تعطیلی اصناف

ویروس ناخوانده کرونا بر اقتصاد بومی و محلی بازارهای هفتگی سایه افکنده و سبب شده تا تعطیلی بازارهای هفتگی تداوم یابد.

به گزارش پیام خبر، چند روز دیگر عید نوروز است و این در حالیست که سراسر کشور تحت تاثیر ویروس منحوس کرونا قرار گرفته و از شور و شوق همیشگی عید خبری یا حداقل چشم‌گیر نیست.

شهرهای استان گیلان به بازارهای هفتگی و محلی معروف هستند، بازارهایی که سفره‌ای رنگارنگ از آداب و رسوم گیلانیان را به نمایش می‌گذارند، آخرین بازارهای هفتگی شهرستان‌های استان گیلان به بازار شب عید معروف است و اکثر روستاییان برای خرید لوازم و وسایل ایام نوروز خود به این بازارها می‌آمدند تا نیازهای خود را خریداری کنند.

اما امسال بازارهای عید دیگر رنگ‌و بویی ندارد چون بازار هفتگی دایر نمی‌شود و همه متاثر از این ویروس ناجوانمرد، باید در خانه‌هایشان قرنطینه باشند تا هرچه زودتر شرِّ این ویروس از سر این ملت کنده شود.

وقتی در محل شنبه بازار ماسال و یکشنبه بازار صومعه‌سرا حاضر شدیم، شهر در سکوت مطلق به سر می‌برد و دیگر خبری از آن همه هیاهوی شب عید نبود، سکوت و خلوتی بازار به خوبی به چشم می‌خورد و این بار به خوبی معنی بازارهای هفتگی را که سبب جریان زندگی می‌شدند را حس کردیم.

دیگر خبری از بازار ماهی‌قرمزها، سبزه‌ها و ملزومات سفره هفت سین نبود تا همه مردم، عید امسال خود را با مهمانی ناخوانده که سبب گرفتن شادمانی شده است، بگذرانند.

در این راستا با چند تن از مردم به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که در ادامه به آن می‌پردازیم:

مجید جویبار، با بیان اینکه شنبه بازار ماسال، بازاری آشنا برای مردمان این خطه است اظهار کرد: این بازار بیش از ۲۰۰ سال قدمت دارد و درآن انواع و اقسام کالا و محصولات بومی و محلی به فروش می‌رسد.

این جوان ماسالی با بیان اینکه این بازار سنتی و محلی با تار وپود زندگی شهروندانش گره ‌خورده است افزود: هر هفته بیش از هزاران نفر در این بازار محلی به دادوستد و رفع نیازهای زندگی خود می‌پردازند.

وی گفت: شنبه بازار ماسال محلی برای عرضه و فروش محصولات سنتی و بومی اهالی منطقه و حاشیه است و بانوان روستایی و خانه‌دار، انواع تولیدات نظیر تخم‌مرغ‌های محلی، سبزی‌ها و صیفی‌جات و انواع و اقسام دیگر محصولات را در آن عرضه می‌کنند.

جویبار با بیان اینکه متاسفانه امسال بر خلاف سالهای گذشته روح شادی و نشاط از این بازار گرفته شده است تصریح کرد: این ویروس کاری کارده که مردم دیگر به زندگی عادی و روزانه خود نمی‌توانند بپردازند.

این جوان ماسالی با بیان اینکه در زندگی عادی شاید همه چیز برایمان تکراری شده بود و قدر آن را نداشتیم خاطرنشان کرد: این روزها که درگیر ویروس کرونا هستیم تازه معنای زندگی و همین چیزهای ساده‌ای که داشتیم و قدرش را نمی‌دانستیم، فهمیدیم.

سلامتی مهمتر از رکود بازار

محمدحسین خاکزاد، با بیان اینکه یکشنبه بازار صومعه‌سرا یکی از بازارهای هفتگی بسیار جذاب برای همشهریان و حتی مسافران و گردشگران بود اظهار کرد: حدود سه هفته است که به دلیل انتشار ویروس کرونا، این بازار به همراه دیگر بازارهای محلی و هفتگی تعطیل شده تا از شیوع و سرایت بیشتر این مهمان ناخوانده پیشگیری شود.

این جوان صومعه‌سرایی با بیان اینکه هرچند این تصمیم مسئولان برای حفظ سلامت مردم بسیار کارگشاست افزود: اما متاسفانه بسیاری از فروشندگان برای خرید محصولات نظیر پوشاک در قالب چک اقدام کرده‌اند و وضعیت رکود بازار می‌تواند تبعات ناخوشایندی برایشان دربر داشته باشد.

وی با بیان اینکه همه مردم باید بدانند در فقر زندگی کردن بهتر از، از دست دادن عزیزی بر اساس رعایت نکردن اصول بهداشتی است گفت: این روزهای بد هم می‌گذرد و دوباره به روزهای عادی بر می‌گردیم.

خاکزاد با بیان اینکه همه دعاهای ما در شبانه‌روز ریشه‌کن شدن کرونا ویروس از زندگی این ملت است تصریح کرد: امید است با تلاش‌های شبانه‌روزی که مسئولان و نهادهای مردمی می‌کنند هر چه زودتر شاهد از بین رفتن این ویروس باشیم.

از همه اینها بگذریم آنچه از اثرات ویروس کرونا بیشتر از موارد دیگر در معرض دید و عینی است، خسارت سنگین بر اقتصاد بازارهای هفتگی پر رونق است،‌ با ورود ویروس کرونا به گیلان و به تبع شهرستان‌های صومعه‌سرا و ماسال در نخستین ایستگاه، بازارهای هفتگی و بازارهای روز همه شهرها را به تعطیلی کشاند که تاثیر منفی شدیدی بر اقتصادهای کوچک و خانواده‌ها داشت. 

وضعیت پیش آمده برای بازار شب عید بازارهای هفتگی نیز خوشایند نبوده است و بازارهای هفتگی که یکی از پرفروش‌ترین بازارهای استان گیلان از لحاظ پوشاک و تنقلات شب عید است را تحت تاثیر قرار داد. 

اینطور که به نظر می‌رسد شرایط اقتصادی در استان گیلان به‌ویژه شهرستان‌های ماسال و صومعه‌سرا که شهره رونق و سرزندگی در بازارهای هفتگی بود و اکنون خود جزو مبتلایان خطرناک ویروس کرونا است، خوب نیست. ویروسی که آمارها نشان می‌دهد حالا حالاها قصد رفتن ندارد. 

تداوم تعطیلی بازارهای هفتگی صومعه‌سرا

سیدجلال سیدمحمدی، با اشاره به تداوم تعطیلی بازارهای هفتگی صومعه‌سرا اظهار کرد: برای حفظ سلامت افراد جامعه و مردمانی که به بازارهای سنتی مراجعه می‌کنند و برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا تصمیم به تعطیلی بازارهای هفتگی این شهرستان شده است.

فرماندار صومعه‌سرا حفظ سلامت مردم را امری مهم دانست و افزود: تلاش براین است هر تجمعی که در آن فاصله استاندارد بین افراد که یک تا یک و نیم متر است رعایت نشود را محدود کنیم و تعطیلی بازارهای سنتی نیز به این دلیل اتخاذ شده است.

وی با بیان اینکه هرگونه تجمعی امکان ابتلای بیشتر افراد به ویروس کرونا و در نتیجه در گستردگی آن نقش به‌سزائی دارد گفت: از همین رو بازارهای محلی، مدارس و اماکن گردشگری تا اطلاع ثانوی و عادی شدن اوضاع تعطیل است.

سیدمحمدی تصریح کرد: با بهبود شرایط فوق و پس از بررسی کامل، بلافاصله با نظر و همکاری مسئولان حوزه سلامت فعالیت بازارهای هفتگی و دام این شهرستان از سرگرفته می‌شود.

تعطیلی بازارهای هفتگی ماسال

وحید پورحضرت، با اشاره به تعطیلی شنبه‌باز ماسال و پنجشنبه بازار شاندرمن اظهار کرد: برای آنکه اقدام پیشگیرانه‌ای داشته باشیم و از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کنیم، تصمیم به تعطیلی بازارهای هفتگی گرفتیم.

فرماندار ماسال با بیان اینکه هر زمان شرایط عمومی مطلوب بود و ویروس کرونا ریشه‌کن شد، این بازارها می‌توانند به کارشان ادامه دهند افزود: اولویت همه، حفظ جان و سلامت مردم است و در همین راستا باید اجتماعات خطرساز را محدود کرد.

وی با بیان اینکه شهروندان جهت حفظ سلامتی و بهداشت فردی از خروج بی‌مورد از خانه پرهیز کنند گفت: شهروندان در راستای برنامه‌های وزارت بهداشت و دستورالعمل‌های بهداشتی همکاری‌ لازم را داشته باشند تا هر چه سریع‌تر این بیماری مهار شود .

پورحضرت با اشاره به لزوم تامین مایحتاج روزانه مردم تصریح کرد: در این مدت نانوایی‌ها، قصابی‌ها و سوپرمارکت‌ها با رعایت نکات بهداشتی دایر بوده و خدمت‌رسانی می‌کنند.

سایه ویروس ناخوانده کرونا، بر اقتصاد بومی و محلی مناطق مختلف کشور از جمله غرب گیلان، بازارهای نوروزی را از رونق انداخته است.  مردم برای رهایی از این ویروس به حبس خود در خانه به امید روزهای آینده نشسته‌اند تا بار دیگر شاهد هیاهو و بازی بچه‌ها در کوچه‌ها باشند

منبع: شبستان

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.