کد خبر: 4563
تاریخ انتشار: ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۵
کادر درمانی بیماری کرونا

کروناویروس علیرغم تمام مشکلاتی که برای مردم ایران و جهان به دنبال داشته و دارد، فرهنگ والای ایرانیان را به رخ تمام جهان کشید؛ فرهنگی که همواره از آن یاد می کردیم و به آن می بالیدیم و اعتقاد داریم همانگونه که در گذشته پایه گذار یک تمدن بالنده بود، در آینده هم تمدنی را بنیان خواهد گذاشت.

به گزارش پیام خبر، کروناویروس علیرغم تمام مشکلاتی که برای مردم ایران و جهان به دنبال داشته و دارد، فرهنگ والای ایرانیان را به رخ تمام جهان کشید؛ فرهنگی که همواره از آن یاد می کردیم و به آن می بالیدیم و اعتقاد داریم همانگونه که در گذشته پایه گذار یک تمدن بالنده بود، در آینده هم تمدنی را بنیان خواهد گذاشت.

طی روزهای گذشته و با شیوع کروناویروس در کشورهایی که داعیه دار فرهنگ و تمدن هستند و مدام به دنبال اشاعه آن به اصطلاح تمدن به دیگر نقاط جهان بوده‌اند و همه را عقب مانده تلقی کرده‌اند؛ با هجوم به فروشگاه‌ها در عمل نشان دادند که تا چه اندازه متمدن هستند!

این روزها و با وجود تمام فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه اعمال شده از سوی سیاستگزاران دنیای غرب به اصطلاح متمدن!! مردم ایران با نجابت و مناعت طبع، نه تنها فروشگاه‌ها را غارت نکردند بلکه با رویکردی متمدنانه، تلاش کردند در کنار تامین مایحتاج ضروری خود، به دیگرانی که شاید به هر دلیل توان تامین این نیازها را نداشته باشند، کمک کنند.

در این روزهای دشوار، گوشه گوشه دیار سرافراز ایران، مردان و زنان بی شماری آستین همت بالا زده و برای رفع کمبودهایی که به دلیل فشارهای اقتصادی بیرونی و بعضا اندک زیاده خواهی ها و سوء مدیریتهای درونی وجود داشت، تلاشی همگانی را به نمایش گذاشتند.

این روزها نه تنها تمام فروشگاه‌ها مملو از کالاهای مورد نیاز مردم است، بلکه گروه‌هایی با هر نام و نشان، به تامین نیازهای ضروری بهداشتی جامعه همت گماشته‌اند، مردان و زنانی که همواره در ایام سخت و هنگامه بروز دشواری، حضورشان گرمی بخش هموطنانشان بوده است.

مردم ایران، به راستی در راس هرم انسانیت، جلوه گری می کنند، مردمی که آن روزهای سیل و زلزله و ... بخش اندکی از تبار والا و رفتارهای انسانی شان را به نمایش گذاشتند و امروز هم در وانفسایی که کروناویروس چند میکرونی برایشان ساخته، همچنان رفتار متمدنانه خود را به رخ جهانیان کشاندند.

امروز اگر در آمریکا و کانادا و انگلیس و فرانسه و آلمان و .... دیگر مدعیان فرهنگ و تمدن، شاهد غارت فروشگاه‌ها و کمبود شدید دارو، اقلام بهداشتی، نیازهای غذایی و ... هستیم، اگر شاهد رفتارهای غیرمتمدنانه آن غرب نشینان نسبت به هموطنان و غیر هموطنانشان هستیم، ایرانیان با رفتارهای انسانی، اعتقاد دارند که این روزهای دشوار تنها با در کنار هم بودن، طی خواهد شد و آنچه می ماند، انسانیت است و بس.

امروز ایرانیان را آنچه در صدر نشانده، اعتقاد راسخشان به دین و آئینی است که پیامبرش، منادی رحمت و صلح و دوستی بوده و هدایت کنندگان آن، همواره به رفتارهای انسانی به عنوان اصلی ترین نماد دین مبین اسلام، تاکید داشته اند.

امروز نه تنها ایرانیان ساکن در ایران بلکه تمام ایرانیانی که در اقصی نقاط جهان سکونت دارند، با رفتارهای متمدنانه خود در مقابل غرب مدعی تمدن، سر راست کرده و پرچم این دیار کهن را برافراشته نگه داشته اند.

باشد که تحلیل گران جهان که انگشت تحیر از رفتارهای غربیان بر دندان گرفته‌اند و از آنچه امروز در کشورهای غربی که داعیه دار پیشتازی عرصه‌های صنعت و اقتصاد هستند، متعجب مانده‌اند، بدانند که ایران و ایرانی به راستی جایگاهی رفیع در فرهنگ و تمدن و رفتارهای انسانی متمدنانه داشته و دارند.

به حتم روزهای سخت ناشی از شیوع بیماری کووید 19 که مانند تمام مشکلات امروز بشریت، منشاء و مبدا آن هم خارج از مرزهای این کشور سرافراز بوده، می گذرد و رو سیاهی به ذغال خواهد ماند.

منبع: ایسنا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.

 • استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  استغفار از مهمترین اعمال ماه رجب است

  یک کارشناس مذهبی با بیان‌ اینکه در ماه رجب زمینه‌ ارتباط خاص با خداوند متعال فراهم است، گفت: هر کس در این ماه به بندگی الهی بپردازد، رحمت خاص خدا را شامل حال خود کرده است.

 • آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  آیا سیارک سرگردان به زمین برخورد می‌کند؟

  اعلام نزدیک شدن سیارک و شهاب سنگ بزرگ به زمین در اوایل اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۹، پرسش‌هایی را درباره رخدادهای احتمالی همچون برخورد با کره زمین و نابودی حیات را مطرح کرده است، موضوعی که به اعتقاد یک استاد بخش فیزیک دانشگاه شیراز احتمال بسیار اندکی دارد.

 • شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  شیوع کرونا در فارس تا پایان فروردین ادامه دارد/ تنها راه مقابله کاهش رفت و آمدها

  عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: شیوع کرونا دستکم تا آخر فروردین‌ماه ادامه دارد و طبق الگوهای اپیدمیولوژیک و مطالعات کارشناسان خبره فارس در ایام نوروز به پیک ابتلا به بیماری خواهد رسید؛ مگر اینکه مداخلات در هفته پیش رو اعمال شود و رفت‌وآمدها به‌صورت جدی کاهش یابد.