اعظم موسوی

هر سازمانی مدعی است آنکه باید در مواجهه با مردم پاسخ‌گو باشد و در ایجاد ارتباط با مخاطب بکوشد همانا روابط‌عمومی است حال با چه میزان امکانات و چه اندازه اختیارات بماند!

به گزارش پیام خبر، اعظم موسوی، مدیر روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس به مناسبت هفته روابط عمومی یادداشتی در اختیار پیام خبر قرار داد، متن این یادداشت به این شرح است:

هر سازمانی مدعی است آنکه باید در مواجهه با مردم پاسخ‌گو باشد و در ایجاد ارتباط با مخاطب بکوشد همانا روابط‌عمومی است حال با چه میزان امکانات و چه اندازه اختیارات بماند! 

باز معتقدیم روابط عمومی به تخصص ارتباطی نیازمند است که همین لزوم برگزاری دوره‌های آموزشی متعدد را دو چندان می‌کند که چقدر اتفاق می‌افتد هم بماند! 

می دانیم در روابط‌عمومی هم همانند هر علم و هنر و تخصص دیگری نیاز به تحقیق و پژوهش و واکاوی مسائل است که باز در کشور ما و در جامعه روابط‌عمومی‌ها چقدر به آن اهمیت داده می‌شود هم شرحی مبسوط می طلبد که در این مقال نمی‌گنجد. 

اما و اما مهم‌ترین پرسش در این حوزه این است که متولی روابط‌عمومی در ایران چه سازمانی است؟ این جامعه سخت‌کوش که شب و روز نمی‌شناسد و در هر بحبوحه‌ای در صحنه حاضر است مورد حمایت و هدایت چه کسانی است؟ چه شخص یا سازمانی به رصد فعالیت های حوزه روابط‌عمومی می‌پردازد و کدام متولی( در سطح کلان کشور) تلاش‌هایشان را ارج می‌گذارد و کاستی‌هایشان را مرتفع؟ 

تشکل‌های کوچکی در استان‌ها هم اگر ایجاد شده چندان کارآمدی ندارد. تک‌بعدی عمل می کنند و محدود می‌شوند به برگزاری چند دوره آموزشی و نهایتا دیداری با مسوولی و بعد هم تمام. آیا زمان ایجاد مرکز روابط‌عمومی در کشور فرا نرسیده است؟

بدون شک وجود متولی قدرتمند و سیستم منسجم و نظام‌مند در حوزه روابط‌عمومی، مدیران و کارشناسان این حوزه را از جایگاه اطلاع‌رسانی صرف که بخشی از وظایف روابط‌عمومی است خارج می کند تا پژوهش کنند ، مشاوره بدهند، برنامه‌ریزی کنند و در موقعیت‌های حساس سازمان را یاری دهند و آهسته آهسته به استانداردهای جهانی نزدیک و نزدیک‌تر شوند. 

در این راستا شورای هماهنگی روابط‌عمومی در استان‌ها عملکردی اگر دارند را شفاف در اختیار کارکنان حوزه روابط‌عمومی استان قرار دهند و اگر نه، با برنامه‌ریزی مناسب تلاش کنند تا با برگزاری دوره‌های آموزشی، ایجاد فرصت‌های مطالعاتی و ایجاد بستر مناسب برای پوست‌اندازی روابط‌عمومی‌ها نقش خود را به عنوان کارگزاران این حوزه در هر استان ایفا کنند. 

قدر مسلم آن که روابط‌عمومی‌ به لحاظ ساختاری نیازمند بزرگ‌تر است که: «غربت آن است که یاران ببرندت از یاد».

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

اجتماعی

گفتگو و تحلیل

 • شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است/ گفتگو با خالق رادیو شاهنامه

  بی شک شاهنامه، قله ای بلند در سپهر فرهنگ و اندیشه ایرانی است و از آنجاست که گردونه مهر فرهنگ ایران زمین جهان ایرانی را روشن می کند، شاهنامه بی شک در بردارنده حکمتی است که سهروردی به درستی آن را خمیره خسروانیان و برآمده از فلسفه ایران باستان می داند، بینشی که به انوار قدسی قرآن نیز آراسته و تبدیل به چراغی شده، پیش روی ما برای زندگی در افق نیکی و عدالت آن چنان که خود فردوسی چونان زیست: مبادا مرا پیشه جز راستی/که بیداد آرد همه کاستی.

 • از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  از توان غیرمعمول کووید ۱۹ تا احتمال عود مجدد اپیدمی

  یک متخصص سیستم‌های پیچیده و زیستی ضمن بررسی روند شیوع کووید ۱۹، در رابطه با وضعیت اپیدمی در تابستان، احتمال عود مجدد آن در پاییز، تاثیر متغیرهای مختلف در روند شیوع بیماری، اثرات آب و هوا در روند رشد ویروس‌های هم‌خانواده کرونا، بررسی فرضیه ضعیف شدن ویروس با گذشت زمان و احتمال فصلی شدن آن و همچنین اقدامات موثر برای کمینه‌سازی اثرات اجتماعی و اقتصادی بحران کرونا، توضیحاتی ارائه کرد.​​​​​​​

 • کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان

  کتاب «خاطرات رزمندگان کلیمی فارس»، نشانگر همبستگی ملی ایرانیان برای حراست از ارزش های فرهنگی کشورشان است، چه بسا همین ارزش های فرهنگی بوده است که مفهوم ایثار را در خود گنجانده است تا حتی یک وجب از خاک سرزمینمان هم از گزند دشمنان دور باشد.

 • فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  فاصله ما با ظهور، مشخص نیست/ تطبیق ناروای حوادث روز به علائم ظهور، خسارات اعتقادی دارد

  رئیس مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با بیان اینکه تطبیق حوادث روز با علائم ظهور، علمی و فنی نیست، گفت: ما در مسیری قرار داریم که انتهای آن ظهور است و نمی‌دانیم چقدر با آن فاصله داریم. اینکه بگوییم کرونا تابلوی آخر است، حدسیات غیرعالمانه است.

 • تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  تبلور صبر در سیره موسی بن جعفر (ع)

  کظم غیظ و صبر در سیره موسی بن جعفر(ع) متبلور است، آن امام همانند پیامبر همنام خود در برابر فرعون زمانه مقاومت کرد و علی‌رغم همه شدائد با مبارزه با انحرافات اعتقادی، جریان تشیع را هدایت کرد.