کد خبر: 4554
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۵
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
رزمندگان کازرون / عبدالحسین پیروان

منطقه عمومی حلبچه عراق برای تغییر مسیر نفوذ به خاک عراق و کشاندن نیروهای عراقی از جنوب به غرب کشور تدارک دیده شد تا در فرصت مناسب بتوان ضربه کاری را به دشمن وارد کرد و به محاصره بصره دست زد. در این عملیات دشمن همه منطقه را با گازهای شیمایی، آلوده کرد که هنوز اثرات آن پس از ۳۲ سال در منطقه وجود دارد.

به گزارش پیام‌خبر؛ اگر سری به تقویم دفاع مقدس در اسفند ماه از سال ۵۹ تا ۶۷ بزنیم به عملیات‌های مختلفی بر می‌خوریم که شهدای بزرگی در آن‌ها به شهادت رسیده‌اند.

*۳ اسفند ۶۲ عملیات خیبر*
در این عملیات قصد بر آن بود تا از راهی غیر از خشکی به منطقه دشمن نفوذ کنیم و ضربه لازم جهت تضعیف قدرت دشمن بزنیم و بتوان به محدوده منطقه بصره نزدیک شویم.
در این عملیات نیروهای کازرونی در دسته‌ها و گروهان‌ها شرکت فعال داشتند. از شهدایی که در عملیات خیبر به شهادت رسیدند می‌توان به "فرمانده شهید صفر غلامی" اشاره کرد.

*۱۹ اسفند ۶۳ عملیات بدر*
در ماه‌های پایانی سال ۶۳، جنگ از لحاظ نظامی ‌و سیاسی به بن‌بست‌های بزرگی رسیده بود. فشارهای سیاسی از یک سو به کشور وارد شد و از سوی دیگر مدت‌ها بود که در جبهه نظامی، حرکت قابل توجهی انجام نشده بود.
برای خروج از این بن بست عملیات بدر را در منطقه جزایر مجنون که پیشتر در عملیات خیبر نتوانسته بودیم در آن پیروز شویم، طراحی شد تا از این راه دشمن را وادار به تسلیم و پذیرفتن شرایط ما برای پایان جنگ شود.
مرحله نخست با پیشروی اندکی متوقف و برای مراحل بعدی آماده شده بودیم که به علت نامساعد بودن شرایط دستور عقب‌نشینی و توقف عملیات داده شد.
در این عملیات "احمد رضوانی؛ جانشین گردان کمیل" با جسمی بی سر همراه با تنی دیگر از عزیزان کازرونی به شهادت رسید.

*۲۵ اسفند ۶۶ عملیات والفجر ۱۰*
منطقه عمومی حلبچه عراق برای تغییر مسیر نفوذ به خاک عراق و کشاندن نیروهای عراقی از جنوب به غرب کشور تدارک دیده شد تا در فرصت مناسب بتوان ضربه کاری را به دشمن وارد کرد و به محاصره بصره دست زد. در این عملیات دشمن همه منطقه را با گازهای شیمایی، آلوده کرد که هنوز اثرات آن پس از ۳۲ سال در منطقه وجود دارد.
در زمان عملیات "حبیب سیاوش؛ جانشین گردان فجر"به همراه دیگر دوستاتش به شهادت رسید.
همچنین در قمستی دیگر از منطقه نبرد شاهد به شهادت رسیدن "حاج هدایت‌الله مصلحیان؛ مسول جهاد سازندگی و شهردار سابق کازرون" بودیم.

*و اما ۲۶ اسفند ۵۹*
بعد از محاصره سه روزه سوسنگرد و شکست حصر؛ دشمن تا پشت شهر سوسنگرد عقب‌نشینی ‌کرد و در آن جا نخستین خاکریز دفاعی خود را ساخت.
تا پیش از آن دشمن در مناطق مختلف بصورت پراکنده حضور داشت.
مثلا در هویزه مستقر نبود؛ ولی در فارسیات و دب حردان نزدیک اهواز استقرار داشت.
پس از سقوط خرمشهر و محاصره آبادان، توجه به دشت آزادگان هم برای ما و هم برای رژیم بعث عراق اهمیت زیادی پیدا کرد. عمده نیروهای ما در این مناطق حضور داشتند تا جلو پیشروی دشمن برای تهاجم به اهواز را بگیرند.
نیروهای ایرانی در این مناطق هر از چندی برای ضربه زدن به دشمن به عملیات‌های ایزایی دست می‌زدند.
در ۲۵ اسفند ۵۹ عملیاتی بنام امام مهدی عج در این منطقه انجام شد.
که هدف این عملیات فشار به دشمن و عقب راندن آن از پشت شهر سوسنگرد و در واقع آزادی این شهر از سمت غرب بود؛ همچنین "نشان دادن تحرکی توسط نیروهای ایران در مقابل دشمن" نیز از اهداف عملیات به حساب می‌آمد.
در این عملیات دشمن تا نزدیکی‌های دهلاویه عقب‌نشینی کرد.
فرمانده شهید سید محمدجواد دیده‌ور در همین عملیات به همراه تنی چند از نیروهای خود به شهادت رسید.

یادشان گرامی
*عبدالحسین پیروان ۹۸/۱۲/۲۵*

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.