کد خبر: 5057
تاریخ انتشار: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۱
 • خبرنگار: سهیلا ستایش
 • چاپ
سی و هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی فارس

سی و هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی فارس با محوریت بررسی مسایل و مشکلات صنعت گردشگری و صنایع دستی استان با حضور مدیران دستگاه های دولتی و فعالان بخش خصوصی استان به ریاست استاندار فارس برگزار شد.

به گزارش پیام خبر،  سهراب شرفی در سی و هشتمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس بیان کرد: به دنبال شیوع بیماری کرونا حوزه گردشگری و کسب و کارهای وابسته آن با مشکلاتی روبرو شده است که برخی از این مشکلات نیازمند اقدامات با فوریت زمانی و کوتاه مدت و برخی نیز نیازمند راهکارهای میان مدت هستند.
وی افزود: در بحث آسیب کسب و کارهای ناشی از شیوع بیماری کرونا فعالیت مراکز گردشگری و صنایع دستی استان را بررسی کردیم که توحه به زیرساخت ها از اقدامات مهم ماست که در این صورت می توانیم مشکلات گردشگری استان برای پذیرایی از گردسگران در بعد از بیماری کرونا عملکرد خوبی داشته باشیم.
شرفی از معضلات صنعت گردشگری در حوزه استان را عدم نصب ایستگاه اتوبوس های گردشگری در مقابل هتل ها جهت امکان تسهیل در ایاب و ذهاب گردشگران، عدم وجود پلیس توریست جهت راهنمایی و رفع مسائل و مشکلات توریست ها، یکپارچه نبودن ساعات کار اماکن تاریخی و باغ های گردشگری شهر شیراز، عدم اختصاص قاضی ویژه مسائل گردشگری و بخش گردشگری در قوه قضاییه جهت حل موضوعات مرتبط با گردشگران خارجی و عدم ساماندهی گیتهای ورودی حرم مطهر شاهچراغ و همچنین پاکسازی محوطه بیرون از کانکس های فروش عنوان کرد.
رئیس کمیسیون گردشگری و کسب و کارهای وابسته اتاق بازرگانی فارس همچنین از دیگر مشکلات شناسایی شده حوزه گردشگری از شیوع بیماری کرونا را عدم ساماندهی محله سنگ سیاه از جهت ترافیک شهری - معتادان متجاهر- طرح فاضلاب شهری و سیستم برق رسانی و ستون های برق، عدم پرداخت تسهیلات کم بهره به مهمانپذیران جهت احیا و بازسازی و تبدیل مهمانپذیران به هتل های دو ستاره، پیاده سازی اِلِمان های شهری در مکان های تاریخی  از جمله دروازه های ورودی شهر، دریافت عوارض توسط شهرداری از مجموعه خدمات ارائه شده توسط هتل ها در قالب هتلداری و مشکل اعمال تغییر کاربری اماکن گردشگری از تجاری به گردشگری در دستورالعمل ابلاغی سازمان میراث فرهنگی و عدم وجود شرکت های تسهیلگر شناسنامه دار و ورود فردی در حیطه واسطه گری گردشگری سلامت برشمرد.
وی اظهارداشت: صنعت گردشگری در سطح کشور با مشکلات دیگری نیز روبرو است که عمده آن آسیب جدی به بخش نیروی متخصص و فعال در صنعت گردشگری و توریست در زمان شیوع ویروس کرونا و ریزش شدید بخش متخصص این صنعت و عدم لحاظ بیمه بیکاری و تأمین اجتماعی جهت نیروهای فعال در حوزه گردشگری است که با توجه به اشتغال نیروی کار فراوان در بخث خدمات مرتبط با حوزه گردشگری در استان فارس در این حوزه نیز آسیب هایی در استان ایجاد شده است.
شرفی اضافه کرد: عودت درآمد اختصاصی اماکن تحت پوشش استان ها به ادارات میراث فرهنگی استان ها، استفاده از ظرفیت و پتانسیل وزارت امور خارجه در تسهیل امور گردشگری و جذب توریست، ایجاد شرکت های تسهیلگر شناسنامه دار و درخواست در جهت عدم ورود فردی در حیطه واسطه گری گردشگری سلامت، هماهنگی با نیروی انتظامی و سازمان نظام وظیفه در جهت استفاده از نیروهای متخصص صنعت گردشگری به صورت امریه به عنوان پلیس گردشگری و اختصاص قاضی ویژه مسائل گردشگری و بخش گردشگری در قوه قضاییه جهت حل موضوعات مرتبط با گردشگران خارجی از انتظار بخش خصوصی حوزه گردشگری فارس برای رفع مشکلات این بخش است.
وی ادامه داد: با هدف ایجاد یکپارچه سازی اقدامات و فعالیت ها در حوزه گردشگری استان و جلوگیری از تصمیم های جزیره ای؛ تشکیل شورای گردشگری استان فارس ضروری است و برای تحقق این مهم نیازمند به حمایت همه جانبه در استان داریم.
شرفی عنوان داشت: همچنین ایجاد اتحادیه صنف صنایع دستی در استان از انتظارات بخش خصوصی فعال در این زمینه در فارس است که این اقدام می تواند راهگشای فعالیت ها و کاهش مشکلات در حوزه صنایع دستی و گردشگری فارس شود.
وی تصریح کرد: در وضعیت فعلی که به واسطه شیوع بیماری کرونا اقتصاد جهان در شرایط نامناسبی قرار گرفته توجه به صنعت گردشگری می تواند اقتصاد استان و معیشت مردم را بهبود بخشد و جایگزین درآمد نفتی برای کشور شود.
در این جلسه سیادتان رئیس جامعه هتلداران استان، فخری رئیس انجمن صنفی آژانس های مسافرتی استان، فرهادی رئیس اتحادیه مهمانپذیران استان، طباطبایی رئیس خانه فرهنگ جاودان، همتی رئیس اتحادیه شرکت های تعاونی صنایع دستی استان، واهبی مدیر دپارتمان گردشگری سلامت آژانس سفرهای اردیبهشت شیراز، پرهامی مدیر اقامتگاه بومگردی پرهامی و حمیدی فعال در حوزه صنایع دستی استان به عنوان نمایندگان بخش های مختلف حوزه گردشگری فارس به بیان مسایل حوزه های تخصصی خود پرداختند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.