی نظرات خود را اعلام کردند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.