کد خبر: 4282
تاریخ انتشار: ۵ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۱
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
حسین خبیری

همه ی این شرایط آزاردهنده و شکننده و پسامدها و پیامدهای ناگوار دیگر، در یک خلاء عمیق آموزشی و در غیاب نگاه مدیریتی جمع‌گرا رخ می‌دهد.

به گزارش پیام‌خبر؛ حسین خبیری فعال فرهنگی شیرازی در یادداشتی به نقد و بررسی فرهنگ کارمندی پرداخت. در این یاداشت می‌خوانیم:

پیش از آغاز لازم است یادآور شوم که مخاطب این یادداشت، دولت یا دولتمداران دوره‌ای خاص نمی‌باشند، بلکه این اشکال و دیگر معایب مشابه، ویژه‌گی ذاتی ساختارهای مدیریتی دولتی می‌باشد که از گذشته تا کنون بر نظام اجرایی کشور ما نیز سایه افکنده است.

تلافی کردن و نوع بدخیم آن، انتقام‌جویی را نوعی سوء رفتار باید دانست که هریک از ما روزانه با انواعی از آن مواجه‌ایم و یا آن را تجربه نموده‌ایم.

وقتی ماشینی از ما پیشی می‌گیرد، در نخستین فرصت با پیشی گرفتن از او، کارش را تلافی می‌نماییم، هنگامی که حرف ناروایی می‌شنویم، بدون درنگ درصدد پاسخگویی با شدت بیشتری برمی‌آییم، بسیاری از بگو مگوها و مشاجرات و اختلافات بزرگ و کوچک جامعه ما، ریشه در همین حس انتقام‌جویی دارد.

بلای فرصت‌سوز تلافی‌جویی با جهشی تأمل برانگیز در نظام سیاسی، اداری واجرایی، تبدیل به کینه‌توزی می‌گردد و همه دستآوردهای یک کشور، دست‌خوش همین بدرفتاری قرار می‌گیرد.

اشتباه آموزشی دیروز ما در غفلت از توجه و تأکید بر کار تیمی راهم به پدیده شوم تلافی‌جویی و کینه‌توزی بیفزایید تا ما نظاره‌گر شرایط تأسف‌برانگیز موجود در نظام اجرایی‌مان باشیم.

با تغییر وزیر یا مدیران بالادستی یک سازمان، موج تغییرات شتابی و غیرحرفه‌ای تا سطوح پایینی آغاز می‌گردد و همه چیز را دگرگون می‌نماید؛ تاکید بر این است که حتی آبدارچی هم عوض شود چون او محرم اسراری است که دیگران نباید بدانند.

تلخ‌ترین و خسارت‌بارترین بخش داستان، غفلت از نگاه کارشناسی و در حاشیه راندن و ماندن زبدگان و نخبگان و گاه بر مسند نشستن اشخاص به غایت بی‌سواد و کم‌تجربه است.

سخت‌ترین چالش امروزین بسیاری از ایده‌پردازان و کارآفرینان ما، فقر فهم و درک حداقلی عالمانه بسیاری مدیران از تغییرات لحظه به لحظه و شتاب‌گونه جهان دانش در تمامی شاخه‌ها و زیرشاخه‌های علوم می‌باشد.

وقتی سطح علمی و سواد اداری و تجربه عملی مراجعه‌کنندگان یک سازمان از مدیر آن سازمان بالاتر باشد، باید ابتدا و اساساً به اوضاع و خروجی‌های این چنین سیستمی نگریست و پس از آن به حال کارکنان، مخاطبان و بهره‌مندان خاص و عام آن سازمان عمیقاً گریست.

همه این‌ها محصول نوعی کج‌فهمی سیاستمدارانی است که به هیچ قیمت رضایت نمی‌دهند که نه خودشان و نه هم‌پیمانان‌شان از خر مراد پیاده شوند و فرصت را به شایستگانی از زنان و مردان جوان بسپارند و همواره بر این اشتباه پای می‌فشرند که انتخاب مدیران از بین اشخاصی باشد که با ما اشتراکات سیاسی دارند، مهم نیست که مدیر انتخابی به چه میزان از امتیازات علمی یا تجارب عملی در ارتباط با حوزه مسئولیتش برخوردار باشد و صرفاً از باند و جریان رقیب نبودن برای تصدی یک مسئولیت کفایت می‌نماید و اهمیت به سهم زنان و جوانان کارآمد در مدیریت کشور، صرفاً به شعارهایی تکراری در چند مراسم مناسبتی سالانه و گذرا مانند روز جوان، روز زن و…خلاصه می‌گردد و دیگر هیچ.

بازخوانی منابع انسانی نیز در این شرایط خالی از فایده نیست، کارکنان در این سیستم بیمار تحت تأثیر فقدان نگاه تیمی، در پیله‌هایی بی‌ارتباط با یگدیگرند، به جرأت می‌توان گفت که خوش‌فکرترین افراد پس از مدتی حضور در این فضای سرد و ایستا، همه توان و انگیزه‌های‌شان تحلیل می‌رود و هم‌رنگ جماعت می‌شوند.

روابط انسانی تحت‌الشعاع تلافی‌جویی و کینه‌توزی و در سایه‌ی سنگین تغییرات پی‌درپی و غیراصولی دومینویی و تبعیض‌های ناروایی است که جان و جسم انسان اجتماعی را می‌خراشد و دایماً از انگیزه و انرژی و آستانه تحمل او می‌کاهد.
رشد علمی، سواد اداری و آداب اجتماعی در کمترین میزان و سطح ممکن قرار دارد و تداوم می‌یابد و فراوان دیده شده است که افرادی پس از طی نمودن ۳۰ سال عمر اداری و بازنشستگی، از انجام حداقل‌های قابل انتظار برای یک تجربه ۳۰ ساله عاجزند.

همه‌ی این شرایط آزاردهنده و شکننده و پسامدها و پیامدهای ناگوار دیگر، در یک خلاء عمیق آموزشی و در غیاب نگاه مدیریتی جمع‌گرا رخ می‌دهد.

افزایش مهارت‌های فردی و آموزش‌پذیری فرد فرد ما و اینکه خودمان را در مسیر و معرض اطلاعات علمی از طریق پیوند با مجامع علمی بویژه دانشگاه قرار دهیم، افزایش سیر جریان آموزش عمومی و پس از آن آگاهی‌بخشی را به دنبال خواهد داشت.

تنها در جامعه آگاه است که می‌توانیم تصمیمات آگاهانه را شاهد باشیم و فضا را برای تنگ‌نظری‌ها، ناملایمات، تبعیضات و نابرابری‌های اجتماعی محدود نماییم.

برای گذر پیروزمندانه از پستی‌ها و ناراستی‌هایی که گریبان‌گیر اجتماع ماست، لازم است تا همگان دغدغه‌مندانه و پیوسته در شاه‌راه آگاهی و آگاهی‌بخشی گام نهیم.

با احترام
حسین خبیری

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.