کد خبر: 5342
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۹
 • خبرنگار: محمدمهدی اسدزاده
 • چاپ
دیدار امام جمعه شیراز با نمایندگان انجمن‌های فرهنگی و هنری

رئیس شورای فرهنگ عمومی فارس گفت: مقاومتی که روحانیت در طول تاریخ برای بیرون نیاوردن این لباس از تن خود نشان داد به ویژه در زمان رضاخان، برای این بود که هویت ما با این لباس پیوند دارد. این لباس ایرانی، معنویت و انسانیت را با خود یدک می‌کشید و علمای ما برای حفظ آن کتک‌ خورده‌اند.

به گزارش پیام‌خبر؛ آیت‌الله لطف‌الله دژکام، شنبه در دیدار با مدیرکل و معاونان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس بابیان اینکه امروز در جامعه با مشکلات فرهنگی بسیاری دست به گریبانیم، اظهار داشت: انس گرفتن و همراه شدن با همدیگر، یکی از ضرورت‌ها برای حل مشکلات در این حوزه است.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه براساس برنامه‌ریزی‌های کلان باید در افق ۱۴۰۴به نقشه مهندسی فرهنگی کشور دست یابیم، گفت: تغییر و تحول فرهنگی کار ساده‌ای نیست و فعالیت صحیح فرهنگی برای به ثمر نشستن به زمان نیاز دارد.

آیت‌الله دژکام افزود: اگر نقشه‌های راهبردی پشت درهای بسته تهیه شود، هیچ اثری نخواهد داشت و در این میان نباید از طرح‌های پیشنهادی و گفت‌ و گو با صاحب نظران نیز غافل شد.

وی، با بیان اینکه کسب راهبرد، حاصل تکامل افکار است، عنوان کرد: باید هم‌افزایی رخ دهد تا راهبردی تعیین شود و امیدواریم دوره‌ای که برای تدوین نقشه مهندسی فرهنگی در برش استانی در نظر گرفته‌ایم، یک‌ساله باشد.

آیت‌الله دژکام با بیان اینکه هنر باید خریدار داشته باشد، ادامه داد: فعالیت هنری باید موردتوجه مدیرانی باشد که می‌توانند هزینه آن را بپردازند اما این پرسش نیز مطرح است که آیا هنر برای جامعه کاری را انجام می‌دهد که جامعه بخواهد هزینه آن را بپردازد؟ گاهی هنر باید نیازی را برطرف تا در مقابل آن چیزی طلب کند.

امام جمعه شیراز همچنین با اشاره به پیشینه هنری کشور، گفت: براین اساس، باید ارتباط حاکمیت را با هنر و هنرپروری از نو تعریف و بازسازی کنیم.

آیت‌الله دژکام اضافه کرد: مسائل و مشکلات مطرح‌شده در مورد محدودیت‌های فعالیت‌های فرهنگی را درک می‌کنیم اما باید راهکاری برای آن اندیشید، شهرداری‌ها به‌ویژه شهرداری شیراز در حوزه فرهنگی و هنری بودجه شایان توجهی دارد که بر اساس آن باید پروژه‌های فرهنگی مشترکی با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس تعریف شود.

وی، با اشاره به نقشه‌ها و راهبردهای فرهنگی با رویکردهای خاص در دوران پیش از انقلاب اسلامی، گفت: رویکرد پیش از انقلاب این بود که چهره‌های فرهنگی هنری و ادبی این سرزمین به ویژه شهر شیراز کاملاً به‌صورت سکولار به دنیا معرفی و عقبه اسلامی این مشاهیر زدوده شود و حتی نمادهای اسلامی که لباس روحانیت نیز یکی از آنها بود، به کلی حذف شد و متاسفانه این تفکر، در پشت پرده بسیاری از رویدادهای فرهنگی و اجتماعی در دوران طاغوت به چشم می‌خورد.

آیت‌الله دژکام افزود: لباس روحانیتی که ما اینک بر تن داریم، یک لباس ایرانی است که امثال سعدی شیرازی، ملاصدرا و ابن سینا نیز همین لباس را به تن داشتند، مقاومتی که روحانیت در طول تاریخ برای بیرون نیاوردن این لباس از تن خود نشان داد به ویژه در زمان رضاخان، برای این بود که هویت ما با این لباس پیوند دارد. این لباس ایرانی، معنویت و انسانیت را با خود یدک می‌کشید و علمای ما برای حفظ آن کتک‌ خورده‌اند.

امام جمعه شیراز، با تاکید بر ضرورت معرفی و شناساندن مشاهیر و بزرگان تاریخ شیراز بیان داشت: پشت آرامگاه حافظ شیرازی، مقبر مظلومانه وَصّاف شیرازی و مشاهیر بزرگ دیگر تاریخ این شهر مهجور مانده و حتی سنگ قبر آنها هم در حال نابودی است، ضروری است در جای جای این شهر، سراغ از مشاهیر و بزرگان عرفان، فلسفه و ادب را بگیرید که نه نامی از آنها باقی مانده و نه حتی نشانی از مقبره آنه، این مسائل در شان شهر شیراز نیست.

وی اضافه کرد: افزون بر این، امروز همگان وظیفه داریم راه را بر تحریف شخصیت عرفانی و قرآنی امثال خواجه حافظ شیرازی ببندیم و اجازه ندهیم از این شخصیت عارف و قرآنی، چهره‌ای مخدوش نمایش داده شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس نیز در این دیدار بیان داشت: در همه مسائل و رخدادها، پای فرهنگ و هنر در میان است اما در زمان تخصیص بودجه، آخرین مساله‌ای که مورد بحث قرار می‌گیرد و کمترین میزان بودجه، متعلق به فرهنگ و هنر است و این امر بیانگر این است که همگان به اهمیت فرهنگ و هنر واقف هستند اما به آن بها نمی‌دهند.

صابر سهرابی، با اشاره به اینکه بار تمام برنامه‌های این اداره کل بردوش انجمن‌های فرهنگی و هنری است، ادامه داد: ۸۶ تشکل قرآنی این استان از فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز فعالیت دریافت کرده اند.

ارسال نظر

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

نقل و انتقالات باشگاه های اروپا

اخبار ویژه کرونا

آخرین اخبار

فرهنگ، هنر و ادب

گفتگو و تحلیل

 • توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  توزیع آب در روستاهای ملحق شده به شیراز، ایراد دارد

  مدیر عامل آبفا شیراز گفت: از ابتدای سال شرکت آب و فاضلاب شیراز به شرکت آب و فاضلاب شهرستان شیراز تغییر کرد که حدود ۱۹۰ روستا به شهرستان شیراز اضافه شد، از جمله سلطان آباد، جرسقون، کلونی، اسلام آباد... که برخی از این روستاها خود منابع آب داشتند اما در نحوه توزیع آب ایراد وجود دارد، این یعنی شبکه های توزیع مشکل دارند.

 • سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  سفری با عطاهای فراموش نشدنی

  به مناسبت ۲۰ شهریور ماه، سالگرد شهادت شهید محراب آیت الله سید اسدالله مدنی، به سراغ سردار حاج محمود فیروزی از یاران نزدیک شهید مدنی در نورآباد ممسنی رفتیم.

 • برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  برگزاری جشنواره تئاتر فارس بر بستر فضای مجازی

  آنچه از سوی مرکز هنرهای نمایشی استان‌های دارای وضعیت قرمز و هشدار خواسته شده است شناسایی ۳ نمایش برای ورود به جشنواره بین‌المللی فجر است.

 • معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  معرفی ۱۰۲۷ پرونده با اعلام ۵۴.۴۱ میلیارد ریال خسارت کرونا به بانک/ تحقق ۸۰ درصدی برش اشتغال استانی فرهنگ و هنر

  مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: سال گذشته، در برش استانی کسب و کارهای فرهنگی و ارشاد اسلامی ۴۰۰ مجوز کسب و کار پیش‌بینی شده بود که با تحقق ۸۰ درصدی این پیش‌بینی، ۳۲۰ مجوز صادر شد. افزون بر این، ۲۱۰ مجوز مشاغل خانگی نیز از این اداره صادر شد که با جذب ۱۰۰ درصدی سهمیه اختصاص یافته به فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، ۶۶۰۰ میلیون ریال تسهیلات مالی به ۱۶۰ دارنده مجوز مشاغل خانگی مستقل و پشتیبان پرداخت شد.

 • ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  ایجاد فرصت اشتغال فوری یکصد نفری در شهر شیراز

  مدیر کارگاه بازیافت «احسان نیا» در شیراز گفت: کارگاه بازیافت «احسان نیا» در ابتدای شهرک «گچی» شیراز برای ۱۰۰ نفر فرصت اشتغال فوری را فراهم کرده است.