کد خبر: 4981
تاریخ انتشار: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۲:۳۰
 • خبرنگار: سهیلا ستایش
 • چاپ
نشست خبری کانون وکلای دادگستری استا فارس

نگرانی وکلای دادگستری از دخالت در اداره  کانون صرفاً یک امر صنفی و داخلی نیست بلکه توجه به تبعات منفی آن است که حقوق عامه مردم را تحت الشعاع قرار خواهد داد از طرفی محدودیت‌هایی که نقض استقلال کانون در دفاع آزادانه و بدون بیم و واهمه به وجود خواهد آورد تخدیش و تضعیف نظام قضائی کشور را در مجامع بین المللی و افکار و اذهان  عموم مردم به دنبال خواهد داشت.

به گزارش پیام خبر، متعاقب فراخوان معاونت حقوقی قوه قضاییه خطاب به دست اندرکاران علم حقوق اعم از قضات و وکلای دادگستری، کارشناسان حقوقی، دانشگاهیان و دانش آموختگان حقوق جلسه‌ای با حضور اصحاب رسانه و هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری فارس و کهگیلویه و بویراحمد برگزار تاواکنش کانون های وکلا به این فراخوان و چگونگی این پیش نویس مورد پرسش قرارگیرد.
 در ابتدای این نشست خبری هومان پارسا رئیس کانون وکلای دادگستری فارس، کهگیلویه و بویر احمد پیش نویس آیین نامه پیشنهادی قوه قضاییه را بزرگترین چالش تاریخ کانون وکلا و نقض قانون در این حوزه دانست و اظهار داشت: ۲۸ اسفند ماه ۱۳۹۸ پیش نویس آیین نامه اصلاح آیین نامه قانون استقلال کانون وکلا به صورت خیلی محرمانه به اتحادیه سراسری کانونهای وکلای دادگستری ابلاغ شد.

 وی با اشاره به اینکه کانون های وکلای دادگستری با تشکیل جلسات و انجام مذاکرات که در شرایط سخت فاصله‌گذاری اجتماعی ناشی از شیوع کرونا، صورت گرفته است، افزود:  با استناد به ماده ۲۲ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری متفقااعلام داشتند که مرجع ذی صلاح و قانونی برای تنظیم آیین نامه قانون استقلال  تنها کانون وکلای دادگستری است و هر اقدامی برخلاف ماده ۲۲ لایحه استقلال کانون وکلا تصمیم و عملی غیرقانونی است و کانون های وکلا نمی‌توانند در یک امر غیر قانونی مشارکت کنند.

احمد ابوالپور بازرس کانون وکلای دادگستری فارس و عضو هیئت مدیره کانون وکلای منطقه فارس گفت:  نگرانی وکلای دادگستری از دخالت در اداره  کانون صرفاً یک امر صنفی و داخلی نیست بلکه توجه به تبعات منفی آن است که حقوق عامه مردم را تحت الشعاع قرار خواهد داد از طرفی محدودیت‌هایی که نقض استقلال کانون در دفاع آزادانه و بدون بیم و واهمه به وجود خواهد آورد تخدیش و تضعیف نظام قضائی کشور را در مجامع بین المللی و افکار و اذهان  عموم مردم به دنبال خواهد داشت.

متعاقب این پاسخ و تشکیل جلسات مشترک در دفتر معاونت حقوقی قوه قضاییه دیداربا رییس محترم قوه قضایبه محقق شد که ایشان با  تأکید بر استقلال کانون وکلا و رعایت مر قانون و نظارت حداکثری قوه قضایبه بر کانون ها را مور. تاکید قراردادند و  نهایتاً در فروردین ماه ۱۳۹۹ فراخوان عمومی معاون حقوقی قوه قضاییه  منتشر و از حقوقدانان خواسته شد تا در خصوص مفاد پیش‌نویس تنظیم شده قوه قضاییه اظهار نظر کنند این فراخوان واکنش‌های مخالفت آمیز وسیعی را در بر داشت و استادان دانشگاه، دانش آموختگان حقوق، وکلای دادگستری و حقوق دانان به اصل فرآیند غیر قانونی تهیه این پیش نویس و مغایرت آن با قانون لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری  و خدشه به استقلال کانون اعتراض نمودند و ورود دستگاه قضایی به امر قانونگذاری و تاسیس نهادهای فراقانونی را مغایر با اصل تفکیک قوا دانستند، کانون های وکلای دادگستری نیز کماکان معتقدند مادامی که فرایند قانونی تنظیم آیین‌نامه به وسیله کانون وکلا طی نشود مجالی برای ورود و اظهار نظر در خصوص پیش نویس مورد نظر قوه محترم قضاییه نیست و به طور کلی اصل صدور و نشر فراخوان در خصوص وضع أیین نامه حتی اگر مخاطبان ان وکلای دادگستری باشند  ساز وکار مقرر در ماده ٢٢ لایحه استقلال را تامین نمی کند و همه نگرانی کانون های وکلا، حقوقدانان، وکلای دادگستری  و حتی بخشی از وکلای عضو بدنه مرکز مشاوران قوه قضایبه این است که مبادا تجربه تلخ و ناکام تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب این بار در حوزه نهاد وکالت تکرار شود.

به یاد داشته باشیماستقلال کانون وکلا سند مدنیت و افتخار ٦٧ ساله نظام حقوقی ایران است. و بیش از همه دستگاه قضایی باید به مراقبت از این عنصر بی بدیل که موجب  تامین دادرسی عادلانه و منطبق بر استاندارد جهانی  و عدالت قضایی است بپردازد. رییس کانون وکلای منطقه فارس وجود دو طرح قانونی در مجلس را بستر و جایگاه مناسبی برای اصلاحات مورد نیاز دانست و از قوه قضایبه خواست به نگرانی جامعه حقوقی کشور بویژه وکلا و کانونهای متبوع توجه کند و باز خورد پیش نویس اصلاح أیین نامه را که این روزها گستره وسیعی داشته با دقت مورد مطالعه قرار دهند تا خدای ناکرده در این دوره نقطه منفی در کارنامه دستگاه قضایی ثبت نشود و به یاد  داشته باشیم همه این وقایع در تاریخ ثبت خواهد شد.
در ادامه این نشست خبری محمد جعفر مقتدری نائب رئیس کانون وکلای دادگستری منطقه فارس ضمن تاکید بر ضرورت رعایت بستر قانونی تهیه آیین نامه، به نظارت فعلی قوه قضاییه بر کانون‌های وکلای دادگستری اشاره کرد و اظهار داشت: در قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت نظارت استصوابی دادگاه عالی انتظامی قضات در انتخابات هیئت مدیره کانون وکلا و آراء دادگاه های انتظامی کانون وکلا پیش بینی شده است و هر گونه نظارت حداکثری که موجب دخالت در نهاد وکالت شود قابل قبول نیست و کانون هاذ وکلا چنین مداخله ای را نمی پذیرند.  

در پایان این نشست خبری، شیرزاد رحمانی عضو اصلی هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری فارس، کهگیلویه و بویراحمد تبعات بین المللی خدشه به استقلال کانون وکلا را یاداور شد وگفت :اعتبار نظام قضایی کشور و اتقان آراء محاکم داخلی به حضور و وجود وکلای غیر وابسته و کانون وکلای مستقل ‌است عضویت کانون وکلای دادگستری در اتحادیه کانون وکلای جهان. (IBA)و نگاه دولتمردان، سرمایه‌گذاران و اتباع دول خارجه به سیستم قضایی کشور و اطمینان به وجود نهاد مستقل وکالت اقتضا دارد که کانون وکلا دور از هر نوع وابستگی و به صورت مستقل اداره شود.

وی افزود: این پیش نویس از اساس کانون های وکلای دادگستری و نهاد وکالت را تحت سیطره دستگاه قضایی فرارخواهد داد.
هم چنین احمد ابوالپور بازرس کانون وکلای دادگستری فارس و عضو هیئت مدیره این کانون به بازتاب و آثار اجتماعی پیش نویس آیین نامه موضوع فراخوان قوه قضاییه پرداخت و تاکید کرد: هر نوع خدشه  به استقلال کانون وکلا موجب سلب امنیت و حق دفاع آزادانه و دادرسی عادلانه خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه  نگرانی وکلای دادگستری از دخالت در اداره  کانون صرفاً یک امر صنفی و داخلی نیست بلکه توجه به تبعات منفی آن است، ادامه داد: چرا که حقوق عامه مردم را تحت الشعاع قرار خواهد داد و از طرفی محدودیت‌هایی که نقض استقلال کانون در دفاع آزادانه و بدون بیم و واهمه به وجود خواهد آورد تخدیش و تضعیف نظام قضائی کشور را در مجامع بین المللی و افکار و اذهان  عموم مردم به دنبال خواهد داشت.
 

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.