کد خبر: 5056
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۵
 • خبرنگار: سهیلا ستایش
 • چاپ
رئیس اتاق بازرگانی

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی فارس گفت: در موضوع شیوع بیماری کرونا بخش اقتصاد، کسب و کارها و فضای کسب و کار استان فارس نیز به تبط سایر کشور و جهان آسیب های اساسی دیده است که ما در این دوران باید به فکر پساکرونا باشیم.

به گزارش پیام خبر، جمال رازقی در سی و هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس بیان کرد: بیماری کرونا بخش اقتصاد کل جهان را گرفتار کرده است و افراد و کسب و کار زیادی از این بیماری آسیب دیده اند که فعالیت های حمایتی از بنگاه ها و کسب و کارها برای ادامه فعالیت آنها باید در اولویت قرار گیرد.
وی افزود: دولت در شرایط سختی قرار دارد و به تنهایی قادر به حمایت بخش های مختلف آسیب دیده از بیماری کرونا نیست لذا همه افراد و بخش ها در این زمینه مسئولیت دارند و حمایت های بخش دولتی و بخش خصوصی از جمله تامین اجتماعی، مالیات، بانک ها و غیره از اقتصاد استان باید مدیریت شده و با دقت لحاظ شود.
رازقی اظهارداشت: فضای کسب و کار استان از مهمترین مسایل در دوران پساکرونا است که با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در این زمینه، باید حرکت جدی و تصمیم های اساسی برای رونق و تحرک در این زمینه در استان اتخاذ و عملیاتی شود.
رئیس اتاق بازرگانی فارس با بیان اینکه فضای کسب و کار استان دستخوش تغییر شده و تصمیم ها نیز بر اساس نیاز شرایط باید تغییر کند اضافه کرد: بر اساس آخرین پایش انجام شده در کشور در حال حاضر فضای کسب و کار فارس در رتبه ۹ در کشور قرار دارد که این رتبه شایسته استانی مانند فارس نیست.
وی ادامه داد: در سال گذشته در برخی فصول رتبه فضای کسب و کار استان در بین سه استان برتر کشور قرار گرفت که با توجه به منابع استان فارس بازگشت به این جایگاه امکان پذیر است اما نیاز به همکاری، همدلی و هماهنگی همه دارد.
رازقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به  دستور جلسه چگونگی جرم انگاری قاچاق حمل و نقل ادویه ها در سطح کشور عنوان داشت: عمده واردات کالاهایی از قبیل ادویه جات به صورت غیر فرآوری شده می باشد و این اقلام به صورت رسمی و با اسناد و مدارک وارد کشور می گردند و به محل مورد نظر جهت فرآوری انتقال می یابد، لذا پس از اعمال فرآوری بر روی این محصولات با توجه به اینکه کالا تغییر شکل و ظاهر و وزن داده است در مسیر دوم انتقال  کالا به دلیل عدم هم خوانی کالای مد نظر و اسناد ارائه شده توسط پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز ضبط می شود.
رئیس اتاق بازرگانی فارس تصریح کرد: مهمترین مشکل ما در این زمینه ضیبط و مشمول قانون قاچاق دانستن ادویه جات و محصولات قابل فرآوری پس از ترخیص از گمرک به دلیل تغییر در شکل و نوع بسته بندی کالا است که بخش خصوصی را با مشکلاتی روبرو کرده است.
وی با بیان اینکه ما در اتاق بازرگانی فارس جلسات کارشناسی برای شناسایی آسیب ها و ارائه راهکارها در این زمینه برگزار کرده ایم افزود: محموله های وارداتی به کشور در حوزه خشکبار و ادویه در اوزان بالا وارد می شود که ۴۰ درصد توسط وارد کنندگان استان فارس اتفاق می افتد.
رازقی بیان داشت: انتظار بخش خصوصی حذف الزامات حفظ بسته بندی و مهر موم در شمولیت کالای قاچاق دانستن ادویه جات فرآوری شده و پودر شده و ثبت و اعلام تغییر شکل و ظاهر محصولات قابل فرآوری و پودر شده در سامانه های سازمان صنعت، معدن و تجارت و گمرک با هدف جلوگیری از ضبط محصولات به ظن قاچاق بودن آن است.
وی در این جلسه گزارش شاخص مدیران خرید(شامخ) اسفندماه ۹۸ را ارائه کرد.  
در سی و هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی فارس، مسایل و مشکلات صنعت گردشگری و صنایع دستی استان مطرح شد.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.