ماه رمضان

یک عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری با بیان‌اینکه امکان رویت هلال ماه مبارک رمضان نه در ایران و نه در کشورهای همسایه و نیز بخش‌های بسیاری از قاره آفریقا در غروب روز پنجشنبه وجود ندارد، گفت: بنابراین، جمعه آخر ماه شعبان و شنبه، آغاز ماه مبارک رمضان است.

به گزارش پیام خبر، علیرضا بوژمهرانی، درباره وضعیت استهلال هلال ماه مبارک رمضان، اظهار کرد: مقارنه هلال ماه مبارک رمضان با خورشید صبح فردا پنجشنبه 4 اردیبهشت ماه، رخ می دهد اما پارامترهای هلال به صورتی است که در غروب روز پنجشنبه به هیچ عنوان نه در ایران و نه در کشورهای همسایه و نیز بخش های بسیاری از قاره آفریقا امکانی برای رویت این هلال چه با ابزار استهلال چه با چشم غیرمسلح وجود ندارد.

این عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری ادامه داد: از این رو، جمعه در ایران آخرین روز از ماه شعبان المعظم و شنبه، ششم اردیبهشت ماه اول ماه مبارک رمضان است.

وی در تشریح چرایی آغاز ماه مبارک رمضان در عربستان سعودی از روز جمعه، 5 اردیبهشت ماه، گفت: تقویم رسمی این کشور با عنوان تقویم «ام‌القری» تقویم محاسباتی است و کاری به رویت هلال ندارد بلکه دو پارامتر محاسابتی هلال یکی مقارنه ماه و خورشید قبل از غروب خورشید به افق مکه و دیگری غروب ماه در افق مکه بعد از غروب خورشید را لحاظ کرده و اگر هر دوی اینها رخ دهد، روز بعد را روز اول ماه جدید قمری اعلام می کنند.

بوژمهرانی با این محاسبه جمعه اول رمضان المبارک در عربستان است، تاکید کرد: علاوه بر این، عربستان ماه شعبان را یک روز زودتر از ایران آغاز کرد و لذا فردا (پنجشنبه، 4 اردیبهشت ماه) روز پایانی ماه شعبان و جمعه روز اول ماه مبارک رمضان در این کشور است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اما در ایران و کشورهایی مثل عراق، پاکستان و ... که رویت هلال ماه را شرط آغاز ماه جدید می دانند، شنبه، آغاز ماه مبارک رمضان است.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

مذهبی

گفتگو و تحلیل

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.