کد خبر: 4363
تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
یازدهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی در تهران - لباس - خرید

یکی از دغدغه هایی که در روزهای اخیر، ذهن شهروندان را برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا درگیر کرده، لزوم ممنوعیت پرو کردن پوشاک است.

در شرایطی که بیماری کرونا، شایع شده است، پیشگیری از انتشار آن در اصناف مختلف از اهمیت بسزایی برخوردار می شود و همین امر نگرانی هایی که زیاد هم دور از ذهن نیستند را در جامعه ایجاد کرده است. از مواد غذایی که حساسیت بیشتری در این میان دارند که بگذریم، پوشاک و بهداشت آن، نگرانی افراد زیادی را در جامعه به خود جلب می کند.

برای لباس هایی که نیاز به پرو کردن دارند، باید راهکار موثری در نظر گرفته شود تا زمینه برای انتقال ویروس به افراد دیگری که همان لباس را در زمان خرید، امتحان می کنند، فراهم نشود.

بهداشت در صنوف

شکی وجود ندارد که تمامی اصناف، ملزم به یک سری اصول بهداشتی هستند، از فروشندگان مواد غذایی گرفته تا سایر اصناف همگی در شرایطی که با انتشار ویروس کرونا مواجه هستیم، باید اصول بهداشتی بیشتری را رعایت کنند. مواردی که رئیس اتاق اصناف فارس نیز طی بخشنامه هایی به اصناف، در روزهای اخیر متذکر شده است، رئیس اتاق اصناف فارس با اشاره به رعایت اصول بهداشتی پیشگیرانه برای مقابله با کرونا می گوید: رعایت اصول بهداشتی، شامل استفاده از کارت بانکی تا بهداشت فردی و محیط کار، همگی به اصناف مختلف با توجه به نوع فعالیت آنها ابلاغ شده است.

«سید محمود هاشمی» ادامه می دهد: شهروندان و مراجعان به اصناف مختلف نیز باید بیش از پیش، بهداشت فردی را رعایت کنند، دست ندهند و از وسایل بهداشتی در محیط های شلوغ و پر رفت و آمد استفاده کنند.

وی اضافه می کند: خوشبختانه، امروز بسیاری از مردم به توصیه های وزارت بهداشت برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، عمل می کنند که بی شک در کنترل بیماری موثر خواهد بود.

در میان گفتگو با رئیس اتاق اصناف فارس، درباره اعمال قانون منع پرو کردن پوشاک نیز، پرسش خود را مطرح می کنیم که گویا هنوز در این زمینه تصمیم و ابلاغی به فعالان این صنف صورت نگرفته است و برای بررسی بیشتر موضوع با رئیس صنف فروشندگان پوشاک شیراز، تماس می گیریم،‌ وی با اشاره به حساسیت فعالان این صنف برای رعایت موارد بهداشتی، عنوان می کند: صنف پوشاک از تمیزترین مشاغل است که اغلب فروشندگان به پاکیزگی و رعایت نکات بهداشتی در محل کار خود توجه ویژه دارند.

«خدابخش رضایی» ادامه می دهد: در این صنف با هدف ارتقاء ابعاد بهداشتی و فرهنگی، مراکز فروش البسه دست دوم نیز تعطیل شده است زیرا کمبود پوشاک نداریم و هموطنان خود را شایسته استفاده از لباس دست دوم کشورهای دیگر نمی دانیم.

نگاه ویژه

اینکه ویروس کرونا می تواند اجسام سخت مانند سطوح را هدف قرار دهد و از 2 ساعت تا 9 روز باقی بماند با محلول آب و وایتکس، قابل ضد عفونی کردن است اما برای از بین بردن ویروسی که سطوح جاذب، مانند پوشاک را هدف قرار داده است به شستشو نیاز است.

پزشکان به افرادی که این روزها در مراکز شلوغ، بیمارستانی و یا مراکزی که احتمال انتقال ویروس وجود دارد، توصیه می کنند که البسه رویی را بیرون از خانه در کیسه پلاستیکی گذاشته و در محل مناسب با مواد شوینده مورد شستشو قرار دهند تا برای استفاده مجدد، خطری نداشته باشد.

این سئوال برای بسیاری افراد با مطرح شدن این نکات بهداشتی پیش می آید که لباس هایی که قابل پرو کردن هستند در صورت آلوده شدن به ویروس کرونا می توانند، لباس های دیگر فروشگاه و افرادی که همان لباس را مجددا امتحان می کنند، آلوه کنند یا نه؟

مطالبه عمومی

با توجه به عمر ماندگاری ویروس بر روی سطوح جاذب، ضرورت ابلاغ عدم امکان پرو کردن پوشاک باید در اولویت قرار بگیرد. خبرنگار ما در مورد ابلاغ چنین دستورالعملی از رئیس صنف فروشندگان شیراز، پرسش هایی مطرح می کند که مشخص می شود، علی رغم اهمیت موضوع با بی تدبیری، تاکنون دستورالعمل و ابلاغی برای ممنوعیت پرو لباس در این برهه از زمان، در نظر گرفته نشده است؛ رضایی با اشاره به اینکه، ابلاغ ممنوعیت پرو کردن پوشاک، مبتنی بر نظر و اعلام شورای تامین استان است، عنوان می کند: «نمی شود به مردم، چیزی را امر کرد که خودشان به آن واقف هستند»؛ این درحالی است که ممنوعیت پرو لباس برای عدم انتشار بیشتر ویروس کرونا، باید به یک مطالبه عمومی مبدل شود.

وی در پاسخ به اینکه این ممنوعیت، در شرایط انتشار ویروس کرونا به مطالبه عمومی تبدیل شده است، می گوید: با هدف ارتقاء سلامت در جامعه در زمان انتشار این بیماری، به عنوان مسئولی که در این حوزه فعالیت می کند با مسئولان شورای تامین سلامت استان، موضوع را مطرح خواهم کرد تا نتیجه پس از بررسی های لازم، اعلام شود.

رئیس صنف فروشندگان شیراز ادامه می دهد: به دلیل انتشار کرونا، بسیاری از صنوف در آستانه سال نو مشتری چندانی ندارند که صنف پوشک هم از این قاعده مستثنی نیست.

حالا که با ویروسی مواجه هستیم که برای انتشار، ممکن است از هر راهی سلامت افراد جامعه را به مخاطره بیندازد با یک عزم گسترده و هماهنگی بین بخشی می توانیم، انتشار کرونا را کنترل کنیم و همگی دست در دست هم برای پیشگیری از ابتلاء به آن همکاری داشه باشیم.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.