سامانه «نماگرکووید-19» ISC COVID-۱۹ Visualizer

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: «نماگرکووید-۱۹»، سامانه ای است که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) راه‌اندازی شده است و اطلاعات لحظه ای در مورد بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ شامل آمار و اطلاعات مربوط به مبتلایان، گزارش های آماری و مقالات علمی ارائه می دهد.

به گزارش پیام خبر، محمدجواد دهقانی گفت: سامانه «نماگرکووید-19» با نام انگلیسی «ISC COVID-۱۹ Visualizer»، سامانه ای است که توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) راه‌اندازی شده است و اطلاعات لحظه ای در مورد بیماری کروناویروس 2019 شامل آمار و اطلاعات مربوط به مبتلایان، گزارش های آماری و مقالات علمی ارائه می دهد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) اظهار کرد: هدف از راه اندازی این سامانه تسریع فرایند اطلاع رسانی در زمینه یافته های جدید علمی در مورد این بیماری و کمک به پژوهشگران، سیاستگذاران حوزه سلامت و عموم مردم جهت پاسخ دهی مطلوب به این همه گیری جهانی است، اطلاعات این پایگاه شامل آمار مربوط به وضعیت انتشار بیماری به تفکیک کشور و جدیدترین مقالات علمی به صورت روزانه به‌روزرسانی می شود.

وی افزود: این سامانه دارای یک نقشه جهانی از وضعیت همه گیری بیماری کووید-19 است که می‌توان با جستجو در آن تازه ترین آمار مبتلایان، مرگ و میر، درمان شدگان و همچنین نسبت های ابتلا به جمعیت را به تفکیک هر کشور مشاهده نمود. ساختار رنگ بندی نقشه نیز بر اساس نرخ و شدت رخداد بیماری در هر کشور، طیفی از تیره تا روشن را نمایان می سازد، این سامانه همچنین مجموعه ای منحصربفرد و گسترده از تازه ترین مقاله علمی منتشرشده و پیش چاپ در زمینه بیماری کروناویروس جدید 2019 به همراه متن کامل این مقالات را در دسترس محققان قرار می دهد. آدرس وبگاه این سامانه https://maps.isc.gov.ir/covid19 بوده که از طریق وبگاه اصلی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)  https://www.isc.gov.ir در دسترس خواهد بود.

دهقانی اظهار داشت: در حال حاضر بیش از یک هزار و 629 مدرک از آخرین یافته های علمی درخصوص ویروس کووید-19 درقالب مقاله تمام متن در این سامانه در دسترس محققان و پژوهشگران قرار دارد و البته این اطلاعات به طور روزانه به روز رسانی میشود. از این تعداد پژوهش، کشور چین بیشترین مشارکت را در مقایسه با سایر کشورهای دنیا در این حوزه داشته است.

سرپرست ISC گفت: آخرین اطلاعات موجود نشان میدهد که در طول یکماه گذشته تعداد کل مبتلایان در دنیا از 84 هزار و 615 به بیش از 663 هزار و 124 مورد رسیده و این امر نشان می دهد میزان رشد متوسط روزانه ویروس در دنیا در طول این مدت هفت و یک دهم درصد بوده است، نتایج آماری نشان می دهد که درحالی که نرخ رشد ویروس در کشور چین به صفر درصد رسیده است در برخی کشورها بخصوص آمریکا و اروپا  نرخ رشد انتشار روزانه ویروس کرونا به بیش از چهار برابر میزان متوسط رشد دنیا رسیده است.

وی افزود: درطول یک ماه اخیر کشور آمریکا از تعداد 63 مورد به بیش از 123 هزار و 578 مورد یعنی متوسط نرخ رشد 28 و 75 صدم درصد رسیده است، همچنین کشور اسپانیا با نرخ رشد 29 و 28 صدم درصد، انگلیس با 25 و 2 دهم درصد، فرانسه 24 و 85 صدم درصد، ایتالیا با نرخ رشد 16 و 75 صدم درصد و ایران دارای متوسط نرخ رشد 16 و 2 دهم درصد در یک ماه اخیر بوده است.

لازم به ذکر است که بعد از کشور چین ایران با میزان 33 درصد بهبود یافته در میان سایر کشورهای ذکر شده در جدول بالاترین نرخ را داشته است. 

متوسط نرخ رشد در یک ماه اخیر(درصد)

نام کشور

29.28

اسپانیا

28.75

آمریکا

25.2

انگستان

24.85

فرانسه

16.75

ایتالیا

16.2

ایران

7.1

متوسط دنیا

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 11 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل