استقبال شیراز از میلاد حضرت امیرالمومنین علی (ع)

مردم شیراز همه ساله در ماه رجب، شاهد برگزاری بزرگترین جشن این ماه هستند که ۷۱ سال قدمت دارد، امسال هم مقدمات برگزاری این جشن فراهم شده است اما وضعیت بیماری موجود در کشور شاید نگذارد که این جشن به شکل هرساله برگزار شود.

به گزارش پیام خبر، مردم همه شهرها ماه رجب را به توصیه های بزرگان دین در خصوص این ماه، کلام «أین رجبیون» و دعای «یا من ارجوه» می شناسند که علاوه بر مواردی که گفته شده، وجود مناسبت های مختلف این ماه هم باعث شهرت آن شده است، اما شیرازی ها این ماه را به گونه ای دیگر هم می توانند ببینند، ماهی که از ابتدای آن کم کم، بساط آذین بندی قدیمی ترین جشن مردمی این شهر، علم می شود، جشنی که به گفته پسر بانی این جشن مردمی، 71 سال قدمت دارد، طول بلوار «آزادی» از پل «باغ صفا» تا میدان «آزادی» را آذین می بندند، سرما و گرما هم برایشان تفاوت ندارد، گویی که روز، روز دیگری است و آنان برای یک اتفاق مهم شهر را آماده می کنند، تراکت های دعوت به مراسم هم در همه شهر پخش می شود.

جشن مردمی میلاد حضرت امیرالمومنین علی (ع)، همه ساله توسط خانواده مرحوم حاج «علیرضا مهریار» برگزار می شود، معلمی که تا چند سال پیش و قبل از فوتش خود، گرداننده اصلی این مراسم بود.

پسر مرحوم «مهریار» که امروز راه پدر را پی گرفته است، می گوید: پدرم مدیر «شاهچراغ (ع)» شیراز بود به توصیه مادرشان که عشق ورزیدن به مولا «علی (ع)» باعث عزت دنیا و آخرت است، این جشن را برگزار کرد که ابتدا این جشن در محله «لب آب» برگزار شد و امسال 71 سال است که از آغاز کار این جشن می گذرد و از سال 52 هم در بلوار «آزادی» برپا می شود.

محمدرضا مهریار، با اشاره به اینکه تا سال 89 پدرم با عشق و علاقه وافر به شکل خودجوش مراسم را باشکوه تر از سال قبل برگزار می کرد، می افزاید: برنامه جشن اینگونه است که 6 ماه قبل از شروع جشن سال آینده برای برگزاری مراسم، برنامه ریزی می کنیم، این جشن متعلق به مردم است و ما وابسته به هیچ نهاد، سازمان و ارگانی نیستیم.

وی می گوید: مسئولین استانی و شهری در این راستا کمک های غیر نقدی را انجام می دهند که نمونه ای آن استانداری، فرمانداری، نیروی انتظامی، شهرداری، اداره برق و ... است.

اینجا همه می گویند «علی (ع)»، هرکسی با هر نیتی آمده است تا هدیه خود را از حضرت امیرالمومنین علی (ع) بگیرند، چراغانی و آذین بندی تمام شده و اکنون همه مهیای جشنی بزرگ هستند، مهریار پیرامون این موضوع می افزاید: «آذین بندی در حال انجام است.»، اما نگرانی که امسال وجود دارد، ویروس ناخوانده «کرونا» است.

وی در خصوص وضعیت موجود هم می گوید: این جشن با حضور مردم برگزار می شود و استقبال مردم است که جشن را باشکوه می کند و با توجه به وضعیت موجود و اینکه سلامتی مردم برای ما مهم است، روز شنبه 17 اسفند، تصمیم مهمی را اعلام خواهم کرد که مراسم جشن برگزار خواهد شد یا خیر؟

مهریار می افزاید: اما 70 سال است که در منزل مرحوم «مهریار» به روی عاشقان «امیرالمومنین علی (ع)» باز است و از قبل شیرینی، میوه و شکلات تهیه شده است و هرکسی که بیاید، از وی پذیرایی می شود حتی اگر مجلس هم نداشته باشیم، سیستم های صوتی فعال است و شیرینی بین مردم توزیع می شود.

این ویروس باعث اختلال در تمام بخش های کشور شده و برنامه های مختلف جشن را هم بی نصیب نگذاشته است، اما باید همت بانیان جشن را تبریک گفت و به آنان دست مریزاد عرض کرد، به طور حتم این حرکت عظیم در دستگاه حضرت امیرالمومنین علی (ع)، گم نمی شود و خود ایشان جزای خیر عنایت می فرمایند.

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

مذهبی

گفتگو و تحلیل

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.