صابر سهرابی، مدیر کل جدید تودیع و معارفه مدیر کل فرهنگ ارشاد اسلامی استان فارس

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به تشکیل ۲۵ گروه قرارگاه رسانه ای در سراسر فارس با حدود ۷ هزار نفر عضو گفت: روزانه و به گونه مستمر اخبار و محتوای چندرسانه‌ای با هدف مقابله با ویروس کرونا از ابتدای شیوع این بیماری در فارس، تولید و به صورت عمومی اطلاع رسانی شده است.

به گزارش پیام خبر، صابر سهرابی گفت: تولید خبر، عکس و فیلم، تولیدات فرهنگی و هنری چهره‌های مشهور از عمده مواردی بود که از در طول این ایام با موضوع کرونا همزمان با سراسر استان در شیراز سومین حرم اهل بیت (ع) و پایتخت کتاب ایران اطلاع رسانی شده است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با بیان اینکه برگزاری فعالیت های مجازی اهالی فرهنگ و هنر فارس مورد استقبال قرار گرفت و این مجموعه در کنار ستاد مدیریت بیماری کرونا در استان فارس با تشکیل کمیته اطلاع‌رسانی و تولید محتوا تلاش کرد از ظرفیت همه بخش‌ها اعم از فضای مجازی و سیستم اداری، انجمن های فرهنگی و هنری شیراز و شهرستان ها برای مقابله با شیوع این بیماری استفاده کند، گفت: علاوه براین‌ها اعلام تعطیلی تمام برنامه های فرهنگی هنری، افتتاحیه و اختتامیه نگارخانه‌ها، تعطیلی آموزشگاه ها و مراکز فرهنگی و هنری و کلاس های گروهی نیز با جدیت انجام شد و بیش از ۲۰۰ نوع محتوای مختلف و متنوع آموزشی و اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی تا پایان اسفند ماه تولید شده و ۱۸۰۰ نوع محتوا نیز از ابتدای فروردین تا ۱۸ فروردین ماه به اجرا رسیده و تحت بازدید کاربران مجازی قرار گرفته است.

دبیر شورای فرهنگ عمومی فارس تصریح کرد: محتواهای تولید شده در قالب‌های مختلف و متنوع همچون ویدئو، کلیپ، عکس‌نوشت، اینفوگرافی، متن، داستان، شعر و غیره در بیش از یک هزار گروه و کانال «واتس اپ»، «تلگرام»، «بله»، «ایتا»، «گپ»، «اینستا» و همچنین پایگاه‌های خبری تا پایان اسفند ماه منتشر شده است و در فروردین ماه نیز علاوه بر یک هزار گروه اسفند ماه، در یک هزار گروه دیگر نیز در حال انتشار هستند.

وی افزود: پوسترها و بنرها و تراکت‌هایی نیز در راستای پیشگیری از بیماری کرونا توسط دستگاه‌ها، سازمان‌ها و پویش‌های مردمی تهیه و پخش شد و ساخت متن‌گفتارهای محتوایی با موضوع ویروس کرونا در فضای مجازی با رویکرد شهروندمحوری و ایجاد امیدآفرینی و روحیه نشاط (بیش از یک هزار مورد) در اسفند ماه و ۲ هزار و یکصد مورد از ابتدای فروردین ماه تا کنون در دستور کار قرار دارد که تمامی موارد فوق با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز و زیر نظر ستاد استانی مبارزه با بیماری کرونا انجام شده است.


مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس افزود: برگزاری نشست‌های ویژه شورای فضای مجازی استان و در ادامه هماهنگی‌های بیشتر بین‌سازمانی هر ۲ روز یک بار (بیش از ۱۰ نشست در اسفند ماه)، برگزاری نشست‌های روزانه در زمینه تولید محتوای هنری، فرهنگی و رسانه‌ای در فضای مجازی با رویکرد آموزشی، پیشگیری و آگاهی‌سازی جامعه، راه‌اندازی ۴۰ پویش‌ مردمی همچون «جهادگران_سلامت_فارس» و «در_خانه_بمانیم» در راستای معرفی خدمات مختلف شهروندان در مبارزه با ویروس کرونا و ایجاد امیدآفرینی و روحیه نشاط در شیراز و استان از ابتدای اسفند تا ۱۸ فروردین ماه تولید شده و با ارتباط خوب بدنه سلامت و اجرایی استان با ستاد مدیریت بیماری کرونای استان فارس، آگاهی بخشی به مردم از ابتدای شیوع ویروس کرونا در دستور قرار گرفت و شاهد یک مدیریت جهادی در ادامه مسیر هستیم.

سهرابی به تشکیل و راه اندازی ۲۵ گروه واتساپی با عنوان «قرارگاه رسانه ای فارس» در سراسر استان با حدود هفت هزار نفر زیر گروه در راستای شفاف سازی و اطلاع رسانی و همچنین شورای اطلاع رسانی با تاکید بر اینکه در خانه بمانیم پرداخت و گفت: تمام آثار تولیدی و بیانیه‌های منتشر شده از سوی جامعه هنرمندان و مطبوعات، با این گروه ها در فضای مجازی به جامعه مخاطب اطلاع رسانی شده است و در حال انجام روزانه می باشد و برگزاری مسابقه خاطره‌نویسی شهروندی با موضوع کرونا در فضای مجازی با حمایت انجمن‌های ادبی استان و خبرگزاری «هنر شیراز» برای ایجاد امیدآفرینی و روحیه نشاط با تعداد ۳۱۶ مورد از ابتدای فروردین ماه تا ۱۸ فروردین، راه‌اندازی گروه مجازی مدیران و فعالان فرهنگ و هنر استان فارس با عنوان پیشگیری کرونا در جهت ارتباط بیشتر با فعالان این حوزه و برخورداری از اطلاعات روزانه در شهرستان‌های استان و ایجاد امیدآفرینی و روحیه نشاط با بیش از ۳۰۰ گروه حوزه فرهنگ و هنر در جای جای استان فارس را داریم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس بیان داشت: هماهنگی با تعداد ۹ روزنامه، ۱۰ خبرگزاری‌ و ۷۴ پایگاه‌ خبری استان که روزانه بیش از ۹۰ درصد تولیدات خود را در راستای فرهنگ‌سازی از طریق تولید و انتشار محتواهایی با موضوع بیماری کرونا و پیشگیری از آن و ایجاد امیدآفرینی و روحیه نشاط، راه‌اندازی کمپ‌های تبلیغاتی با موضوع مبارزه با بیماری کرونا، تولید بیش از صد خبر و گزارش با موضوع مبارزه با کرونا و هدایت اخبار با هماهنگی رسانه‌ها به سوی روابط عمومی علوم پزشکی و ایجاد امیدآفرینی و روحیه نشاط بوده که یک هزار و ۹۶ خبر از ابتدای فروردین ماه تا ۱۸ فروردین تهیه و منتشر شده است.

وی ادامه داد: برگزاری مسابقه‌های نقاشی، داستان‌نویسی و ... با موضوع در خانه بمانیم و مبارزه با کرونا برای همه سنین با ۳۲۰ نوع سرگرمی مختلف از ابتدای فروردین ماه تا ۱۸ فروردین، مهمانی مجازی در خانه هنرمندان و صاحبان حرفه‌های هنری آموزشگاه‌ها، موسسات و غیره، در راستای ایجاد امیدآفرینی و روحیه نشاط به تعداد ۵۰ مورد، تهیه فیلم از نمایش‌های کوتاه با موضوع مبارزه با کرونا و ایجاد امیدآفرینی و روحیه نشاط با ۲۳۰ مورد، تهیه فتوفیلم با موضوع سرگرمی در خانه و ایجاد امیدآفرینی و روحیه نشاط در تعداد ۲۰۰ مورد از ابتدای فروردین ماه تا ۱۸ فروردین، معرفی و راه‌اندازی سایت ویژه مبارزه با کرونا توسط ستاد با آمار ۱۵ مورد، تولید محتوا در زمینه افسردگی و بیماری‌های روانی ناشی از خانه‌نشینی با حضور بیش از ۵۰ روانشناس، روان‌پزشک و کارشناسان علوم تربیتی، هماهنگی بین تشکل‌ها و هیآت مذهبی استان برای جمع‌آوری هزینه‌های اعیاد رجب و شعبان به بیمارستان‌ها به سرانجام رسیده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد فارس گفت: پوشش ۹۰ درصدی دانش‌آموزان و معلمان فارس در زمینه آموزش و سرگرمی با راه‌اندازی اپلیکیشن ویژه آموزش و پرورش فارس، تعطیلی کلیه اماکن گردشگری (اعم از تاریخی، مذهبی و تفریحی) استان فارس به سراسر کشور، برخورد با اخلال‌گران فضای مجازی توسط پلیس فتا با شناسایی ۱۳۹ مورد از ابتدای فروردین ماه تا ۱۸ فروردین، فیلتر بیش از ۸۰ سایت اینترنتی شایعه‌پراکن توسط پلیس فتا، راه‌اندازی گروه رصد شایعات متشکل از پلیس فتا و اداره کل اطلاعات، رصد و شناسایی رسانه‌های فاقد مجوز و اعلام آن به هیئت نظارت بر مطبوعات کشور، رصد و شناسایی بیش از ۲۵۰ گروه و کانال‌ فعال در شبکه‌های اجتماعی ... و همراهی آن‌ها برای اطلاع‌رسانی عمومی اعام از انتشار اخبار و اطلاعیه‌ها، راه‌اندازی کارگروهی برای تولید محتواهای معنوی در راستای آرامش‌بخشی به جامعه نیز در این راستا هماهنگ شده است.

سهرابی اظهار داشت: برنامه‌ریزی و راه‌اندازی اتاق فکر با همکاری و شناسایی نخبگان فرهنگی، هنری، اجتماعی، مذهبی، سیاسی و علمی برای تولید بسته‌های محتوایی آموزش، اطلاع‌رسانی و تبلیغات درباره سبک زندگی در سه بازه زمانی پیش، حین و پس از حران بیماری کرونا برای کاهش و از بین بردن اثرات روانی بحران کرونا، تعریف جشنواره‌های فرهنگی، هنری، ادبی به صورت کاملاً مجازی جهت ایجاد انگیزه در مردم، تعریف سرگرمی‌ها و بازی‌های کودکانه برای روزهای خانه‌نشینی، ایجاد انسجام و وحدت رویه در اطلاع‌رسانی و تبلیغات راجع به ابعاد مختلف کرونا با آموزش، اطلاع‌رسانی و تبلیغات و غیره که به صورت کتبی به تمام رسانه‌های فارس ابلاغ شده و همچنین جلوگیری از تولید و انتشار اخبار، اطلاعات، شایعات و آمارهای غیررسمی توسط رسانه‌ها نیز انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه امیدواریم با یاری خدای مهربان و همراهی مردم و مسئولان بتوانیم از این دوران سخت نیز همچون مسایل گذشته به سلامت عبور کنیم، اظهار کرد: تمامی برنامه‌ها و اقدامات به صورت مستمر تا پایان دوران بیماری کرونا انجام خواهد گرفت و به صورت روزانه توسط ستاد مدیریت بیماری کرونای استان فارس رصد خواهد شد و فضاسازی محیطی در شهرشیراز و شهرستانهای استان و جاده‌ها با کمک شهرداری و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای بسیار خوب توانست توجه عموم جامعه را به ویروس کرونا و رعایت مسائل بهداشتی جلب کند که این روند تا پایان کنترل ویروس باید ادامه یابد.

سهرابی در پایان خاطرنشان کرد: دوری از شایعات و اخبار کاذب که جامعه را ناامید می‌کند بسیار قابل توجه است که البته در استان فارس بسیار اندک بود که لازم است به منظور برقراری عدالت میان این نوع رسانه‌ها و رسانه‌های همیار زمینه تقدیر و تشکر و همچنین برخورد قانونی فراهم شود.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.