کد خبر: 5060
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲۱:۱۱
حسین خبیری

قطعاً مدیران محترم ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تأمین اجتماعی، در کنار خانواده گرامی بر سر سفره افطار رمضان الهی به یاد خانواده کارگرانی که عملاً ماه رمضان آنان از بهمن ماه ۹۸ آغاز شده، هستند و در تلاشند، اما زمان شتابان در حال گذر است و فرصت خدمت به عزیزانی که امروز حقیقتاً نیازمند و مطالبه‌گر حق قانونی خویشند، بسیار بسیار محدود است.

به گزارش پیام‌خبر، حسین خبیری فعال فرهنگی و اجتماعی شیراز در یادداشتی به مسایل کرونایی و پساکرونایی پرداخت:
استاندار محترم فارس
اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان فارس
اداره کل تامین اجتماعی استان فارس
با سلام و احترام
ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات جنابعالی، همانگونه که پرمی‌دانید، بحران ناخواسته‌ایی که هم اکنون در آن بسر می‌بریم، دارای لایه‌های پیدا و پنهان و پیشامدها و پسامدهایی است که تنها در بخش‌هایی از آن شاهد تعطیلی صنعت، تولید، مشاغل و بیکاری فراگیری بودیم که اقشار زیادی از مردم عزیزمان را متحمل رنج و خسارت‌های فراوانی نموده است.
از نقطه شروع تا پیش‌لرزه‌های کرونا و تعطیلی بسیاری از مشاغل در بهمن ماه، نزدیک به چهار ماه می‌گذرد و کارشناسان پیش‌بینی می‌نمایند که تا خاتمه یافتن موضوع و رونق گرفتن و فعال شدن مجدد بازار هنوز به زمان بیشتری نیازمندیم.
اینکه بایدهای وظایف و مأموریت‌های نهادها یا سازمان‌های متولی به صورت مستقیم، یا نهادها یا سازمان‌های معین به شکل مشارکت و حمایت چه بوده است و آیا این دستگاه‌های مسئول در ایفای نقش خود تا چه حدی مسئولانه، کارآمد و موفق برخورد نموده‌اند را به زمان دیگری وامی‌گذاریم، اما... حتماً واقفید که تصمیمات و اقدامات در این جنس از بحران‌ها، می‌بایست ضمن رعایت اصول بدیهی تقسیم کار و توزیع وظایف، حکیمانه و هوشمندانه بوده و با سرعت متناسب با سرعت و حجم بحران اتخاذ گردیده و انجام پذیرد.
*بیمه بیکاری
اما با آغاز موج اول این بیماری در بهمن ماه سال گذشته، بسیاری از شهروندان گرامی‌مان تنها منبع درآمدشان را از دست دادند.
آنچه تا کنون انجام نشده و امید است که با مداخله گره‌گشای جنابعالی محقق گردد، پرداخت بیمه بیکاری آن دسته از عزیزانی است که سالیان متمادی برای چنین روزهای مبادایی، هزینه بیمه و بویژه بیمه بیکاری پرداخت نموده‌اند، اما هنوز و با گذشت این مدت زمان طولانی، از دریافت این سهم و حق قانونی خود محروم مانده‌اند.
قطعاً مدیران محترم ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و تأمین اجتماعی، در کنار خانواده گرامی بر سر سفره افطار رمضان الهی به یاد خانواده کارگرانی که عملاً ماه رمضان آنان از بهمن ماه ۹۸ آغاز شده، هستند و در تلاشند، اما زمان شتابان در حال گذر است و فرصت خدمت به عزیزانی که امروز حقیقتاً نیازمند و مطالبه‌گر حق قانونی خویشند، بسیار بسیار محدود است.
پیش از این، ضمن بررسی میدانی از طریق منابع موثق و تا لحظه تنظیم این یادداشت، متوجه شدم که هنوز متقاضیان ذی‌حق استفاده از بیمه بیکاری نتوانسته‌اند از این امکان بهره‌مند گردند، که اگر بنده اشتباه می‌نمایم و پرداخت شده یا در حال پرداخت است، لازم است تا مدیران محترم متصدی در دستگاه‌های متولی، گزارش عملکرد خود را هر چه زودتر به مردم و علی‌الخصوص ذی‌نفعان ارایه نمایند و بنده و سایر پرسش‌گران را از اشتباه برهانند.
*سهم مردم
مردم نزدیک به چهل و یک سال و حتی پیش از آن، در انواع و اقسام ناملایمات و بحران‌ها نقش و سهم خود را ایفا نموده‌اند. نزدیک به چهل سال صندوق‌ها و حساب‌های مشارکت‌جو در حمایت از کاستی‌ها و محرومیت‌ها را بی‌هیچ نام و نشان و منتی پر کرده‌اند، سخاوتمندترین و گمنام‌ترین خیرین، همین مردم کوچه و بازارند. شایسته نیست شخصیت آنان با رفتارهای بی‌وزن و کم‌ارزش توزیع بسته‌های حمایتی معیشتی و متأسفانه پوشش عجولانه و اشتباه و شتاب‌زده رسانه‌ها لگدمال گردد، جنابعالی به عنوان نماینده عالی دولت در فارس به این گروه از مدیران این مهم را گوشزد نمایید، که اگر مدیری بخش بسیار کوچکی از وظایف خود را در مقابل ولی‌نعمتان خود، یعنی مردم را انجام دهد اصلاً نیازی به مانورهای تبلیغاتی نیست، از رفتارها و فعالیت‌های محدود و نامتناسب و ناهمخوان باحجم و گستره‌ی بحران و فاقد پیش‌نیازها و ضمانت‌های اخلاقی، پیشگیری فرمایید، این مردم نه تنها حرمت و عزت دارند بلکه همه ما نیز، عزت و اعتبارمان را وامدار آنان هستیم.
در ماه خدا شیوه‌ها و شگردهای حمایت از هموطنان‌مان را از معصومین و اولیای الهی بیاموزیم: از علی(ع) آموز اخلاص عمل را، که پس از شهادت و فقدان ایشان بود که مردم شهر دانستند کوچه‌گرد سخاوتمند اما گمنام شب‌های پربرکت توان‌خواهان شهر چه کسی است...
به یاد داشته باشیم که هویت و شخصیت ایرانی قطعاً از نان شب نیز برای او ارزشمندتر، مهم‌تر و واجب‌تر است، اگر قرار است بسته حمایتی بدهید شخصیت‌مان را بگیرید، بی‌زحمت زحمت نکشید، برای دادن بخش کوچکی از حق‌مان، این همه سر و صدای کرکننده لازم نیست، از جیب‌تان که نمی‌دهید، از جیب خودمان به خودمان می‌دهید، پس نازیدن و بالیدن‌تان چیست؟
*قدرشناسی
قبل از هر کسی لازم است تا از مردم صبورمان که همراه با تحمل سایه‌های سنگین بحران بر جان و جسم و زندگی‌شان، مانند همیشه و متأثر از فرهنگ غنی و فهم عمیق خود، با درک صحیح شرایط، پیام بحران را عمیقاً دریافت نموده و در خانه ماندند، تشکر و ستایش نمود.
دولت نیز در شکل سازمان‌ها و ادارات بویژه سازمان‌هایی که به شکل مستقیم درگیر بحران بودند و علی‌الخصوص کادر سرافراز درمانی علوم پزشکی، زحمات قابل دفاع و انکارناپذیری را به جان خریدند.
علی‌رغم محدودیت‌ها و تنگناهای تحریمی تحمیلی از سوی دشمنان قسم‌خورده این مردم، باید به هماهنگی اضلاع و ارکان دولت، همچنین همگامی مردم با مدیریت کلان بحران در سطوح ملی و استانی نمره قابل قبولی داد.
اگر چه ما ایرانیان امروز داغدار از دست دادن جمع کثیری از عزیزترین فرزندان میهن بسر می‌بریم، اما باید اذعان نمود که کرونا در کنار همه‌ی تلخی‌هایش، آموزه‌ها و تجارب ارزنده‌ای را با بهای گزافی برای‌مان برجای گذاشت، که لازم است در اولین فرصت ممکن در فضایی عالمانه و منصفانه و به دور از کشمکش‌ها و سهم‌خواهی‌های نازل سیاسی، به بررسی و تحلیل آنچه بر ما گذشت و کمیت و کیفیت عملکردمان در این ارتباط بپردازیم و نتایج اطمینان‌بخش و قابل اتکای آن را برای بحران‌های آتی و نسل‌های آینده برجای بگذاریم.
در پایان و مجدداً ضمن تشکر از همه دغدغه‌مندی‌ها و زحمات شما، توصیه و تأکید جنابعالی در تسریع و پرداخت هرچه سریعتر حق بیمه بیکاری بیمه‌گزاران استان فارس و شهرستان شیراز را خواستارم.
باکمال احترام
حسین خبیری
شهروند شیرازی

برچسب‌ها

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  شیراز گزینه نهایی میزبانی بازی های هندبال آسیایی

  با بررسی های انجام شده تا کنون، کمبودها و موارد لازم را به وزارت ورزش و جوانان اعلام کردیم و تا کنون دانشگاه آزاد اسلامی توانسته است سالن های خود را استاندارد سازی و آماده برگزاری مسابقات نماید. امید داریم تا هر چه زودتر دیگر سالن ها نیز آماده برگزاری مسابقات شوند.

 • اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  اقدامات دانشجویان شیراز علیه جشن‌های ۲۵۰۰ ساله / سردرگمی ساواک شیراز از فعالیت‌های سیاسی جوانان انقلابی

  ما که می دانستیم هدف اساسی و نهایی چنین مراسمی، ایجاد فضایی مملو از فساد و فحشاء در محیط دانشگاه است، ابتدا با انتشار اطلاعیه‌ای از دانشجویان خواستیم که در این اجتماع شرکت نکنند و تهدید کرده بودیم که چنانچه کسی در آن جمع حضور یابد مجازات خواهد شد و حداقل مجازات برای دختران شرکت کننده، پاشیدن روغن سیاه به سر و صورتشان بود. مجموع این تهدیدها به شدت بر نحوه کار تاثیر گذاشت

 • از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از خط مقدم جنگ تا پشتیبانی

  از دیگر فعالیت هایی که داشتیم یکی اش این بود که روزی سرهنگ معصوم زاده مرا صدا زد. گفت ما به یک چلچه نیاز داریم. چلچله موشک اندازی بود که همزمان 40 موشک را می توانست شلیک کند. کمی فکر کردم و گفتم چرا چهل تا، خب مثلاً اگر 60 تا بشود بهتر نیست؟ گفت: چه بهتر.

 • شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  شرط ازدواج خود را رفتن به جبهه گذاشته بودم

  سال ۶۲، بعد از ازدواج راهی آبادان شدم تا در اونجا زندگی خودمو آغاز کنم. شوهرم پاسدار بود و بیشتر وقتشو تو جبهه سپری می کرد. منم به همراه دوستانی که پیدا کرده بودم تو همه کارها وارد می شدیم. از شستن لباس ها تا پرستاری در بیمارستان. گاهی هم به بیمارستان های صحرایی می رفتیم.

 • شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  شهرداری شیراز، خدمات مربوط به نظام مهندسی را به سازمان نظام مهندسی عودت نمی دهد

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس گفت: طرح جامع نرم افزاری ارجاع نظارت را در تمام استان به غیر از شیراز اجرا می کنیم و متاسفانه شهرداری شیراز تاکنون در زمینه عودت دادن اجرای این خدمات به سازمان نظام مهندسی همکاری نکرده است.