کد خبر: 4977
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۴:۴۷
خبرنگاران و کرونا

یک موسسه حمایت از حقوق خبرنگاران از مرگ دست کم ۵۵ خبرنگار طی دو ماه گذشته بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در سراسر جهان خبر داد.

به گزارش پیام خبر، در آستانه روز آزادی مطبوعات (یکشنبه ۳ می؛ ۱۴ اردیبهشت)، «Press Emblem Campaign» که یک موسسه حامی آزادی مطبوعات است، هشدار داد که بسیاری از خبرنگاران برای پوشش بحران جهانی کرونا در معرض خطر هستند و ده‌ها نفر نیز به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و جان باخته‌اند. 

از اول ماه مارس ۵۵ نفر از خبرنگاران در ۲۳ کشور جهان جان خود را به دلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند؛ اگرچه در این گزارش تاکید شده که مشخص نیست این خبرنگاران حین انجام کار به ویروس آلوده شده‌اند یا خیر. 

در بیانیه موسسه «Press Emblem Campaign» آمده است: خبرنگاران در این بحران جهانی در معرض خطر بزرگی قرار دارند؛ چراکه ناگزیرند برای ادامه اطلاع‌رسانی به بیمارستان‌ها بروند و با پزشکان، پرستاران، رهبران سیاسی، متخصصان، دانشمندان و بیماران مصاحبه کنند. همچنین در برخی از کشورها اقدامات محافظتی چون فاصله‌گذاری اجتماعی، قرنطینه و استفاده از ماسک رعایت نمی‌شود. 

در این میان کشور اکوادور با مرگ ۹ خبرنگار بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در رتبه اول قرار دارد و پس از آن آمریکا با ۸ قربانی، برزیل با ۴ و اسپانیا و بریتانیا هر کدام با ۳ قربانی خبرنگار در رتبه‌های بعدی هستند. 

در بین اسامی نام برده شده از خبرنگارانی که بر اثر کرونا فوت کرده‌اند، همچنین نام عبدالله زاویه، عضو شورای سردبیری خبرگزاری فارس هم دیده می‌شود.

در بخش دیگری از این گزارش همچنین هشدار داده شده است که شیوع ویروس کرونا که تاکنون ۳.۲ میلیون مبتلا و ۲۳۰ هزار قربانی را در سراسر جهان رقم زده است، در برخی از کشورها به عنوان بهانه‌ای برای اعمال فشار بر رسانه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

بین الملل

گفتگو و تحلیل

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.