کد خبر: 4350
تاریخ انتشار: ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۰
ضدعفونی حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع)

تولیت آستان مقدس حضرت «شاهچراغ (ع)» گفت: ضدعفونی کردن محیط و قرنطینه و سایر نکات بهداشتی در همه مکان ها باید رعایت شود و این موضوع منافاتی با قداست مکان ندارد.

به گزارش پیام خبر، آیت الله سیدعلی اصغر دستغیب، با اشاره به شیوع ویروس کرونا و لزوم توجه به مسائل بهداشتی و توصیه های پزشکی برای ریشه کنی این ویروس، گفت: ضدعفونی کردن محیط و قرنطینه و سایر نکات بهداشتی در همه مکان ها باید رعایت شود و این موضوع منافاتی با قداست مکان ندارد.

تولیت آستان مقدس حضرت «شاهچراغ (ع)» ادامه داد: اماکن مقد، مانند مساجد و بقاع متبرکه، بی تردید محل اقامه نماز و انجام عبادت و دعا و توسل و پناهگاه مردم به خصوص در ابتلائات جسمی و روحی و موجب امید و آرامش است.

وی اضافه کرد: متاسفانه بعضی این اصل اساسی را به معنای بی توجهی نسبت به سننت های الهی و قواعد جاری در طبیعت تلقی می کنند که از جمله این قواعد آن است که تمامی اماکن این کره خاکی امکان دارد در اثر علل و عواملی آسیب ببینند و آلودگی پیدا کنند و این آحاد انسان ها هستند که به حکم عقل و شرع بایستی از آن پیشگیری کنند یا درصدد علاج برآیند که محیط زیست آنها سالم بماند.

آیت الله دستغیب با تاکی بر اینکه، مساجد هم ازجمله این مکان ها هستند، بیان کرد: مسجد به لحاظ شرافت، بیت الله (خانه خدا) نامیده شده است و در عین حال از این قاعده مستثنی نیست یعنی ممکن است به علل مختلف آلوده و یا حتی با اصابه نجاست به آن نجس شود و لذا در فقه، فصلی مربوط به حرمت تنجیس و نجس کردن مسجد و وجوب تطهیر و پاک نمودن آن داریم.

نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری افزود: اکنون اگر کسی بگوید، مسجد چون مکان مقدسی است، اساسا نجس نمی شود یا اگر واقعا مسجد است نبایستی نجس شود، این تفکر غلطی است.

وی تاکید کرد: خداوند به 2 پیامبر بزرگ خود، حضرت «ابراهیم(ع) و اسماعیل(ع)» خطاب می کند که «خانه مرا برای طواف کنندگان و معتکفین و رکوع و سجود کنندگان تطهیر کنید».

تولیت آستان مقدس «احمدی و محمدی (ع)» تصریح کرد: در مورد بقاع متبرکه و حرم ها نیز چنین است که با یک شستشوی ساده طاهر و تمیز می شوند و آلودگی هم گاهی به وسیله نجاسات و اشیاء ناپاک است اما زمانی که به وسیله عواملی مانند میکروب و ویروس احمال آلوده شدن باشد که مسری و موجب بیماری است و به حکم عقل و شرع بایستی با تمام توان و همه امکانات برای زدودن آن تلاش کرد.

وی افزود: پس لازم است تا اقداماتی شامل ضدعفونی کردن محیط و قرنطینه و سایر نکات بهداشتی رعایت شود و این موضوع منافاتی با قداست مکان یا محل نماز و عبادت و دعا و توسل ندارد.

آیت الله دستغیب تاکید کرد: متأسفانه بعضی افراد دیندار از روی جهالت و افراد بی دین و معاندین از روی غرض ورزی این حقایق منطقی را نادیده گرفته و تحریف می کنند.

وی ادامه داد: باید توجه داشت بعضی از محدودیت ها، با انجام نماز و دعا و توسل منافاتی ندارد و البته نماز جماعت با همه فضیلت اگر باعث لطمه جانی باشد، بایستی ترک شده و فرادی خوانده شود و در مورد زیارت هم از آداب و شرایط آن بوسیدن ضریح و در و دیوار نیست هرچند در مواقع عادی، مطلوب و نشانه محبت و مودت است.

آیت الله دستغیب از مردم درخواست کرد: از عموم مردم متدین و صبور انتظار می رود با حفظ آرامش خویش با عوامل «ستاد ملی مبارزه با کرونا» در مهار و ریشه کن شدن کامل این ویروس، همکاری و مساعدت داشته باشند و از تلاش بی وقفه و فداکاری کم نظیر کادر درمانی، اعم از پزشکان و پرستاران عزیز و تشریک مساعی مسئولین محترم دانشگاه علوم پزشکی فارس با کارکنان و خدام آستان مقدس امین ولایت حضرت «احمدبن موسی شاهچراغ(ع)» و دیگر امامزادگان(ع)، صمیمانه تشکر و سپاسگزاری می کنم و از خداوند قادر متعال خواهانم هرچه سریع تر با نابودی ویروس کرونا، رفع نگرانی از جمیع مناطق و بلاد، به ویژه میهن اسلامی بفرماید.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

مذهبی

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.